• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plejada gwiazd na Gdańskim Festiwalu Muzycznym

Ewa Palińska
9 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Camille Thomas wystąpi podczas inauguracji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

Camille Thomas, Szymon Nehring, Maciej Kułakowski w trio z dziećmi Miszy Majskiego, Alexandre Kantorov z Sinfonią Varsovią i Polski Chór Kameralny z Capellą Bydgostiensis - to jedne z wielu gwiazd, jakie usłyszymy podczas Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, który potrwa od 13 do 22 maja. W programie 15., jubileuszowej edycji znalazło się miejsce na inne ważne jubileusze - wspólne, 75. urodziny prof. Konstantego Andrzeja Kulki oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku.



Gdański Festiwal Muzyczny - wszystkie wydarzenia



Czy lubisz muzykę poważną?

- Organizacja takiego festiwalu nie jest zadaniem łatwym. Tej miary impreza co Gdański Festiwal Muzyczny, z tak dużą obsadą i nazwiskami o światowym znaczeniu wymaga bardzo wielu zabiegów. Najprościej byłoby w obecnej sytuacji usiąść, załamać ręce i wszystko odwołać - mówił nam przed dwoma laty Konrad Mielnik, dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, zapowiadając 13., pandemiczną edycję .
Szymon Nehring zagra podczas GFM kompozycje F. Chopina, S. Prokofiewa, K. Szymanowskiego. Szymon Nehring zagra podczas GFM kompozycje F. Chopina, S. Prokofiewa, K. Szymanowskiego.

Festiwal w cieniu wojny



Rąk jednak nie załamał, tylko - stosując się do rygorystycznych obostrzeń - zorganizował najpierw 13., a rok później 14. edycję Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

Z organizacją jubileuszowej, 15. odsłony festiwalu nie było łatwiej. Choć obostrzenia pandemiczne poluzowano, na drodze stanęła wojna rosyjsko-ukraińska.

- Fundacja Gdański Festiwal Muzyczny, solidaryzując się z bohaterską postawą społeczeństwa ukraińskiego, nie widzi możliwości współpracy z artystami i instytucjami w jakikolwiek sposób powiązanymi z krajem agresora - poinformowali organizatorzy GFM. - W przypadku tegorocznej edycji dotyczy to koncertu, który odbędzie się 20 maja 2022 r. [z udziałem armeńsko-rosyjskiej pianistki Jewy Gieworgian - dop. red.]. Ukraina i jej niepodległość pojawiają się w historii Festiwalu po raz drugi. Po aneksji Krymu zorganizowaliśmy koncert, który poprowadził kompozytor, dyrygent, bohater Ukrainy - Mirosław Skoryk. Nie przypuszczaliśmy, że ledwie po kilku latach przyjdzie nam zmierzyć się z jeszcze tragiczniejszą sytuacją.

Szymon Nehring, Eric Lu i Alexandre Kantorow



Nieobecność Jewy Gieworgian rekompensuje jednak w pełni gwiazdorska obsada festiwalowych koncertów. Podczas inauguracji wystąpi fenomenalna wiolonczelistka Camille Thomas. Artystka jest pierwszą po 40 latach wiolonczelistką, która podpisała ekskluzywny kontrakt z renomowaną Deutsche Grammophon. Gra na wiolonczeli Stradivarius "Feuermann" (1730), instrumencie, który należał do przyjaciela Chopina Auguste Franchomme i któremu Chopin z myślą o tym właśnie Stradivariusie zadedykował swój ostatni wydany za życia utwór - Sonatę g-moll op.65.

Do udziału w edycji 2022 zaproszeni zostali również pianiści, zwycięzcy najbardziej prestiżowych konkursów na świecie:
  • Eric Lu - I nagroda w Konkursie w Leeds,
  • Szymon Nehring - I nagroda w Konkursie im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie i zwycięzca Konkursu im. P. Czajkowskiego w Moskwie 2019,
  • Alexandre Kantorow (francuski pianista), który zagra z Sinfonią Varsovia.


21 maja o godz. 20 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędzie się koncert łączący dwa jubileusze - 75 -lecie gdańskiej Akademii Muzycznej i 75. urodziny jednego z najsłynniejszych jej absolwentów - Konstantego Andrzeja Kulki. 21 maja o godz. 20 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędzie się koncert łączący dwa jubileusze - 75 -lecie gdańskiej Akademii Muzycznej i 75. urodziny jednego z najsłynniejszych jej absolwentów - Konstantego Andrzeja Kulki.

