E-sport. Sposoby graczy na utrzymanie koncentracji oraz pobudzenie

17 listopada 2020, 17:20
Damian Konwent
Najnowszy artukuł na ten temat

E-sport. Rekord grających w trakcie zimowych ferii

Profesjonalni gracze e-sportowi muszą zachowywać koncentrację nawet przez osiem godzin treningu. Jak sobie radzą w przypadku zmęczenia lub gorszego samopoczucia? Okazuje się, że suplementy, napoje i batony energetyczne, kawa czy yerba mate to tylko część sposobów na pobudzenie.E-sport - wszystkie artykuły na portalu Trojmiasto.plTreningi e-sportowców i sportowców różnią się na pewno czasem. Nie ma wątpliwości, że ci drudzy po trzygodzinnych ćwiczeniach wchodzą do szatni cali w pocie, ale jeśli to tylko jedna jednostka w ciągu dnia, to jego resztę mogą poświęć rodzinie, relaksowi lub innym przyjemnościom.

Co prawda treningi gejmerów odbywają się zazwyczaj w pozycji siedzącej, ale warto podkreślić, że często trwają osiem godzin albo i więcej. By praktyka była efektywna, potrzeba zachować koncentrację przez cały ten czas, a gracze mają na to różne sposoby. Profesjonalni e-sportowcy coraz częściej sięgają po suplementy. Jednym z nich jest Gaminate.

- Gaminate jest produktem najbardziej zaawansowanym dla graczy jeśli chodzi o skład. Posiada ponad 12 składników aktywnych, w tym bacopa monnieri i woda kokosowa. Ma nie tylko pobudzać, ale również uruchamiać funkcje poznawcze, jak koncentracja. Jego celem wprowadzenie gracza na pełen "focus". W zwykłym energetyku są tylko dwa składniki: tauryna i kofeina. Przede wszystkim Gaminate nie zawiera cukru, gdzie w inne napoje liczą pięć czy sześć łyżeczek, a to tylko powoduje, że chcemy więcej, co nie jest zdrowe - tłumaczy Maciej Cypryjański, ambasador produktu.

Premiera konsol PlayStation 5 i Xbox Series X. Jakie gry zadziałają?Jak produkt działa w praktyce?

- Miałem okazję spróbować pakietu próbnego od Gaminate i wydaje się być naprawdę ciekawą propozycją dla osób, które muszą utrzymywać skupienie przez długie godziny. Oczywistym jest, że po 6-8 godzinach przed komputerem będziemy już nieco zmęczeni, a jako gracze zazwyczaj właśnie wtedy dochodzimy do decydujących spotkań, więc przydałoby się wesprzeć organizm. Osobiście nie lubię kawy, także od czasu do czasu decyduję się na energetyki, które jak wiadomo są raczej niezdrowe. Twórcy Gaminate twierdzą, że ich produkt jest znacznie zdrowszy, a dodatkowo dłużej działa. Osobiście dosyć sztuczny smak nie przypadł mi do gustu, ale stwierdziłem, że suplement jest bez wątpienia skuteczny. Jeśli miałbym regularnie pić coś w celu poprawy koncentracji, a nie dla smaku to zdecydowanie wolę Gaminate i to również zasugerowałbym wszystkim e-sportowcom dla których energetyki to codzienność - Jędrzej Smaruj, CEO e-sportowej agencji RightShot, a personalnie także gracz Dota 2.

Profesjonalni gracze z Gdańska tworzą drużynę. Możesz dołączyćInni sięgają np. po Limitless. Zawarta w nim kreatyna pobudza ciało i mózg do jeszcze intensywniejszej i efektywniejszej pracy. Pozwala zredukować zmęczenie, zapewni jasność umysłu oraz lepszą pamięć. Podobnie działają zresztą: Nootropy, batony energetyczne czy nawet popularna Multivitamina.

Suplementy to jednak nie wszystko. W ostatnich latach bardzo popularne stały się napoje energetyczne. Dziś już na sklepowych półkach można znaleźć mnóstwo ich rodzajów.

- Raczej nie używam skomplikowanych specyfików czy suplementów. Czasem co najwyżej "strzelę" sobie "energetyka". To mi wystarcza - mówi Daniel "STOMP" Płomiński, który zawodowo gra w Counter-Strike: Global Offensive.

"Strzelanka" w czasie lekcji onlineNajbardziej sprawdzonym sposobem jest naturalnie kawa. Działanie kofeiny polega na pobudzeniu ośrodkowa układu nerwowy, wpływając na wzrost koncentracji, refleksu i poprawę nastroju.

- Słyszałem o wielu napojach i suplementach, którymi gracze się wspomagają. Mi jednak starcza zwykłe czarne espresso, by stanąć na nogi i zachować koncentrację przez kolejne godziny - wyjaśnia Artur "Cygan" Sobczak, gracz FIFA.
Popularnym napojem jest również yerba mate, która w przeciwieństwie do kawy zawiera śladowe ilości kofeiny. W zależności od rodzaju składa się z ok. 200 aktywnych komponentów, czyli więcej niż np. zielona herbata.

Pierwszy polski transfer w grze FIFA na linii Arka Gdynia - Legia Warszawa- Jestem fanem yerby mate. Jeśli czuję, że opadam z mocy, to wystarcza mi jeden kubek i po kilku minutach czuję, że wracam do żywych - zapewnia Karol "Muniez" Słomczewski, który w FIFĘ gra od dziecka.
Podobnych środków na pobudzenie jest dziś mnóstwo i można by wymieniać w nieskończoność. My jednak skupiliśmy się na tych najpopularniejszych. Jeśli korzystacie z innych, które nie zostały wspomniane, to podzielcie się wrażeniami w opiniach pod artykułem.
Czym wspomagasz się w celu podtrzymania koncentracji?
6%

suplementy, np. Gaminate, Limitless

17%

napoje energetyczne

0%

batony energetyczne

38%

kawa

10%

yerba mate

29%

inne (napisz w komentarzu)

zakończona

łącznie głosów: 89