Festiwal Narracje przełożony na przyszły rok

15 października 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
FK

Zobacz relację z ubiegłorocznych, 11. Narracji

Tegoroczna, zaplanowana na 20 i 21 listopada, 12. edycja festiwalu Narracje nie odbędzie się. Głównym powodem jest rosnąca liczba zakażonych koronawirusem, przez co organizacja wydarzenia w jego normalnym kształcie nie jest możliwa. Do Wrzeszcza Dolnego, na Narracje, odbywające się pod hasłem "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny", Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska zapraszają 19 i 20 listopada 2021 roku.Wszystkie odwołane imprezy w najbliższym czasie


Każdego roku festiwal Narracje przyciąga kilkutysięczną publiczność, a spora część jego programu tworzona jest przez zagranicznych artystów oraz uzależniona od ich obecności w Gdańsku.

12. Narracje przesunięte o rokW dzisiejszych warunkach organizacja wydarzenia w jego normalnym kształcie nie jest możliwa - liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce i w Czechach, gdzie mieszkają kuratorzy oraz kilka zaproszonych artystek, stale rośnie. Dlatego też do Wrzeszcza Dolnego, na Narracje odbywające się pod hasłem Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny, organizatorzy - Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska - zapraszają 19 i 20 listopada 2021 roku.

- Priorytetowe jest dla nas bezpieczeństwo publiczności i twórców - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. - Przy gwałtownie rosnących liczbach zakażeń SARS-CoV-2 i wobec ograniczeń wprowadzonych w żółtych i czerwonych strefach jako odpowiedzialni organizatorzy podejmujemy trudną i w naszym poczuciu słuszną decyzję o odwołaniu tegorocznych Narracji. Organizacja festiwalu w zaplanowanej formule i przy specyfice prac artystycznych jest w tych warunkach niemożliwa.
Każdego roku Narracje przyciągają tłumy sympatyków imprezy i mieszkańców Trójmiasta. Na zdj. 10. edycja (2018 r.). Więcej zdjęć (2)

Każdego roku Narracje przyciągają tłumy sympatyków imprezy i mieszkańców Trójmiasta. Na zdj. 10. edycja (2018 r.).

fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Każdego roku Narracje przyciągają tłumy sympatyków imprezy i mieszkańców Trójmiasta. Na zdj. 10. edycja (2018 r.).

fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Rozmach, który wymagał dłuższych przygotowańPrzypominamy, że kuratorzy, hasło przewodnie oraz artyści 12. edycji Narracji, zatytułowanej "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny", wybrani zostali w 2019 roku. Koncept Piotra Sikory i Kariny Kottovej wpłynął na konkurs kuratorski na 11. edycję Narracji - ze względu na specyfikę i czasochłonność przygotowania zaproponowanej przez nich edycji, kuratorzy zostali zaproszeni do zrealizowania festiwalu w 2020 roku.

- Program Narracji, które są jednym z flagowych wydarzeń Instytutu Kultury Miejskiej i współorganizującej je Gdańskiej Galerii Miejskiej, w głównej mierze zależy od artystów i artystek przygotowujących projekty i instalacje - tłumaczy Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Polska i Czechy, a także inne kraje, skąd również pochodzą zaproszeni przez kuratorów twórcy, borykają się z coraz wyższymi wskaźnikami zachorowań. Podróże zagraniczne nie są obecnie zalecane, a obostrzenia z nimi związane i obowiązek kwarantanny mogą zmienić się w każdej chwili.
Festiwal Narracje to znakomita okazja, aby eksplorować gdańskie dzielnice. Niestety na kolejną wycieczkę wybierzemy się dopiero za rok. Więcej zdjęć (2)

Festiwal Narracje to znakomita okazja, aby eksplorować gdańskie dzielnice. Niestety na kolejną wycieczkę wybierzemy się dopiero za rok.

fot. Lucyna Pęsik/Trójmiasto.pl

Festiwal Narracje to znakomita okazja, aby eksplorować gdańskie dzielnice. Niestety na kolejną wycieczkę wybierzemy się dopiero za rok.

fot. Lucyna Pęsik/Trójmiasto.pl

Futurystyczny Dolny WrzeszczTo, jak w zmieniającą się rzeczywistość wpisze się koncepcja kuratorska "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny" oraz prace artystów zobaczymy we Wrzeszczu Dolnym w listopadzie 2021 roku.

