Gdyński chór zaśpiewa z Andreą Bocellim

14 grudnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Stafiej
Tuż po otrzymaniu propozycji wśród członków Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni było niedowierzanie, potem eksplozja radości. Więcej zdjęć (2)

Tuż po otrzymaniu propozycji wśród członków Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni było niedowierzanie, potem eksplozja radości.

fot. Magdalena Zajk

Tuż po otrzymaniu propozycji wśród członków Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni było niedowierzanie, potem eksplozja radości.

fot. Magdalena Zajk

Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaśpiewa podczas koncertu Andrei Bocelliego 26 stycznia w Ergo Arenie. Zaśpiewają fragmenty znanych włoskich oper, muzykę filmową oraz najsłynniejsze utwory z repertuaru tenora.Andrea Bocelli to jeden z najbardziej znanych na świecie tenorów, który realizuje się nie tylko w repertuarze operowym, ale przede wszystkim tworzy przebojowe piosenki z pogranicza popu. Choć branżowi krytycy zarzucają mu niedostateczną technikę i głosowe niedoskonałości, Włoch zrobił oszałamiającą karierę. Jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów w historii - przez ponad 25 lat działalności scenicznej jego albumy osiągnęły nakład ponad 75 milionów egzemplarzy.

Trójmiejska publiczność posłuchać Bocelliego ostatni raz miała okazję trzy lata temu podczas koncertu w Ergo Arenie. 26 stycznia artysta wróci do sopocko-gdańskiej hali. Co ciekawe, na scenie towarzyszyć mu będzie Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jak doszło do współpracy?

Wszystkie koncerty w TrójmieścieTrójmiejska publiczność posłuchać Bocelliego ostatni raz miała okazję trzy lata temu podczas koncertu w Ergo Arenie. 26 stycznia artysta wróci do sopocko-gdańskiej hali. Więcej zdjęć (2)

Trójmiejska publiczność posłuchać Bocelliego ostatni raz miała okazję trzy lata temu podczas koncertu w Ergo Arenie. 26 stycznia artysta wróci do sopocko-gdańskiej hali.

fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Trójmiejska publiczność posłuchać Bocelliego ostatni raz miała okazję trzy lata temu podczas koncertu w Ergo Arenie. 26 stycznia artysta wróci do sopocko-gdańskiej hali.

fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

- Otrzymaliśmy zapytanie od agencji koncertowej o możliwość zaśpiewania koncertu w terminie 26 stycznia. Na początku jednak nie było wiadomo, z jakim artystą będziemy występować. Tym większa była nasza radość, kiedy dowiedzieliśmy się, że zaśpiewamy u boku słynnego tenora - opowiada Karol Hilla, dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Na początku wśród członków chóru było niedowierzanie, potem eksplozja radości. Każdy koncert jest dla nas ważny, ale ten występ powoduje, że jesteśmy szczególnie szczęśliwi, dumni i gotowi do pracy. Uświadamiamy sobie też, ile pracy nas czeka w najbliższym czasie i jaka jest ranga koncertu. Jesteśmy bardzo ciekawi nowego doświadczenia.
Podczas wspólnego występu gdyńscy chórzyści wykonają fragmenty słynnych włoskich oper, muzykę filmową oraz najsłynniejsze utwory z repertuaru Bocelliego, m.in. "Time To Say Goodbye".

- Hilla: W repertuarze koncertu jest pokaźna liczba utworów napisanych na tenor, chór i orkiestrę. Wykonujemy po prostu partię chóralną w tych dziełach. Przygotowania przebiegają w zasadzie tak, jak do wszystkich innych koncertów: rozczytywanie materiału w głosach, łączenie głosów, praca nad emisją głosu, dykcją (większość utworów śpiewamy po włosku), artykulacją. Przed koncertem czeka nas oczywiście próba z orkiestrą i próba akustyczna w Ergo Arenie.


Warto dodać, że Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w tym roku obchodzi 18 rocznicę istnienia. Jak mówi Hilla, chór śpiewał m.in. dla prezydentów i premierów, brał udział w produkcji filmowej, śpiewał podczas transmisji telewizyjnych na żywo i zdobywał nagrody na licznych konkursach, jednak takiego występu jak z Bocellim na swoim koncie jeszcze nie ma.

- Można to uznać za szczególną, niezwykłą muzyczną przygodę. To taki prezent na nasze 18. urodziny - dodaje dyrygent.
Na styczniowy koncert Andrei Bocelliego są dostępne ostatnie bilety w cenie od 199 zł.

Bocelii w Trójmieście w 2016 r.