Geometryczna bajka muzyczna. O musicalu "Co ty powiesz"

12 października 2019, 16:00
Łukasz Rudziński

Rok temu na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego gdańska Akademia Artystyczna wystawiła musical "Kosmos". Tym razem przyszedł czas na muzyczno-taneczne przedstawienie "Co ty powiesz", czyli abstrakcyjną bajkę dla dzieci w wykonaniu pasjonatów teatru i instruktorów Akademii Artystycznej w Gdańsku. To, co najważniejsze, jest bliżej niż myślisz - śpiewają wykonawcy.Twórcy musicalu przenoszą kilkuletnie dzieci, do których adresowany jest spektakl, w krainę pełną abstrakcji i nieprawdopodobieństwa. To Glorilandia, w której króluje dobra zabawa, chociaż są i obowiązki. Trzeba podlewać ziarna, by wyrosły z nich drzewa przynoszące pożywne owoce, karmiące spożywających je dźwiękami miłości. Tylko jak się nimi zajmować, skoro wszędzie czai się tyle pokus? Mający się nimi zająć Mirakio, nie zważając na słowa dobrej wróżki zwanej Damą, zaniedbuje je. Idzie się pobawić, zachęcając do tego innych.

Co czeka młodych widzów w trójmiejskich teatrach


To jednak, co dzieje się w Krainie Glorilandii, ma znaczenie drugorzędne. Wątki splatają się dość luźno, a spektakl składa się z kilkudziesięciu przeważnie krótkich epizodów, zakończonych wyciemnieniem, podczas którego aktorzy schodzą ze sceny i wprowadzają lub wyprowadzają kilkumetrowe stalowe konstrukcje, stanowiące dekoracje (magiczne drzewo z owocami) lub przestrzeń zabawy (trzymetrowa drabinka), przygotowane przez Macieja Nitkę. Wszystko to urozmaica przyjemna jazzująca muzyka Michała Ciesielskiego.

Obserwujemy na nich i pod nimi zatroskaną, dobrą Damę oraz dziewiątkę rozbrykanych bohaterów, zachowujących się jak grupa znajomych podczas szkolnej przerwy. I tak oprócz zwykłych pogadanek, Zami opowiada dziewczynom o tym jak podrywał ją Trapezio, zaś chłopaki wyśmiewają się z Trochosa, którego w obronę bierze zakochana w nim Kitios.

Pierwsze relacje damsko-męskie nawiązują się w żywiole Baletu Akademii Artystycznej, czyli w tańcu. Efektownie wypada szczególnie pełen skomplikowanych podnoszeń duet Zami i Trapezia (Monika Rudnicka i Krystian Hintzke), choć bardziej romantyczny wydźwięk ma relacja Kitios (Aisha Jordan) z Trochosem (Nikodem Bogdański), dokładniej poprowadzona dramatycznie. Na scenie prym wiedzie najlepiej śpiewający wśród panów Przemysław Fryc w roli krnąbrnego Mirakia oraz Joanna Szablewska, grająca Damę, czyli uosobienie ciepła i dobroci - dobrej wróżki czuwającej nad bohaterami.

W partiach tanecznych wszyscy w kolorowych, patchworkowych kostiumach Magdaleny Nitki wypadają dobrze (poza wymienionymi wcześniej, są to: Katarzyna Łęcka, Karolina Potakowska, Joanna Narolska i Tomasz Jezior). Podobnie rzecz się ma z popisami gimnastycznymi czy z akrobacjami na drabince i efektownymi zeskokami z kilku metrów na ręce kolegów, z czym aktorzy "Co ty powiesz" radzą sobie bardzo dobrze.

Niestety, w tym pełnym nieskrępowanej zabawy spektaklu trudno wyłowić ciąg przyczynowo-skutkowy, ale najwyraźniej scenariusz miał dla reżyserki przedsięwzięcia (a także autorki tekstów piosenek i choreografii), Magdaleny Nitki, znaczenie drugorzędne. W pewnym jednak momencie beztroska Mirakia da o sobie znać i całe towarzystwo, pomimo napomnień Damy, będzie miało kłopoty.

Recenzja młodzieżowego "Kosmosu" Akademii Artystycznej


W spektakl wkrada się jednak za dużo chaosu, poza tym część występujących ma problemy z dykcją (podkreślone przez mikroporty), a śpiew nie zawsze jest ich mocną stroną. Skromna inscenizacja zaskakuje też niekiedy naiwnością rozwiązań scenicznych i chociaż drobne wpadki wytłumaczyć można premierową tremą, jednak wszystko to utrudnia wyłuskanie przesłania spektaklu, mającego uczyć dzieci odpowiedzialności i dbania o miłość oraz ważne relacje, które "niepodlewane" usychają.