Gdańska kultura za prezydentury Adamowicza

18 stycznia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej
Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz niestrudzenie powtarzał: "Kultura jest najważniejsza". Oto sześć najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych, które zrealizowano podczas 20 lat jego urzędowania.Europejskie Centrum SolidarnościPodczas budowy krytykowane ze wszystkich niemal stron, Europejskie Centrum Solidarności szybko stało się kulturalną wizytówką miasta. To jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalnych w Polsce, a zarazem współczesny architektoniczny symbol miasta. Tym właśnie powinny być nowoczesne muzea w dużych miastach. Przy współpracy ECS powstało również jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Gdańsku - Solidarity of Arts, które w ciągu kilku lat gościło szereg światowej sławy jazzmanów.

20 lat prezydentury Pawła Adamowicza na zdjęciach

Nagrody dla twórcówZa rządów Pawła Adamowicza Gdańsk przyznawał co roku kilka nagród dla ludzi kultury. Początkujących miasto nagradzało Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury, zasłużonych, rezydujących tutaj twórców - nagrodą Splendor Gedanesis. Doceniani byli również artyści niekoniecznie mieszkający tutaj, ale propagujący ideę wolności, równości czy solidarności. Specjalną nagrodę Gdańskie Neptuny otrzymał m.in. pisarz Stefan Chwin, reżyser teatralny Jan Klata czy reżyser filmowy Antoni Krauze.

Instytut Kultury MiejskiejMimo że Gdańsk tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 nie zdobył (choć był w ścisłej czołówce), to energia, która wytworzyła się w czasie kilkuletnich przygotowań, została spożytkowana celująco. Najważniejszym owocem kandydatury było przekształcenie ekipy twórców aplikacji konkursowej w Instytut Kultury Miejskiej - z jednej strony finansowaną przez miasto, z drugiej - dość autonomiczną, nowoczesną, pozbawioną urzędowej stagnacji instytucję kulturalną, która stworzyła (i nadal tworzy) szereg mniejszych i większych wydarzeń (np. Monumental Art czy Narracje).

Wiersze napisane dla Pawła Adamowicza


Muzeum II Wojny ŚwiatowejPodobnie jak z ECS, Muzeum II Wojny Światowej również stało się obowiązkowym punktem programu w kulturalnej wycieczce po Gdańsku (również z powodu niezwykłej bryły obiektu). Warto dodać, że Paweł Adamowicz nie zamierzał poprzestać na tych dwóch spektakularnych obiektach muzealnych na terenach okołostoczniowych - w planach miał stworzenie poświęconego sztuce współczesnej Nowego Muzeum Sztuki - NOMUS.

Gdańska Galeria MiejskaGdańska Galeria Miejska to instytucja dość hermetyczna w swoim programie, ale warto ją wspomnieć choćby dlatego, że nie każde duże miasto posiada własną galerię sztuki nowoczesnej. Gdańsk posiada - i to aż trzy jej oddziały: skupiony na wystawach indywidualnych GGM1, poświęcony głównie zbiorowym wystawom GGM2 oraz 4G, której patronuje Günter Grass i gdzie można zobaczyć jego prace oraz projekty inspirowane postacią słynnego gdańszczanina.

Gdański Teatr SzekspirowskiOtwarty w 2014 roku jedyny tego typu obiekt w Polsce, wyposażony w nowoczesną scenę elżbietańską oraz imponujący otwieranych dach. Wrażenie robi zbudowana z ruchomych platform scena i widownia, które umożliwiają niemal nieograniczone możliwości inscenizacyjne. Gdański Teatr Szekspirowski to jedno z niewielu miejsc w Trójmieście, gdzie można obejrzeć głośne spektakle z Polski, ale też te z zagranicy, m.in. na organizowanych tu regularnie tygodniach - np. estońskim, izraelskim czy niemieckim oraz wizytówce placówki: Festiwalu Szekspirowskim. Nie można zapomnieć również o odbywających się tu koncertach i wystawach.