Hrabia Fredro na afiszu Teatru Wybrzeże

7 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Już 11 sierpnia o godz. 21 na Scenie Letniej w Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim odbędzie się premiera spektaklu "Damy i Huzary albo Play Fredro" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl grany będzie repertuarowo na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże 10 (przedpremierowo), 12, 14, 15 sierpnia o godz. 19. Z kolei na Scenie Letniej tytuł zagrany zostanie ponownie 18 sierpnia (godz. 21).Teksty Aleksandra Fredry nie trafiają zbyt często na teatralny afisz Teatru Wybrzeże. Obecnie w repertuarze jest tylko "Cudzoziemczyzna", która stanowi część spektaklu Jarosława Tumidajskiego "Uwiedzeni" (jego premiera, podobnie jak "Dam i Huzarów albo Play Fredro", odbyła się na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim). W całym XXI wieku jeszcze tylko raz (choć z dużym powodzeniem) wyreżyserowano w Wybrzeżu sztukę Fredry - "Męża i żonę" przygotowała w 2002 roku Anna Augustynowicz.

Wcześniejszych realizacji trzeba szukać w dekadzie wcześniejszej - w 1994 roku Mirosław Bork wystawił właśnie "Damy i huzary", a w 1992 roku na deski Wybrzeża trafił "Pan Jowialski" w reżyserii Marka Okopińskiego. Zresztą, obecnie w Trójmieście Fredrę gra jeszcze Teatr Miejski w Gdyni, w którego repertuarze znajduje się "Ożenić się nie mogę".

Spektakl reżyserowany przez Adama Orzechowskiego to trzecia realizacja "Dam i huzarów" w Teatrze Wybrzeże. Oprócz wspomnianej inscenizacji Mirosława Borka na Dużej Scenie, 30 lat wcześniej - w 1964 roku - sztukę tę na Scenie Kameralnej w Sopocie (ówczesnym Teatrze Kameralnym) wyreżyserował Stanisław Milski.

- Rzecz dzieje się współcześnie. Nie rezygnujemy, oczywiście, z fredrowskiej frazy, ale będziemy ją prezentować w formie teatralnego pastiszu - wyjaśnia Adam Orzechowski, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Wybrzeże.
Spektakl nie zamknie się w ramach dramatu "Damy i huzary", co sugeruje nam jego tytuł.

- Chcieliśmy sprawdzić, co jeszcze jest możliwe do odkrycia w twórczości Fredry. Wybraliśmy "Damy i huzary", komedię nie uważaną w jego dorobku za najważniejszą, ale przy uważnej lekturze okazało się, że zawiera wiele wątków, znajdujących się w całej twórczości dramatopisarza. Sięgamy również po inne teksty, m.in. - "Pana Jowialskiego", "Zemstę", "Śluby panieńskie", "Męża i żonę", "Piczomirę królową Branlomanii" oraz wiersze - dlatego drugi człon tytułu naszego spektaklu brzmi "Play Fredro" - mówi Michał Kurkowski, dramaturg spektaklu.
Sztuka Aleksandra Fredry porusza kwestie aranżowanych małżeństw. Weteran kampanii napoleońskich i stary kawaler Major wraz z towarzyszami broni odpoczywa na wsi w swoim majątku. Ich spokój zakłóca przybycie sióstr Majora: Pani Orgonowej, Pani Dyndalskiej i Panny Anieli, które zamierzają wyswatać brata z Zosią, córką Pani Orgonowej. Swoje plany matrymonialne ma też Panna Aniela...

- Niby tekst jest typową komedią sytuacyjną, ale pełną niepokoju. Przecież mamy do czynienia z historią 18-latki, którą matka wraz z ciotkami usiłuje wydać za mąż za ponad 50-letniego wuja. Nie bez znaczenia jest też sam tytuł dramatu, nawiązujący do kampanii napoleońskiej, ale czy to cokolwiek znaczy 190 lat później? Pamiętajmy, że w czasach Fredry ludzi śmieszyły zupełnie inne rzeczy, więc modyfikacje są konieczne - dodaje Michał Kurkowski.
W spektaklu zobaczymy Roberta Ninkiewicza (Major), Michała Jarosa (Stary Huzar), Marka Tyndę (Rotmistrza), Marcina Miodka (Porucznik), Jarosława Tyrańskiego (Kapelan), Piotra Łukawskiego (Rembo), Monikę Chomicką-Szymaniak (Pani Orgonowa), Marzenę Nieczuję-Urbańską (Pani Dyndalska), Magdalenę Boć (Panna Aniela), Agatę Woźnicką (Zofia) i Justynę Bartoszewicz (Józia).

Premiera 11 sierpnia w amfiteatrze Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria w Pruszczu Gdańskim (przy ul. Zastawnej 1), gdzie od dziesięciu lat Teatr Wybrzeże ma swoją Scenę Letnią. Na spektakl grany w Pruszczu Gdańskim 11 i 18 sierpnia wstęp jest wolny. Na spektakl 10 i 12 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże bilety kosztują 40 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe), natomiast na 14 i 15 sierpnia 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy).
Czy oglądałeś spektakle Teatru Wybrzeże na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim?
45%

tak, co roku staram się wybrać na jakieś przedstawienie

19%

zdarzyło się raz czy dwa

12%

nie, ale planuję wybrać się jeszcze tego lata

24%

nie, wolę pójść do teatru niż oglądać spektakle Wybrzeża w plenerze

zakończona

łącznie głosów: 106