E-sport. Premiera konsol PlayStation 5 i Xbox Series X. Jakie gry zadziałają?

9 listopada 2020, 13:50
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

E-sport. Rekord grających w trakcie zimowych ferii

Premiery nowych konsol Xbox Series X i PlayStation 5 w Polsce będą miały miały miejsce odpowiednio 10 i 19 listopada, a ich ceny to 2249 i 2299 zł. Zamówienia można składać już od kilku dni, jednak przez ogromne zainteresowanie, do klientów mogą trafić nawet za trzy lub cztery tygodnie. I to wszystko, mimo że początkowy zestaw gier będzie stosunkowo ubogi.E-sport - wszystkie artkuły na portalu Trojmiasto.plFani gier komputerowych będą mogli sięgnąć jeszcze w tym roku. Zapowiedzi o późniejszych premierach zarówno Xbox Series X jak PlayStation 5 okazały się fiaskiem, gdyż trafią do sprzedaży już odpowiednio 10 i 19 listopada, choć w tym drugim przypadku światowa premiera będzie miała miejsce 12 listopada.

Ceny obu produktów są zbliżone. Koszt nowego X'a to 2249 złotych, natomiast PS'a - 2299 zł. Warto więc wspomnieć, że za starsze modele, które w ostatnich latach wiodły prym, zapłacimy nawet ponad połowę mniej. Ceny Xbox One i PlayStation 4 wahają się obecnie od 600 do 1300 zł w zależności od pojemności pamięci.

Współpraca Microsoft i Sony mogła połączyć fanów konsol PlayStation i Xbox?CharakterystykaPlusami obu konsol ma być jeszcze szybsze uruchamianie gry, a także wczytywanie ich zapisów, przy niemal bezgłośnej pracy. Na pewno warto wspomnieć o dostępnej rozdzielczości 4K i nawet 120 klatek na sekundę. To pozwoli zwiększyć możliwości nagrywania wideo.Zarówno nowy Xbox jak i PlayStation będą miały napęd Blu-ray i nośniki SSD. Series X będzie dysponował większą pojemnością, gdyż na 1 terabajcie zmieści się więcej mniejszych gier niż w PS5. Teoretycznie będzie miał też więcej mocy, głównie pod kątem wydajności procesora graficznego.

GryProducenci obu platform przygotowały listę gier, które będą dostępne dla konsol w dniu premiery. Z tytułów e-sportowych uwagę mogą przyciągnąć produkcje m.in., jak: FIFA21, NBA 2K21, Fortinite czy Battlefield 1. W kolejnych tygodniach będą pojawiały się sukcesywnie nowe, dlatego gracze mogą korzystać też ze starszych.

Najpopularniejsze gry z trybem multiplayerI tu przewagę będzie miał Xbox Series X, ponieważ będzie można zagrać na nim we wszystkie produkcje, które można było odtworzyć na poprzednich generacjach konsoli Xbox. Natomiast na PlayStation 5 będziemy mogli skorzystać tylko z gier, które działały tylko na PS4.

Nowe gry dla konsol w dniu premiery

PlayStation 5: Astro's Playroom, Demon's Souls, Destruction All Stars, Fortnite, Devil May Cry 5: Special Edition, Godfall, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Sackboy: A Big Adventure, FIFA 21, NBKA 2K21, Doom Eternal
Destiny 2, Observer: System Redux, Call of Duty Black Ops Cold War

Xbox Series X: Observer: System Redux, Devil May Cry 5: Special Edition, Yakuza: Like a Dragon, Assassin's Creed Valhalla, The Falconer, Dirt 5, Watchdogs: Legion, Tetris Effect: Connected, Gears Tactics, Call of The Sea, Control, Forza Horizon 4, Destiny 2, Doom Eternal, FIFA 21, GEARS 5, Grounded


Zarówno Sony i Microsoft zachęcają do korzystania z abonamentów: Plus oraz Gold i Xbox Game Pass. Ten pierwszy pozwala co miesiąc pobrać zaoferowane dwa nowe tytuły. Cena to 37 zł za 30 dni lub 240 zł za rok. Nowością ma być dodatkowa usługa PlayStation Plus Collecton, której posiadacz będzie mógł zagrać w wybrane gry z poprzedniej generacji w ramach nadrabiania zaległości, bez dodatkowych opłat.

Gry komputerowe i wideo w programie szkolnym dla chętnychNatomiast Xbox Live Gold oferuje comiesięczny dostęp od dwóch do czterech gier z poprzednich lat. Cena to 29 zł za miesiąc lub 79 zł za kwartał. Warto wspomnieć też o Xbox Games Pass, który na Xbox One oferował dostęp do bazy ponad 100 produkcji.

ZakupyWydaje się, że tylko nieliczni będą mogli wypróbować konsole w dniu premiery. Na pewno nie pomaga fakt, że od soboty klienci mają ograniczony dostęp do sklepów stacjonarnych, choć zamówienia można składać już od jakiegoś czasu.

- Złożyłem zamówienie na początku listopada i od razu zostałem poinformowany, że konsola zostanie dostarczona do mnie najwcześniej za 3 lub 4 tygodnie. Powodem jest ogromne zainteresowanie i braki sprzętu w magazynach - mówi nam Łukasz, który na konsolach PlayStation gra od kilkunastu lat.

Koronawirus napędza branżę. Coraz więcej wydajemy na gry i dodatkiCo więcej, sytuacja nie musi ulec polepszeniu. Zakupy zapewne wzrosną po premierze, więc czas ich realizacji może tylko się wydłużyć. Szczególnie w perspektywie zbliżającego się "Black Friday" czy "Black Weekend", a jeszcze później świąt Bożego Narodzenia.
Czy zamierzasz kupić PlayStation 5 lub Xbox Series?
30%

tak, będę miał(a) jeszcze w tym roku

35%

tak, ale poczekam, aż spadną ceny

18%

nie, starszy model mi wystarcza

17%

nie, gram na PC

zakończona

łącznie głosów: 454