Jakie spektakle gościnne warto zobaczyć wiosną?

23 lutego 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Łukasz Rudziński
"Ostrą jazdę" w reżyserii Mirosława Połatyńskiego zobaczyć można w Teatrze Muzycznym w Gdyni już 6 marca. Więcej zdjęć (10)

"Ostrą jazdę" w reżyserii Mirosława Połatyńskiego zobaczyć można w Teatrze Muzycznym w Gdyni już 6 marca.

fot. Teatr Komedia w Warszawie

"Ostrą jazdę" w reżyserii Mirosława Połatyńskiego zobaczyć można w Teatrze Muzycznym w Gdyni już 6 marca.

fot. Teatr Komedia w Warszawie

Spektakle gościnne, sprowadzane do Trójmiasta w najbliższym czasie, to nie tylko znane z seriali twarze czy niewyszukane komedie. W marcu i kwietniu czekają nas m.in. monodramy Andrzeja Seweryna i Ewy Wencel oraz spektakl Teatru Narodowego w Warszawie. Zobacz, jakie spektakle gościnne warto odwiedzić w najbliższym czasie.6 marca, Ostra jazda, Teatr Komedia z Warszawy w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Duża Scena

Spektakl, w którym grają m.in. Katarzyna Żak, Julia Kamińska czy Mirosław Baka to komedia zbudowana na prostym koncepcie: znani aktorzy, szalony pomysł z odrobiną pikanterii oraz zabawna, choć prościutka fabuła. Bohaterowie "Ostrej jazdy" z dnia na dzień tracą pracę, zdesperowani wpadają na pomysł, by spróbować sił w "niegrzecznym" showbiznesie, czyli produkcji filmu porno... To oczywiście doprowadzi do szeregu zabawnych i absurdalnych zdarzeń, w których kłopoty gonią kłopoty. Jak reklamuje spektakl Teatr Kwadrat w Warszawie - "nagość jeszcze nigdy nie była tak śmiesznie ubrana". Przedstawienie pokazane zostanie 6 marca dwukrotnie, o godz. 17:30 i 20:15, bilety 80-130 zł.

7 marca, "Mój Molier" Andrzeja Seweryna w Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku

"Mój Molier" Andrzeja Seweryna odbędzie się 7 marca w Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku. Więcej zdjęć (10)

"Mój Molier" Andrzeja Seweryna odbędzie się 7 marca w Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku.

fot. Bartosz Fajge

"Mój Molier" Andrzeja Seweryna odbędzie się 7 marca w Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku.

fot. Bartosz Fajge

Andrzej Seweryn to marka sama w sobie. Mający wieloletnie doświadczenie w Comédie-Française aktor i zarazem dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, od czasu do czasu lubi wyjść na scenę solo, by zmierzyć się z tekstami, które ceni szczególnie (Seweryn "mierzył" się już w ten sposób z Gombrowiczem czy Szekspirem). Tym razem jego opowieść sceniczna zbudowana została wokół perypetii Arnolfa, zazdrosnego bohatera Molierowskiej "Szkoły żon" i prowadzona jest w rytmie swingującej muzyki, którą wybrał znany dziennikarz radiowy i prezenter estradowy Paweł Sztompke. "Seweryn improwizuje, czyni zabawne dygresje, przeczytanie fragmentów tekstu powierza widzom. Lekko, dowcipnie, finezyjnie" - zapewniają organizatorzy. Spektakl zagrany zostanie 7 marca w Scenie Teatralnej NOT, bilety 85-105 zł.

7 marca, Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskie-Curie Ewy Wencel w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Nowa Scena

"Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskie-Curie" to monodram Ewy Wencel, który obejrzeć można w Teatrze Muzycznym 7 marca. Więcej zdjęć (10)

"Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskie-Curie" to monodram Ewy Wencel, który obejrzeć można w Teatrze Muzycznym 7 marca.

fot. Andrzej Wencel

"Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskie-Curie" to monodram Ewy Wencel, który obejrzeć można w Teatrze Muzycznym 7 marca.

fot. Andrzej Wencel

Z kolei ceniona aktorka Ewa Wencel w Teatrze Muzycznym w Gdyni opowie historię życia naszej jedynej podwójnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, ukazując ją z tej mniej znanej strony. "Chcąc przybliżyć widzom jej postać, zdrapiemy warstwę mitu, którym obrosła i przyjrzymy się kobiecie - jej pasji, jej miłości, jej zwycięstwom i porażkom. Historia Marii Skłodowskiej-Curie jest też opowieścią o rzeczywistości przełomu XIX i XX wieku, o świecie, który był światem mężczyzn... i o kobiecie, która tym światem zachwiała" - przeczytamy w zapowiedziach. Spektakl zagrany zostanie na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni, bilety 100 zł.

