stat

Odwołana premiera "Hrabiny" Opery Bałtyckiej

14 listopada 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Rudziński

Chociaż jeszcze podczas inauguracyjnej sezon gali "Francuska Noc" dyrektor Warcisław Kunc zapraszał publiczność na styczniową premierę "Hrabiny" Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy, na tytuł ten będziemy musieli poczekać znacznie dłużej. Nowy termin wyznaczono na Rok Moniuszkowski, który przypada w 2019 roku.Premiera "Hrabiny" zaplanowana była na 18 stycznia. Jednak kilka dni temu soliści spektaklu poinformowani zostali o zmianach planów artystycznych i odwołaniu styczniowej premiery.

Przeczytaj oświadczenie Opery Bałtyckiej.

- Musieliśmy zrezygnować z premiery "Hrabiny" z powodów finansowych. Nie stać nas, niestety, na przygotowanie premiery w ramach obecnego budżetu. Z tytułu jednak nie rezygnujemy. Chcemy w tym samym zespole wykonawczym i realizatorskim przygotować spektakl w 2019 roku z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Premiera odbędzie się 5 maja 2019 roku - wyjaśnia Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej.
W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji czytamy ponadto:

"Tę niełatwą dla nas decyzję podjęliśmy w związku z koniecznością bezwzględnego przestrzegania dyscypliny finansów publicznych. Nasz teatr jest aktualnie w procesie zmian zarówno organizacyjnych, kadrowych jak i finansowych. Aby premiera "Hrabiny" mogła zostać zrealizowana zgodnie z wszystkimi wymogami i założeniami jej wybitnych twórców potrzebne są środki finansowe, których aktualnie nie możemy w pełni zagwarantować."

Problemy finansowe to problem od lat trawiący Operę Bałtycką, posiadającą jedną z najniższych dotacji dla tego typu instytucji w Polsce (16 mln zł), pomimo zwiększenia jej o 400 tys. zł w związku z nowym regulaminem finansowym, w dalszym ciągu jest ona dalece niewystarczająca. Z tego powodu poza operą "Sąd Ostateczny", na którą środki otrzymano od miasta Gdańsk oraz z grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po wakacjach nie zagrano ani jednego spektaklu operowego (grano tylko znacznie tańsze przedstawienia baletowe oraz programy koncertowe).

Bez przeszkód odbyć się za to mają realizacje pozostałych planowanych w najbliższym czasie premier: w lutym "Poławiacze pereł" w wersji semi-stage oraz operetka "Orfeusz w piekle" w kwietniu. Trwają rozmowy na temat wiosennej produkcji baletowej.