- W koncepcji kuratorskiej proponowaliśmy wycieczkę w rok 2080 z przekonaniem, że możemy malować przyszłość w jasnych barwach - mówią Piotr Sikora i Karina Kottová, kuratorzy 12. edycji Narracji "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny". - Decyzja o przełożeniu festiwalu jest dla nas trudna, a zarazem postrzegamy ją jako konieczność - bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza jeśli chcemy, aby spekulatywne głosy artystów wybrzmiały jak najlepiej, trafiając przy tym do szerokiej publiczności. Obecną sytuację traktujemy jako sprawdzian dla naszych optymistycznych wizji. Zapraszamy więc za rok, nie tracąc nadziei, że spotkamy się na Narracjach.

Zdjęcia z Narracji z poprzednich latKonkurs na kuratora 13. edycji NarracjiTrwa konkurs kuratorski na koncepcję 13. edycji festiwalu Narracje, która odbędzie się na gdańskiej Przeróbce. Z powodu przeniesienia aktualnej, 12. edycji na rok 2021 kolejna odsłona festiwalu również ulegnie odpowiedniemu przesunięciu i odbędzie się w listopadzie 2022 roku. Konkurs na składanie propozycji koncepcji kuratorskich 13. edycji NARRACJI zostaje przedłużony do 30 listopada bieżącego roku. Więcej informacji Instytut Kultury Miejskiej zamieścił na swojej stronie internetowej.

Artyści zaproszeni przez Piotra Sikorę i Karinę Kottovą do udziału w 12. edycji festiwalu Narracje: Mark Fridvalszki (HU), Barbora Kleinhamplová (CZ), Kateřina Konvaliová (CZ), Magda Lazar (PLR), Michalina Bigaj (PL), Cecylia Malik (PL), Kateřina Olivová (CZ), The Melancholy of Marissa Cooper: Zuzanna Žabková i Nika Timkova (SK), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur (PL), Tauator Maciej (PL), Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek (PL), Egill Sæbjörnsson (ISL), Lucia Sceranková (SK) we współpracy z Veronicą Strang (UK), Julita Wójcik (PL), Iza Tarasewicz (PL).
Czy uczestniczyłe(a)ś kiedyś w festiwalu Narracje?
73%

tak, wielokrotnie

15%

zdarzyło mi się raz

4%

nie, ale chętnie się wybiorę

8%

nie i nie zamierzam - nie interesuje mnie ta impreza

zakończona

łącznie głosów: 158

FK

Opinie (24) 2 zablokowane

 • (6)

  Festiwal zdecydowanie o nierównym poziomie (fatalna edycja oliwska, fantastyczna ubiegłoroczna na Siedlcach), ale i tak jeden z najfajniejszych w Trójmieście. Bardzo szkoda, że w tym roku się nie odbędzie, ale inaczej chyba się nie dało.

  • 26 2

  • (1)

   Akurat oliwskiej nie było mi dane zobaczyć, ale poza tym zgadzam się. Szkoda, ale zrozumiałe. Oby też znalazł się odważny, który utrudni/odwoła tłumne obchody 1. listopada... to dopiero byłby wysyp zachorowań po grobbingu.

   • 4 2

   • Oraz marsze 11 listopada.

    • 4 3

  • (3)

   Najlepsza była 3 lata temu w Brzeźnie, ale Oliwska też była interesująca

   • 3 3

   • Oliwa była fatalna! (1)

    najgorsza z dotychczasowych edycji

    • 5 2

    • A mi się podobała Oliwa, była lepsza od Górnego Wrzeszcza. Choć zgodzę się, że Siedlce lepsze.

     • 1 3

   • Zgadzam się. Oliwa najmocniejsza nie była ale i tak lepsza od Biskupiej czy moim zdaniem zeszłorocznej. Brzeźno i Nowy Port zdecydowanie najciekawsze

    • 0 2

 • (1)

  Nieeeeeeee;( Szkoda. Byłem na większości edycji i na te wieczorne jesienne wieczory czekałem co roku;(

  Ps- pozdrawiam Monię z edycji 2014 heheh;)

  • 8 3

  • Też ją pozdrawiam, byłem przed tobą

   Hehehhh.

   • 3 0

 • nieeeeee

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.