13 marca, "Nabucco" z udziałem Chóru Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

Operę "Nabucco" Giuseppe Verdiego z Giulio Boschettim w tytułowej roli zobaczyć można w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 13 marca. Więcej zdjęć (10)

Operę "Nabucco" Giuseppe Verdiego z Giulio Boschettim w tytułowej roli zobaczyć można w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 13 marca.

mat. prasowe

Operę "Nabucco" Giuseppe Verdiego z Giulio Boschettim w tytułowej roli zobaczyć można w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 13 marca.

mat. prasowe

Trudno o lepszą okazję, by posłuchać jednego z największych dzieł Giuseppe Verdiego - "Nabucco". Tytułowy bohater podbija Judeę. Perypetie sercowe córek króla i walki stronnictw dworskich o wpływy są tłem dla przedstawienia wydarzeń będących początkiem "niewoli babilońskiej" Żydów. Fenomen arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie, gdy Verdi tworzył swoją operę, były pod panowaniem Austrii. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękne "Va pensiero" stało się nieformalnym hymnem Włoch. W głównych partiach zobaczymy znanego polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschettiego jako Nabuchodonozora (czyli tytułowego Nabucca) oraz Silvię Rampazzo w roli Abigail. Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra. Spektakl obejrzeć będzie można w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 13 marca o godz. 19, bilety 90-155 zł.

20 marca, Śpiąca Królewna, Moscow City Ballet, Teatr Muzyczny w Gdyni, Duża Scena

"Śpiąca Królewna" rosyjskiego Moscow City Ballet po raz pierwszy trafi do Trójmiasta i Teatru Muzycznego w Gdyni 20 marca. Więcej zdjęć (10)

"Śpiąca Królewna" rosyjskiego Moscow City Ballet po raz pierwszy trafi do Trójmiasta i Teatru Muzycznego w Gdyni 20 marca.

mat. prasowe

"Śpiąca Królewna" rosyjskiego Moscow City Ballet po raz pierwszy trafi do Trójmiasta i Teatru Muzycznego w Gdyni 20 marca.

mat. prasowe

Moscow City Ballet od lat przyjeżdża do Trójmiasta w okresie przedświątecznym, jednak popularność rosyjskiego baletu kierowanego przez Wiktora Smirnowa-Gołowanowa skłania zespół do częstszych odwiedzin nad Bałtykiem. Tym razem podziwiać będzie można po raz pierwszy goszczący w Polsce balet-feerię Piotra Czajkowskiego "Śpiąca Królewna", z librettem Iwana Wsiewołożskiego i Mariusa Petipy na podstawie baśni Charlesa Perraulta. "Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy w połączeniu z fantastyczną w choreografią ukazuje nam jak bardzo Rosjanie kochają balet. Są w tym perfekcjonistami i to oni wytyczają standard dla innych grup baletowych na świecie" - zapewniają organizatorzy. Balet w Teatrze Muzycznym w Gdyni zatańczony zostanie 20 marca o godz. 19, bilety 125-165 zł.

26 marca, "Intryga", Teatr Kamienica w Warszawie w Scenie Teatralnej NOT

"Intrygę" w reż. Jana Englerta z Teatru Kamienica w Warszawie zobaczyć można w Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku 26 marca. Więcej zdjęć (10)

"Intrygę" w reż. Jana Englerta z Teatru Kamienica w Warszawie zobaczyć można w Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku 26 marca.

fot. Teatr Kamienica w Warszawie

"Intrygę" w reż. Jana Englerta z Teatru Kamienica w Warszawie zobaczyć można w Scenie Teatralnej NOT w Gdańsku 26 marca.

