Gdynia z książką. Od piątku Plener Literacki

30 lipca 2020, 18:00
Magda Mielke

Przed nami trzy dni z literaturą i autorami reprezentującymi wiele jej gatunków w ramach letniego Pleneru Literackiego. W programie spotkania ze znanymi i lubianymi autorami m.in. Łukaszem Orbitowskim, Tomaszem Organkiem i Januszem L. Wiśniewskim, ciekawa oferta książek przygotowanych przez ok. 50 wystawców oraz atrakcje dla całych rodzin. Impreza potrwa od 31 lipca do 2 sierpnia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.Nadchodzące wydarzenia literackie


Letni Plener Literacki to spotkanie czytelników, autorów i wydawców, w swej formule łączące kiermasz książek ze spotkaniami autorskimi. Na najbardziej popularnym deptaku Gdyni - Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, a w niedzielę także w Muszli Koncertowej będzie można spotkać się m.in. z Łukaszem Orbitowskim, Jakubem Ćwiekiem, Niną Majewską-Brown, Tomaszem Organkiem, Barbarą Kosmowską, Ziemowitem Szczerkiem, Januszem Leonem Wiśniewskim, Maciejem Siembiedą, Jakubem Szamałkiem, Aleksandrą Tyl i Iwoną Kienzler. Nie zabraknie więc twórców literatury z wątkami historycznymi, dobrej polskiej prozy, reportaży, literatury obyczajowej i świetnych kryminałów.

Będzie też coś dla dzieci i młodzieży, fanów sportu ze szczególnym naciskiem na piłkę nożną, dla miłośników literatury obyczajowej z Sopotem i Kaszubami w tle oraz wszystkich, którzy lubią czytać o różnych obliczach miłości. Spotkania z autorami poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska oraz Adam Szaja.

Pełny program wydarzeniaGdynię odwiedzą też uznani wydawcy. Swoją ofertę podczas Pleneru Literackiego zaprezentują m.in.: Akapit Press, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo ZNAK, a także wydawnictwa: Debit, Agora, Czarne, Karakter, Wielka Litera, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, a także wiele innych. Bogatą ofertę wydawców uzupełni Księgarnia Świat Książki, która zadba o to, aby każdy znalazł na Plenerze swoje wymarzone książki. Jak zwykle przy okazji takich wydarzeń, będzie okazja na dokonanie zakupów w promocyjnych cenach.

Na zainteresowanych Nagrodą Literacką Gdynia czekać będzie stoisko poświęcone Nagrodzie. Można tam będzie zapoznać się z publikacjami dotychczasowych laureatów, a także tegorocznych nominowanych.

Nominacje do Nagrody Literackiej GdyniaPrzygotowano również atrakcje dla najmłodszych czytelników. W piątek południe odbędą się rodzinne czytania bajek. Rodzice wraz z dziećmi będą mogli posłuchać bajek wydawnictwa Adamanda, które czytać będą wolontariusze Fundacji Miasta Słów.

Wydarzenie jest świetną okazją do spędzenia kilku wakacyjnych chwil w towarzystwie znakomitych autorów i ciekawych książek. W tym roku pandemia sprawia, że nie ma zbyt wielu okazji do takich spotkań na żywo.

- Aktualna sytuacja nakłada na wszystkich nowe obowiązki. Na terenie pleneru sprzedaż będzie prowadzona w bezpieczny sposób, na każdym stoisku będzie konieczność dezynfekcji rąk przed kontaktem z książką, ograniczyliśmy też ilość miejsc siedzących przy scenie i znajdą się one w odpowiedniej odległości od siebie. Odwiedzających prosimy o zakładanie maseczek i zachowanie dystansu społecznego. W trosce o wspólne bezpieczeństwo zrezygnowaliśmy z organizacji podpisywań książek po spotkaniach, ale można będzie kupić książki z autografami ulubionych twórców. I oczywiście warto zaapelować do uczestników o przestrzeganie tych wszystkich zasad tak, by to plenerowe spotkanie z literaturą było dla nas bezpieczne i przyniosło nam dużo radości z tak długo już niemożliwego kontaktu z autorami na żywo - mówi Jacek Oryl, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, organizatora wykonawczego Pleneru Literackiego w Gdyni.
Czy wybierasz się na letni Plener Literacki?
38%

tak, zapowiadają się świetne spotkania

46%

może przejdę się zobaczyć, co się dzieje

16%

nie, nie interesują mnie tego typu wydarzenia

zakończona

łącznie głosów: 141