Festiwal Narracje 2016 na Biskupiej Górce

15 grudnia 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
aos
Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum, która jednak nie jest pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców. Więcej zdjęć (1)

Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum, która jednak nie jest pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców.

fot. Bartosz Bańka

Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum, która jednak nie jest pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców.

fot. Bartosz Bańka

Ósma edycja Festiwalu Narracje odbędzie się na Biskupiej Górce w Gdańsku w dniach 21-22.10 2016 roku. W konkursie na kuratora festiwalu zwyciężyła koncepcja "Królestwo 60,8 m n.p.m" Stacha Szabłowskiego - krytyka sztuki, publicysty, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.Do złożenia projektów koncepcji ósmej edycji Festiwalu Narracje zostało zaproszonych jedenaścioro kuratorów i kuratorek, a proponowanymi dzielnicami były Biskupia Górka lub Brzeźno. Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum, która jednak nie jest pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców. Zmienia się to dzięki oprowadzającym po Biskupiej Górce od 2012 roku Lokalnym Przewodnikom i Przewodniczkom. Tytułowe 60,8 metrów n.p.m. jest wysokością wzgórza Biskupiej Górki.

- Projekt ósmej edycji festiwalu pod roboczym tytułem "Królestwo. 60,8 m n.p.m." jest scenariuszem opowieści o Biskupiej Górce - jednej z najciekawszych i zarazem najbardziej osobnych dzielnic miasta. W tej opowieści Biskupia Górka jest zarazem protagonistą i narratorem: "ukryta" dzielnica ukazuje się i opowiada sama siebie - mówi kurator Narracji 8, Stach Szabłowski.
Kurator zapowiada, że artyści zostaną zaproszeni do przyjęcia roli przypominającej medium. Ich misją będzie wysłuchanie głosu miejsca, zinterpretowanie, wzmocnienie i wyartykułowanie tego głosu, a także dopisywanie dalszego ciągu rozwijanej przez dzielnicę opowieści.

- Jednym z podstawowych narzędzi użytych do konstrukcji Narracji 2016 jest alegoria. Alegoryczny charakter ma sam tytuł projektu - "Królestwo". Za pojęciem królestwa kryje się obraz mikrokosmosu istniejącego w kosmosie metropolii, miasto w mieście rozciągające się u stóp wzgórza zwieńczonego lasem, twierdzą, zamkiem i wieżą - mówi Szabłowski. - Jako alegorię traktuję także samą dzielnicę. Festiwal jest rodzajem reflektora, który ją "oświetla". Założeniem projektu jest takie "oświetlenie" Biskupiej Górki, aby ukazała się jako zbiór znaków, układających się w alegorię miasta - miejsca zawieszonego między porządkiem realnego a porządkiem wyobrażeń i metafor.
Stach Szabłowski: ur. 1973. Kurator, krytyk sztuki i publicysta. Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Od 1998 związany z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kurator i producent ponad 50 wystaw i projektów artystycznych realizowanych w Polsce i za granicą. Redaktor wydawnictw o sztuce i autor licznych tekstów. Publikuje w katalogach wystaw, książkach o sztuce, a także w periodykach specjalistycznych i prasie głównego nurtu.

Narracje 2015 w Nowym Porcie:

aos

Opinie (30)

 • I fajno! (1)

  • 29 2

  • Nigdzie nie idę

   Boję się !!! :/

   • 2 7

 • Nieźle

  Super, Stach na pewno wymyśli klawy program!

  • 15 1

 • Festiwal Narracje 2016 na Biskupiej Górce (3)

  No to ochrony trzeba zakontraktować więcej niż jest mieszkańców bo "instalacje" nie dotrwają do dnia inauguracji festiwalu :-)

  • 13 30

  • olo

   każdy sądzi według siebie

   • 3 0

  • patologia wciąż tam mieszka.

   ponad rok temu dwóch takich mnie pobiło i okradło na Zaroślaku w biały dzień, więc moja opinia o tamtych rejonach jest podobna. sprawców nie wykryto, więc profilaktycznie trzymajcie się za aparaty i torebki w trakcie spacerów w tej okolicy..

   • 0 2

  • Niestety..

   Obszar Biskupiej Górki ograniczony ulicami Stoczniowców, Zaroślakiem, Na Stoku i Pohulanką to taki Trójkąt Bermudzki.
   Od kiedy pamiętam, ginęły tam portfele, łańcuszki, a od około ostatnich 15 lat również telefony

   Obszar Biskupiej Górki ograniczony ulicami Stoczniowców, Zaroślakiem, Na Stoku i Pohulanką to taki Trójkąt Bermudzki.
   Od kiedy pamiętam, ginęły tam portfele, łańcuszki, a od około ostatnich 15 lat również telefony komórkowe.. Zęby także magicznie przemieszczały się ze szczęki gdzieś na chodnik, czy w krzaki. Bliskość komenty niewiele poprawiała sytuację..

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.