fot. Teatr Kamienica w Warszawie

Jeśli ktoś w teatrze szuka posmaku kryminału w stylu dawnego Teatru Sensacji "Kobra" w towarzystwie znanych twarzy z seriali, to "Intryga" Teatru Kamienica w reżyserii Jana Englerta jest propozycją właśnie dla niego. Bogaty biznesmen stojący na progu bankructwa postanawia sfingować własną śmierć, zgarnąć pieniądze z polisy i zacząć nowe życie. Kto może wystawić fałszywy akt zgonu? Lekarz, który ma romans z żoną biznesmena. W zamian rekin finansjery obiecuje usunąć się w cień, a pan doktor będzie miał wolną drogę do poślubienia "wdowy". Żeby plan się powiódł, trzeba przygotować misterną intrygę... Niestety nic nie jest takie, jakie na początku się wydaje. W spektaklu zobaczymy Joannę Koroniewską, Beatę Ścibakówną, Szymona Bobrowskiego, Tomasza Stockingera i Zbigniewa Zamachowskiego. Spektakl zagrany zostanie 26 marca w Scenie Teatralnej NOT o godz. 16 i 19, bilety 70-120 zł.

3 kwietnia, "Klimakterium... i już", Teatr Capitol z Warszawy w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

"Klimakterium i już", hit Teatru Capitol z Warszawy, ponownie zobaczyć można w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej już 3 kwietnia. Więcej zdjęć (10)

"Klimakterium i już", hit Teatru Capitol z Warszawy, ponownie zobaczyć można w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej już 3 kwietnia.

fot. Teatr Capitol w Warszawie

"Klimakterium i już", hit Teatru Capitol z Warszawy, ponownie zobaczyć można w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej już 3 kwietnia.

fot. Teatr Capitol w Warszawie

To spektakl w pełni zasługujący na miano fenomenu. Od dziesięciu lat to kameralne przedstawienie z czterema bohaterkami - paniami w średnim i "późnym" wieku, rozprawiających o trudnym dla każdej kobiety okresie klimakterium, podbija serca widzów (zwłaszcza tych płci żeńskiej) w całej Polsce. Aktorki nie boją się mówić szczerze, opisując niełatwe aspekty menopauzy i sposobów radzenia sobie z tym stanem. Lekko, z dużą dozą humoru i muzycznie, za sprawą wpadających w ucho piosenek, opowiadają o doświadczeniu, które wcześniej czy później staje się udziałem każdej kobiety. Spektakl już rok temu zagrano po raz dwutysięczny, z czego prawie setka przedstawień odbyła się w Trójmieście. Dwa najbliższe 3 kwietnia o godz. 17:00 i 20:15 w Filharmonii Bałtyckiej, bilety 60-100 zł.

3-4 kwietnia, "Łysa śpiewaczka", Teatr Narodowy w Warszawie w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Duża Scena
"Łysa śpiewaczka" w reż. Macieja Prusa z Teatru Narodowego w Warszawie to propozycja na wieczór 3 lub 4 kwietnia w Teatrze Muzycznym. Więcej zdjęć (10)

"Łysa śpiewaczka" w reż. Macieja Prusa z Teatru Narodowego w Warszawie to propozycja na wieczór 3 lub 4 kwietnia w Teatrze Muzycznym.

fot.Robert Jaworski / Teatr Narodowy

"Łysa śpiewaczka" w reż. Macieja Prusa z Teatru Narodowego w Warszawie to propozycja na wieczór 3 lub 4 kwietnia w Teatrze Muzycznym.

fot.Robert Jaworski / Teatr Narodowy

Nieczęsto do Trójmiasta przyjeżdża Teatr Narodowy. Tym razem dwa razy w Teatrze Muzycznym zobaczymy "Łysą śpiewaczkę" w reżyserii Macieja Prusa. Tekst Eugène'a Ionesco stanowi manifest teatru absurdu. Na scenie są Smithowie, Martinowie, służąca i strażak. "Mielą językiem. Pokazują bezsens codziennych rozmów, publicznych przemów. Nie potrafią wyrazić myśli i uczuć. Język rozrasta się, zapełnia cały kosmos i pokazuje jego niedorzeczność. Klasyka dwudziestowiecznego komizmu" - informują organizatorzy. W spektaklu grają m.in. Anna Seniuk, Ewa Wiśniewska czy Artur Żmijewski. Przedstawienie zobaczyć można 3 i 4 kwietnia o godz. 19, bilety 130-160 zł.