Muzyczne klany i podwójny jubileusz



Prologiem - co jest tradycją Festiwalu - do przeniesionego na rok 2022 Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu będzie występ jednego z jego zwycięzców - Piotra Pławnera. Bardzo ciekawie zapowiadają się także koncerty kameralne, a szczególnie występ Tria złożonego z przedstawicieli muzycznych rodzin. Zagrają razem znakomity polski wiolonczelista Maciej Kułakowski i dzieci legendarnego wiolonczelisty Mischy Majskiego: skrzypek Sasza Majski i pianistka Lili Majski. Odbędą się koncerty poświęcone muzyce gdańskiej, zarówno dawnej, jak i współczesnej.

W programie GFM znajdzie się też koncert, podczas którego będą świętowane aż dwa jubileusze: 75-lecie gdańskiej Akademii Muzycznej i 75. rocznica urodzin jednego z najsłynniejszych jej absolwentów - Konstantego Andrzeja Kulki.

Specjalnym koncertem uczcimy natomiast pamięć zmarłego w 2021 r. twórcy gdańskiej szkoły gitary prof. Jana Paterka. Edycja 2022 to również kontynuacja koncertów łączących dzieła literatury światowej z pochodzącymi z tego samego okresu utworami muzyki polskiej. W 2022 r. zabrzmi podczas jednego koncertu Msza Nelsońska Józefa Haydna i Msza Józefa Zeidlera.

Bilety na festiwalowe koncerty kosztują od 32 do 65 zł.

Wydarzenia

Gdański Festiwal Muzyczny 2022

32 - 65 zł
muzyka poważna, festiwal muzyczny

Zobacz także

Opinie (9) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • łe, a gdzir Jong Leokaldia?

    • 3 6

  • Lubię muzykę poważną, ale nie lubię propagandy. (4)

    Czajkowski w 1812 był zmuszony propagandowo stworzyć dzieło. Lew Tołstoj w 1838 dostał zlecenie/polecenie napisania dzieła, które nijak się miało z prawdą. Teraz jest próba zdjęcia tego, co mamy od 1812 roku. Dlatego wokół propaganda i jedynie słuszna narracja.

    • 2 3

    • Wszystko prawda tylko nie na temat

      • 1 1

    • Tyle że ta propaganda jest piękna (1)

      Te propagandowe kompozycje są najpiękniejsze. Po Czajkowskim cały socrealizm. Tworzono tak, żeby prostym ludziom się podobało, ale że twórcy byli wielcy, to była wielka muzyka. Dziś twórcy są egocentryczni, tworzą z myślą o sobie, a nie o odbiorcy. Rosyjska muzyka jest przepiękna - Borodin, Czajkowski, Rachmaninow (koncerty fortepianowe i symfonia orgazmów), muzyka filmowa Prokofiewa, Musorgski, Rimski Korsakow - przecież jak czowiek się w tych dźwiękach zanurzy, to przepada. Ja mogłabym słuchać bez końca.

      • 4 2

      • Dziś twórcy są egocentryczni? Wtedy tworzyli dla prostych ludzi? Skąd takie głębokie i głęboko nieprawdziwe stwierdzenia?

        • 0 0

    • Szczerze wątpię, żeby w 1812 Czajkowski mógł być do czegokolwiek zmuszany, jako że przyszedł na świat jakieś dwie dekady później. Tołstojowi natomiast w 1838 zlecać mogła mama posprzątanie zabawek.

      • 3 1

  • Opinia wyróżniona

    Nareszcie coś dla wszystkich

    Bilety są niedrogie, a w programie koncertów, szczególnie tych w Filharmonii Bałtyckiej, bardzo piękna muzyka. Szczególnie podczas inauguracji. I do tego te gwiazdy. Jeśli ktoś chciałby kiedyś pójść do filharmonii, ale nigdy nie miał odwagi, bo się bał, że nie będzie wiedział, jak się zachować czy może muzyka mu się nie spodoba, to na to koncerty można walić w ciemno. To będzie naprawdę piękna muzyka. To kto się wybiera? Svenuś? Ja będę!

    • 10 1

  • po prostu klasa

    • 1 0

  • No ...

    Imponujący zestaw. Nie mogę się doczekac

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Hardziej Studio z Gdyni prowadzone przez Patryka Hardzieja zajmuje się:

 

Najczęściej czytane