Gdańsk przyznał granty na kulturę

1 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Rudziński
Stowarzyszenie Velvet Spoon otrzymało 130 tys. zł na organizację tegorocznej edycji Octopus Film Festival. Więcej zdjęć (2)

Stowarzyszenie Velvet Spoon otrzymało 130 tys. zł na organizację tegorocznej edycji Octopus Film Festival.

fot. Michał Szymończyk

Stowarzyszenie Velvet Spoon otrzymało 130 tys. zł na organizację tegorocznej edycji Octopus Film Festival.

fot. Michał Szymończyk

Gdańsk jako ostatni w Trójmieście przyznał granty na kulturę. Rozstrzygnięto konkursy na kulturalne granty dla organizacji pozarządowych na Działania i Wydarzenia Kulturalne 2020. Łącznie na oba konkursy wpłynęły 223 oferty z czego 93 otrzymały dofinansowanie w kwocie 2 mln 175 tys. zł. Wiadomo już, że termin realizacji niektórych z nich z uwagi na pandemię koronawirusa może ulec zmianie.Nadchodzące imprezy online w Trójmieście


W konkursie na Wydarzenia Kulturalne 2020 granty przyznano organizacjom, które zaprezentują publiczności ważną, ciekawą i inspirującą twórczość w postaci wydarzenia lub cyklu wydarzeń. Pula środków wynosiła 2 mln 400 tys. zł. Spośród 138 ofert dofinansowanie uzyskało 57 ofert w kwocie dokładnie 1 mln 697 tys. 900 zł.

Zobacz pełne wyniki konkursu na Wydarzenia Kulturalne Gdańska 2020

Z kolei konkurs na Działania Kulturalne 2020 jest grantem, którego priorytetem jest włączenie uczestników w proces twórczy. Jego celem jest realizacja działań artystycznych i kulturalnych z wykorzystaniem różnych form i metod współuczestnictwa w kulturze. Tutaj budżet wyniósł 600 tys. zł, zaś spośród 85 ofert wsparcie uzyskało 36 z nich w łącznej kwocie 477 tys. zł.

W konkursie na Wydarzenia Kulturalne najwięcej - 150 tys. zł - trafi do Fundacji Sopockie Forum Integracji, Nauki, Kultury i Sztuki "Sfinks", które zorganizuje "Wymurzanie wolności". 130 tys. zł przyznano Stowarzyszeniu Velvet Spoon na tegoroczny Octopus Film Festival. Z kolei jubileuszowa, 10 edycja festiwalu i warsztatów muzycznych SpaceFest!, przygotowywana przez Stowarzyszenie Nasiono, pozyskała 105 tys. zł. Grono najwyżej dofinansowanych inicjatyw zamyka druga odsłona Kina w Trampkach w Gdańsku, na które przeznaczono 100 tys. zł (wniosek Fundacji Cinemania).

Rozpatrzono pozytywnie po trzy wnioski Stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa, Kolonii Artystów. Ci pierwsi otrzymali wsparcie dla trzech projektów w łącznej kwocie 119 tys. zł przeznaczonych na: Festiwal Cinematika - Film i Muzyka (50 tys. zł), "Kino Ołowianka" (40 tys. zł) i "Kino na Szekspirowskim 2020" (29 tys. zł). Kolonia Artystów została zasilona kwotą 105 tys. zł. Z tego 40 tys. zł przeznaczono na projekt OPEN, a 35 tys. zł na autorski projekt wystawienniczy "Wieszajmy artystów każdego dnia", a 30 tys. zł na DNA Festiwal 2020.

Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa pozyskało dofinansowanie na trzy projekty filmowe w Gdańsku - Festiwal Cinematika - Film i Muzyka, Kino Ołowianka oraz Kino na Szekspirowskim (na zdjęciu). Więcej zdjęć (2)

Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa pozyskało dofinansowanie na trzy projekty filmowe w Gdańsku - Festiwal Cinematika - Film i Muzyka, Kino Ołowianka oraz Kino na Szekspirowskim (na zdjęciu).

mat. prasowe

Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa pozyskało dofinansowanie na trzy projekty filmowe w Gdańsku - Festiwal Cinematika - Film i Muzyka, Kino Ołowianka oraz Kino na Szekspirowskim (na zdjęciu).

mat. prasowe

Fundacja Pura dostała 90 tys. zł, które rozdysponowano po równo (po 45 tys. zł) na czwartą edycję Festiwal Open House Gdańsk i drugą odsłonę Control Room. Dofinansowano również dwa projekty Fundacji Palma - 50 tys. zł zasili budżet "Nowe idzie od morza do Wrzeszcza" zaś 30 tys. zł na Noc Wrzeszcza 2020. Z kolei Fundacja Kultury Wizualnej Chmura dostała 70 tys. zł - po 35 tys. zł na Nakład własny #3. Festiwal artystycznych wydawnictw o sztuce oraz projekt "Tiwi 2.0".

Stowarzyszenie Grupa Fląder ma 65 tys. zł na organizację 17. Fląder Festiwalu. Po 50 tys. zł otrzymała Fundacja Róbmy Swoje dla Kultury, która dzięki tym pieniądzom zorganizuje Konkurs interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego i zadania towarzyszące V edycji Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego oraz Inkubator Kultury Kulmiasto. Organizacja ta pieniądze przeznaczy na Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło" i Festiwal Trójmiejskich Improwizatorów "Podaj Pagaj 2020".

Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego pozyskała 45 tys. zł na "Jacek Kaczmarski - Mury. Koncert Pamięci Sierpnia 80". Podobne środki, tyle że na dwie inicjatywy - 25 tys. zł na 63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie i 20 tys. zł na Koncerty w ramach Bliżej Bacha 2020 oraz koncerty podczas Jarmarku św. Dominika - otrzymało Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra.

Zobacz pełne wyniki Konkursu na Działania Kulturalne Gdańska 2020


W konkursie na Działania Kulturalne najwięcej środków (80 tys. zł) przeznaczono na działania podejmowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Po 40 tys. zł zasili ECEKON-Orkiestra Vita Activa 2020 oraz Działalność kulturalną zespołu Remont Pomp oraz Teatru Razem. 58 tys. zł przeznaczone na dwa projekty - Ebenezer z BG (40 tys. zł) i III Święto Ulicy Biskupiej (18 tys. zł) - dostało Stowarzyszenie Waga.

W sumie 28 tys. w tym konkursie na trzy działania przyznano Fundacji Generacja (12 tys. zł na Kino Podwórkowe oraz po 8 tys. zł na Kino Na Dywanie i Kinematograf). 25 tys. zł zyska Stowarzyszenie Magnolia na projekt "Młodzi i Musical". Pozostałe dofinansowane inicjatywy i organizacje otrzymały środki do 20 tys. zł.

Tegoroczne trójmiejskie granty na kulturę


- Dostosowanie realizacji projektów grantowych do obecnej sytuacji to jedna z form pomocy, jaką chcemy zaoferować środowiskom twórczym i kulturalnym w tym trudnym czasie. Wykażemy możliwie maksymalną elastyczność, aby każdy grantobiorca mógł dostosować zakres rzeczowy realizowanego zadania, do istniejącej sytuacji, dokonać aktualizacji harmonogramu, kosztorysu oraz rezultatów zadania. W niektórych wypadkach być może uda się zorganizować wydarzenie za pomocą platform internetowych lub dopasować pomysł do formatu tzw. małych grantów - mówi Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury.

Opinie (63) 1 zablokowana

 • sami dla swoich (2)

  • 64 8

  • Serio ?
   Wszechwiedzacy sie znalazł.

   • 0 13

  • Pajacem być to nie sztuka

   • 2 2

 • na jakieś ulotki wydali 100 tysięcy a na wydarzenia kulturalne dają po 20 tysięcy? (1)

  • 42 3

  • na ulotki mieli a na pomoc szpitalom nie mieli

   • 17 1

 • kiedy to wszystko ma się odbyć? jasnowidze wiedzą kiedy uda się wygasić pandemię? może niech nam powiedzą.

  • 31 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.