Erotyczna utopia, polscy geje i kicz emocjonalny. Znamy najlepsze dyplomy ASP 2012

24 lipca 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Aleksandra Lamek

Głównym bohaterem tegorocznej edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową polskich Akademii Sztuk Pięknych jest malarstwo. Figuratywne, abstrakcyjne, inspirowane geometrią, architekturą lub komiksem - wszystkiego po trochu. Prace młodych twórców świetnie prezentują się w surowej, ale bardzo klimatycznej przestrzeni Wielkiej Zbrojowni, która na czas wystawy została specjalnie otwarta.Pokazy najlepszych prac dyplomowych Akademii Sztuk Pięknych należą do tych wystaw, które ogląda się z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony, nie brak tu dobrych, świeżych i często bardzo oryginalnych pomysłów. Z drugiej strony, wiele jest prac, których twórcy chyba nie do końca wiedzieli, co chcą przekazać i w efekcie stali się ofiarami popularnego wśród młodych artystów przerostu formy nad treścią.

Tegoroczną wystawę obejrzałam jednak z prawdziwą przyjemnością. Prawdopodobnie dlatego, że jako fanka malarstwa, oczekiwałam sporej ilości tego właśnie, tradycyjnego gatunku sztuki. I nie zawiodłam się - tym razem zdecydowanie mniej jest dziwacznych formalnie eksperymentów, a więcej przyzwoitych warsztatowo obrazów.

Co zatem interesuje młodych twórców? Oczywiście, erotyka. Widać to szczególnie wyraźnie w dyplomie, który jury uznało za najlepszy - pracy Katarzyny Kukuły "Kraina mlekiem i miodem płynąca". Ten kolorowy cykl składający się z obrazów, animacji i haftowanych tkanin spodoba się tym, którym wszystko kojarzy się z jednym. Pełno tu uroczych, małych fallusów i wagin, a wszystko to utrzymane w ludowym, folklorystycznym klimacie.

Nieco inny rodzaj seksualności zobaczymy w pracach Małgorzaty Kulik. Każdy z cyklu jej obrazów mógłby być ilustracją do słynnego "Lubiewa" Michała Witkowskiego. Próżno szukać tu przystojnych chłopców w drogich T-shirtach - to zupełnie inny świat, nieprzystający do realiów modnych sopockich klubów. Tutaj wszystko jest przaśne, kiczowate i zalatuje dziadostwem rodem z PRL-u, tak jak w świecie gejów opisanym przez Witkowskiego.

Od seksu już tylko krok do miłości i w pewnym sensie o niej właśnie traktują grafiki Katarzyny Szeluk, wyróżnione nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska. Jeśli macie znajomych, którzy grają amatorsko w rockowym zespole, możecie polecić im te prace jako projekt okładki debiutanckiej płyty - krwistoczerwone serca na tle czarnych kwiatów przypadną do gustu wielbicielom mrocznych klimatów.

Zupełnie inną tematyką inspirował się Mateusz Bykowski z Gdańska, tworząc wyróżnioną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracę "Dobranoc, do widzenia, cześć, giniemy" - swoisty hołd dla ofiar największej w historii polskiego lotnictwa katastrofy z 1987 roku.

Warto też wspomnieć o rzeźbach, których na wystawie jest zaledwie kilka, ale wszystkie niezawodnie przyciągają wzrok oglądających - tak jak monumentalny "Adam" Tomasza Krzpieta, witający wchodzących do Wielkiej Zbrojowni.

A swoją drogą, brawo dla organizatorów za pomysł przeniesienia wystawy z Zielonej Bramy do tego właśnie, bardzo klimatycznego, choć nie do końca wyremontowanego miejsca. Tłumy zwiedzających w weekend pokazały, że warto wyjść ze sztuką do ludzi, a nie zamykać ją we wnętrzach, do których dotrą tylko najbardziej zainteresowani.

Długo można wymieniać ciekawe prace i nazwiska ich autorów - poziom tegorocznej edycji jest naprawdę wysoki, a za kilku młodych artystów warto mocno ściskać kciuki, aby udało im się nie zaprzepaścić swoich talentów. Ja już mam swoich faworytów. A wy?

Wystawę "Najlepsze dyplomy ASP 2012" można oglądać we wnętrzach Wielkiej Zbrojowni zobacz na mapie Gdańska, w Galerii ASP zobacz na mapie Gdańska, i gmachu głównym ASP zobacz na mapie Gdańska do 15 sierpnia oraz w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 zobacz na mapie Gdańska do 2 września. Wstęp wolny.
Czy cenisz sztukę młodych polskich artystów?
15%

tak, to prace pełne świeżego spojrzenia

29%

trudno powiedzieć, wszystko zależy od konkretnej pracy

56%

nie, to zazwyczaj pozbawione pierwiastka talentu silenie się na oryginalność

zakończona

łącznie głosów: 295