Inauguracja sezonu w Filharmonii Bałtyckiej już w piątek

16 września 2020, 17:00
Ewa Palińska

- Żaden z zaplanowanych koncertów nie został odwołany, żaden gość nie odmówił przyjazdu. Musieliśmy wprowadzić drobne zmiany w programie, ale zapewniamy, że nastroje mamy takie jak przed pandemią i już nie możemy doczekać się spotkania z publicznością - mówi o nadchodzącym sezonie artystycznym w Filharmonii Bałtyckiej Georg Cziczinadze, dyrektor artystyczny Orkiestry PFB. W piątek, 19 września, o godz. 19 odbędzie się uroczysta inauguracja, podczas której gospodarzom będzie towarzyszyła młoda, utalentowana gdańska skrzypaczka, Hanna Pozorska.Koncerty w Trójmieście


Miniony sezon artystyczny w Filharmonii Bałtyckiej był nie tylko trudny, ale i zarazem niezwykły.

- Z uwagi na wprowadzone obostrzenia w marcu musieliśmy zawiesić działalność koncertową - mówi Georg Cziczinadze, dyrektor artystyczny Orkiestry PFB. - Mogę się jednak pochwalić, że choć sezon był krótszy niż zazwyczaj, bo trwał od września do marca, był on rekordowy pod względem frekwencji. Niemal każdy z koncertów graliśmy przy pełnej widowni. W związku z pandemią COVID-19 i w wyniku obostrzeń sanitarnych mamy trochę pod górkę, niemniej sukces minionego sezonu w tym nadchodzącym zamierzamy powtórzyć.
A zadanie to nie powinno być trudne, bo program obfituje w występy gwiazd największego, światowego formatu. Zdaniem dyrektora artystycznego Orkiestry PFB z wielkim entuzjazmem do pracy podeszli też sami muzycy.

- Do pracy przystąpiliśmy w takich samych nastrojach, jakie mieliśmy do marca - mówi Georg Cziczinadze. - Zapewniam, że mimo nadzwyczajnych okoliczności nasze koncerty będą najwyższej jakości. Nic z tego, co wcześniej ustaliliśmy, nie zostało odwołane. Nastąpiły jedynie drobne zmiany. Jako że musimy grać teraz w mniejszym składzie, postanowiliśmy zrezygnować z wykonania dzieł wymagających rozbudowanej obsady, jak np. VII Symfonia Brucknera czy X Symfonia Szostakowicza. Nie straciliśmy natomiast żadnego z solistów czy dyrygentów gościnnych - każdy z nich jest szczęśliwy, że będzie mógł zaprezentować się trójmiejskiej publiczności i nie może się tego spotkania doczekać. Odwiedzą nas tak znakomici dyrygenci, jak: Jacek Kaspszyk, Dimitris Botinis, Daniel Smith. Wystąpi też wielu znakomitych solistów, m.in. genialny wiolonczelista Gary Hoffman czy pianista Piotr Paleczny.
Georg Cziczinadze podkreśla też, że gwiazdy podchodzą bardzo entuzjastycznie do występów w Gdańsku, z tutejszymi filharmonikami:

- Chciałbym podkreślić, że każda z supergwiazd, które przyjeżdżają do Gdańska, aby wystąpić z naszą orkiestrą, deklaruje, że chciałaby do nas powrócić i wystąpić z nami ponownie - mówi Cziczinadze. - Nie znajdą państwo ani jednego solisty, który powiedziałby "OK, wystąpiłem raz i tyle mi wystarczy". Wszyscy chcą wrócić z uwagi na to, że miasto jest piękne, z orkiestrą pracuje się wspaniale, a nasza publiczność zapewnia cudowną atmosferę. Nic, tylko grać!
Już w najbliższy piątek, 18 września, o godz. 19, Polska Filharmonia Bałtycka zainauguruje 75. sezon artystyczny. Orkiestra Symfoniczna PFB zagra pod dyrekcją swojego dyrektora artystycznego Georga Cziczinadze. W programie znajdą się Uwertura Egmont op. 84 Ludwiga van Beethovena, III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka Feliksa Mendelssohna - Bartholdy'ego oraz przepiękny Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 Jeana Sibeliusa. Partię solową wykona młoda gdańska skrzypaczka Hanna Pozorska.