Festiwal Wybrzeże Sztuki pod koniec kwietnia. Znamy program

25 marca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Łukasz Rudziński

Teatr Wybrzeże już po raz szósty organizuje przegląd głośnych, kontrowersyjnych lub po prostu niewystawianych dotąd w Trójmieście spektakli. Na tegorocznym festiwalu zobaczymy osiem przedstawień, w tym sześć gościnnych.Festiwal odbędzie się pod hasłem "Fajnie być bogiem!...?". W tym roku wyjątkowo szybko, bo w dniach 22-29 kwietnia.

- Zdecydowaliśmy się zorganizować festiwal w ostatnim tygodniu kwietnia, ponieważ wiele osób wyjeżdża później na majówkę. Nie chcemy odbierać im możliwości obejrzenia propozycji, które naszym zdaniem na to zasługują - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże i szef Festiwalu Wybrzeże Sztuki. - Niezmiennie staramy się zapraszać spektakle, które przybliżają nowe trendy w polskim teatrze, a których z różnych względów w repertuarach naszych scen nie oglądamy.

Przegląd zainauguruje "Balladyna" Marcina Cecko w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego w Poznaniu (22.04, godz. 19, Duża Scena), jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, którego spektakli jak dotąd w Trójmieście nie widzieliśmy. Spektakl zapowiadany jest jako "Balladyna" w wersji biotechnologicznej, a bohaterowie tekstu Słowackiego okazują się naukowcami pracującymi nad genetyczną modyfikacją roślin.

Kolejnego dnia prezentowany będzie spektakl nagrodzonego Paszportem Polityki za 2012 rok Ivana Wyrypajewa, który przygotował wspólnie ze studentami PWST w Krakowie - "Ufo. Kontakt" ( 23.04, godz. 19, Scena Kameralna) według autorskiego scenariusza filmu, którego Wyrypajew nigdy nie zrealizował w kinie.

- Myślę, że zestawienie spektakli dwóch ostatnich laureatów Paszportu Polityki, Garbaczewskiego i Wyrypajewa, będzie ciekawą konfrontacją i przykładem, jak bardzo różnią się laureaci tej nagrody i charakter ich twórczości - dodaje dyrektor Teatru Wybrzeże.

Do Trójmiasta przyjadą również cenione spektakle oparte o głośną współczesną prozę, jak "Lubiewo" (25.04, godz. 19, Scena Kameralna) Michała Witkowskiego na podstawie książki przez autora i wydawcę uznanej za "powieść przygodowo-obyczajowa z życia ciot". Spektakl w Teatrze Nowym w Krakowie przygotował Piotr Sieklucki. Z Krakowa, a ściślej jego narodowej sceny, Starego Teatru, przyjedzie też inna adaptacja znanej prozy, czyli "Paw królowej" Doroty Masłowskiej w reżyserii uzdolnionego studenta krakowskiej PWST, Pawła Świątka (w sobotę, 27.04 o godz. 19 i w niedzielę, 28.04, godz. 18 na Scenie Kameralnej).

Pokazany zostanie również zrealizowany w TR Warszawa "Nietoperz" do muzyki Johana Straussa "Zemsta nietoperza" w reżyserii kojarzonego raczej z filmem Kornéla Mundruczó (28-29.04, godz. 19, Duża Scena). Węgierski reżyser podejmuje temat śmierci bez Boga i zadaje pytanie: czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu.

Ostatnią z festiwalowych propozycji jest spektakl Grzegorza Wiśniewskiego i studentów łódzkiej filmówki - "Shopping and fucking" słynnego przedstawiciela teatralnych brutalistów, Marka Ravenhilla (29.04, godz. 19, Malarnia Teatru Wybrzeże).

Przegląd uzupełnią produkcje Teatru Wybrzeże: "Amatorki" w reż. Eweliny Marciniak oraz premiera "Czarownic z Salem" przygotowywana przez Adama Nalepę.

Budżet Festiwalu Wybrzeże Sztuki wynosi ok. 600 tys. zł. Ceny biletów wahają się od 20 do 80 zł (bilety normalne) i od 20 do 50 zł (bilety ulgowe). Karnety kosztują 240 zł (normalny) i 200 zł (ulgowy).
Czy planujesz wybrać się na Festiwal Wybrzeże Sztuki?
55%

tak, repertuar wygląda interesująco

18%

nie, to nie dla mnie

27%

jeszcze nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 33