Jacek Friedrich dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku

4 grudnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
rb
aktualizacja:10:33 (10 grudnia 2019)

Potwierdziła się informacja sprzed tygodnia: Jacek Friedrich nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego kandydatura najpierw została wybrana przez komisję konkursową, a teraz zatwierdził ją zarząd i marszałek województwa pomorskiego.Aktualizacja, wtorek 10.12 godz. 10:31: O decyzji poinformowała Kancelaria Marszałka Województwa Pomorskiego:

Zarząd Województwa Pomorskiego zaakceptował dzisiaj rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora MNG i tak, wieloletni dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, został głównym kandydatem na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pięcioletnia kadencja Jacka Friedricha rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.

Do konkursu zgłosiło się dziewięć osób, z czego osiem spełniło warunki wskazane w ogłoszeniu o konkursie i zostało zaproszonych na rozmowy: Wojciech Bonisławski, Jacek Friedrich, Marcin Kaleciński, Dorota Monkiewicz, Przemysław Rey, Anna Sobecka, Jarosław Trybuś i Wojciech Zmorzyński.

Dr hab. Jacek Friedrich to historyk sztuki, wykładowca akademicki, a także dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, którym kieruje od 2013 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1990 roku pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem i redaktorem naukowym ponad stu publikacji naukowych (w tym kilku książek) oraz autorem kilkudziesięciu publikacji popularnonaukowych. Jest członkiem Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku, Rady Muzeum II Wojny Światowej, Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gdańska, Rady Programowej ds. Oddziału Głównego Muzeum Gdańska, Zespołu Doradców ds. wystawy głównej w Muzeum Stutthof w Sztutowie i wielu innych. W latach 2009-2013 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Historii Sztuki UG. W latach 2008-2009 kierował Zakładem Nauk Humanistycznych gdańskiej ASP. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za ratowanie zabytków podczas pożaru w kościele św. Katarzyny w Gdańsku (2008 r.). Otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej (2010 r.).W konkursie o stanowisko dyrektora ubiegało się osiem osób. Przesłuchania odbyły się na początku tygodnia. O wyborze Jacka Friedricha jako pierwszy poinformował Dziennik Bałtycki.

Jacek Friedrich to historyk sztuki i nauczyciel akademicki, a także dotychczasowy dyrektor Muzeum Miasta Gdyni - funkcję tę pełni od 2013 roku.

Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1990 roku pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Dużą wagę przywiązuje do popularyzacji kultury artystycznej i architektonicznej. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członek Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS; członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Jest autorem licznych tekstów naukowych i popularnonaukowych, w tym kilku książek, m.in: "Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960" (2015), a także przewodnika dla dzieci "Gdańsk dla młodych podróżników" (2005). Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za ratowanie zabytków podczas pożaru w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Czytaj też: Zebrał kilka tysięcy starych książek dla dzieci

Na stanowisku dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku zastąpi Wojciecha Bonisławskiego, który funkcję tę sprawował od 1 sierpnia 2004 roku.

rb