Glëna - sztuka Kaszub, ceramika i druk 3D

1 maja 2021, 16:30
Magda Mielke

Lokalni artyści przy wykorzystaniu zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych metod, stworzą wyjątkową kolekcję ceramiki, przybliżającą sztukę kaszubską i regionu. Projekt "Glëna" ma jednocześnie wspierać działalność lokalnych artystów, popularyzować ich twórczości, a przy tym przyczyniać się do promocji regionu i ochrony dóbr kultury. Efekty prac będzie można podziwiać na wystawie, która na przełomie maja i czerwca odbędzie się w tuBazie w Pomorskim Parku Naukowo-TechnologicznymCiekawe wystawy, spotkania i warsztaty w TrójmieścieW ramach projektu odbędą się: modelowanie i druk 3D, praca przy użyciu tradycyjnych metod ceramicznych, wykonywanie form lejnych, odlewy, wypały i szkliwienie oraz warsztaty ceramiczne i z modelowania i druku 3D. Więcej zdjęć (7)

W ramach projektu odbędą się: modelowanie i druk 3D, praca przy użyciu tradycyjnych metod ceramicznych, wykonywanie form lejnych, odlewy, wypały i szkliwienie oraz warsztaty ceramiczne i z modelowania i druku 3D.

mat. prasowe/Agnieszka Jewasińska 

W ramach projektu odbędą się: modelowanie i druk 3D, praca przy użyciu tradycyjnych metod ceramicznych, wykonywanie form lejnych, odlewy, wypały i szkliwienie oraz warsztaty ceramiczne i z modelowania i druku 3D.

mat. prasowe/Agnieszka Jewasińska 

Glëna, czyli z języka kaszubskiego - glina, od zarania dziejów stanowi podstawowy surowiec do wyrobu ceramiki. To z jej wysokoplastycznych odmian biało oraz barwnie wypalających się formuje się ręcznie wyroby ceramiczne.

Pod nazwą "Glëna" kryje się także projekt spotkań, warsztatów i wystawy, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Mozi. W ramach tej inicjatywy lokalni artyści zaprojektują i stworzą kolekcję ceramiki, która przybliży sztukę kaszubską i regionu wraz z jej założeniami - kluczowymi dla historii Gdyni i Pomorza.

Czytaj także: Zajęcia DIY popularne w czasie pandemii

W projekcie udział weźmie kilkunastu lokalnych twórców z różnych dziedzin sztuki, m.in.: rzeźbiarze, graficy, ilustratorzy, ceramicy, wzornicy i studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Każdy z nich zaprojektuje swoją własną ceramikę. Elementem wspólnym będzie inspiracja motywami kaszubskimi, realizowana jednak w dowolnej, indywidualnej interpretacji. W efekcie powstanie spójna, a przy tym oryginalna kolekcja ceramiki - zarówno artystycznej, jak i użytkowej.

- Zależy nam na edukacji i rozwoju kompetencji artystycznych lokalnych twórców i zaprezentowaniu techniki ceramicznej, gdzie tradycyjne rzemiosło spotyka się z nową technologią. Jest to interdyscyplinarny i wyjątkowy projekt, który w innowacyjny sposób łączy tradycję z nowoczesnością - mówią organizatorzy, Monika Gradzik i Ziemowit Liszek z Fundacji Mozi.
Projekt realizowany będzie w Pracowniach Prototypowych "Proto typy" w gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie znajduje się dobrze wyposażona pracownia ceramiczna. Część technologiczna działań, czyli modelowanie, druk 3D i warsztaty odbędą się w tuBazie - interdyscyplinarnym miejscu funkcjonującym na styku sztuki, rzemiosła, edukacji oraz nowoczesnych technologii. W ramach projektu odbędą się także warsztaty online dla artystów z modelowania i druku 3D oraz warsztaty ceramiczne.

Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Gdynia, przyznanych w drodze otwartego konkursu na realizację zadań publicznych z zakresu kultury w roku 2021.

- Region Kaszub słynął swego czasu z ceramiki ludowej. Na dzień dzisiejszy wiele zakładów rzemieślniczych wymarło. Poprzez wydarzenie "Glëna" chcemy przybliżyć tę dziedzinę rzemiosła, lecz w takim nowoczesnym wydaniu. "Glëna" łączy w sobie tradycyjne rzemiosło z zaawansowaną technologią, taką jak druk 3D. Artyści podczas projektowania swoich prac mogą inspirować się motywami kaszubskiego haftu, kolorystyką charakterystyczną dla motywów kaszubskich, kuchnią, tradycjami, regionem. W tej kwestii jest pełna dowolność. Jak artyści podeszli do tematu, okaże się podczas prezentacji prac - mówi Oliwia Michalska z Fundacji Mozi.
Potencjał druku 3D sprawia, że wykorzystuje się go w coraz bardziej zaskakujący sposób. Więcej zdjęć (7)

Potencjał druku 3D sprawia, że wykorzystuje się go w coraz bardziej zaskakujący sposób.

fot. wklzzz/123rf.com

Potencjał druku 3D sprawia, że wykorzystuje się go w coraz bardziej zaskakujący sposób.

fot. wklzzz/123rf.com

Artystyczne wykorzystanie druku 3DDo realizacji kolekcji "Glëna" wykorzystane zostaną nowoczesne technologie druku 3D. Głównym celem projektu jest sztuka łączenia tradycyjnych metod rzemieślniczych z nowymi technologiami. Wydruki 3D będą służyły za podstawę do powstania gipsowych form lejnych do odlewu ceramiki. Stworzone tą techniką formy lejne dadzą możliwość wykonania wyrobu ceramicznego o cechach trudnych do osiągnięcia tradycyjną metodą.

- Wydruk jest pozytywem na podstawie którego zostaje stworzona forma lejna z gipsu - negatyw. Następnie forma gipsowa jest wykorzystana do stworzenia ostatecznego kształtu z gliny. Potem odlewy przechodzą kolejne etapy już w tradycyjnej formie: schnięcie, wypał w piecu na biskwit, szkliwienie i ostateczny wypał w piecu - dodaje Oliwia Michalska.
Zobacz także: Małe galerie sztuki, czyli sklepy z rękodziełem

Zarówno wzornictwo, jak i przemysł projektowy chętnie korzysta ze zdobyczy technologii, zwłaszcza z druku 3D. Powód jest prosty - dzięki drukarce 3D przeniesienie kreatywnych, skomplikowanych wizji ze świata cyfrowego do rzeczywistości, możliwe jest w prosty i szybki sposób.

Technologię druku 3D bardzo chętnie wykorzystują nie tylko projektanci 3D, ale też rzeźbiarze i artyści z innych dziedzin sztuki. Technologia druku 3D pozwala im tworzyć przede wszystkim funkcjonalne prototypy i modele poglądowe, co przydaje się w pracy projektantów wzornictwa użytkowego. Artyści chętnie wykorzystują również druk 3D z metalu, który umożliwia tworzenie wyjątkowo trwałych elementów. Potencjał i zastosowanie druku 3D jest na tyle wszechstronne, że otwiera wiele możliwości przed artystami poszukującym nowych form wyrazu.

Opinie (12) 3 zablokowane

 • super!

  • 14 6

 • Ta 'kolekcja' że zdjęcia to piękna to ona nie jest (1)

  • 11 9

  • Mi się podoba, chętnie bym taką nabyła.

   • 0 3

 • Piękna może nie jest, ale brzydka też nie. Rzekłabym, że całkiem sympatyczna.

  • 2 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.