10 kwietnia, Słoneczna linia, Teatr Polonia w Warszawie w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Duża Scena

"Słoneczną linię" w reż. Iwana Wyrypajewa z warszawskiego Teatru Polonia obejrzeć można w Teatrze Muzycznym 10 kwietnia. Więcej zdjęć (10)

"Słoneczną linię" w reż. Iwana Wyrypajewa z warszawskiego Teatru Polonia obejrzeć można w Teatrze Muzycznym 10 kwietnia.

fot. Katarzyna Chmura / Teatr Polonia

"Słoneczną linię" w reż. Iwana Wyrypajewa z warszawskiego Teatru Polonia obejrzeć można w Teatrze Muzycznym 10 kwietnia.

fot. Katarzyna Chmura / Teatr Polonia

Krystyna Janda zaprosiła do współpracy jeden z najciekawszych duetów teatralnych, pracujących w Polsce - Iwana Wyrypajewa i Karolinę Gruszkę. Ten pierwszy jest autorem tekstu i reżyserem "Słonecznej linii". Ta druga, razem z Borysem Szycem, występuje w przedstawieniu poświęconym komunikacji międzyludzkiej, która - jak doskonale wiemy - często szwankuje. "Jak wejść z drugim człowiekiem w prawdziwy, głęboki kontakt? Jak wysłuchać i być wysłuchanym? Jak wyjść z formalnych relacji i zacząć prawdziwie porozumiewać się z innymi? Jak się rozwijać i iść swoją drogą, wspólnie przezwyciężając sztampy życia rodzinnego?" - takie kwestie porusza "Słoneczna linia". Spektakl zobaczyć można w Teatrze Muzycznym 10 kwietnia o godz. 17:30 i 20, bilety 125-155 zł.

20 kwietnia, Kłamstewka, Teatr Kwadrat w Warszawie w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Duża Scena

"Kłamstewka" z warszawskiego Teatru Kwadrat w Teatrze Muzycznym obejrzymy 20 kwietnia. Więcej zdjęć (10)

"Kłamstewka" z warszawskiego Teatru Kwadrat w Teatrze Muzycznym obejrzymy 20 kwietnia.

www.teatrkwadrat.pl

"Kłamstewka" z warszawskiego Teatru Kwadrat w Teatrze Muzycznym obejrzymy 20 kwietnia.

www.teatrkwadrat.pl

Propozycje spektakli gościnnych zamykamy typową, niewyszukaną amerykańską komedią z doborową obsadą. Billy i Jane są młodym małżeństwem. Niedawno przyszła na świat ich córeczka Emily. Podczas gdy Jane całkowicie oddaje się macierzyństwu, jej mąż Billy przeżywa kryzys odrzucenia i wikła się w romans z dużo młodszą trenerką fitnessu. Billy całkowicie traci głowę dla atrakcyjnej kochanki. Wyjawia swojemu ojcu plan odejścia od żony. William nie pochwala decyzji syna, ale obiecuje dotrzymać tajemnicy. Jednak dziwne zachowanie Wiliama, nagły zapał do sportowego stylu życia Billego oraz brak czasu na wspólną kolację to wystarczające poszlaki dla przenikliwej matki Billego - Alice, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zaprosić młodych do siebie na... sernik. Słodki podwieczorek zamienia się w wyjątkowo pikantną ucztę... Na scenie zobaczymy Martę Żmudę Trzebiatowską, Pawła Małaszyńskiego, Ewę Kasprzyk i Pawła Wawrzeckiego. Spektakl zagrany zostanie 20 kwietnia o godz. 16 i 19, bilety 90-150 zł.

Opinie (12)

 • Stawiałabym raczej na Wierszalin w Szekspirowskim...

  • 18 0

 • To się cenią Warszawiacy (2)

  Po 150 zł za każde przedstawienie, a poziom zazwyczaj dużo gorszy niż w trójmiejskich teatrach, gdzie płaci się 40 zł. Przykre.

  • 22 5

  • (1)

   a jakim cudem mają grać za 40, jak w cenie zawiera się przewoź scenografii, wynajem teatru (kilkadziesiąt tysięcy), zakwaterowanie aktorów? na cenę skalda się to wszystko. Można jechać do Warszawy zobaczyć spektakl za 50 zł, a na pendolino wydać 150 zł...

   • 6 2

   • Warszawa za 50 zł?

    Owszem, bywają wyjątki (np. scena kameralna w Teatrze Polskim, okresowe promocje itp.), jednak ceny w warszawskich teatrach oscylują wokół 100 zł, a nierzadko tę kwotę przekraczają. Piszę to jako mieszkaniec Warszawy,

    Owszem, bywają wyjątki (np. scena kameralna w Teatrze Polskim, okresowe promocje itp.), jednak ceny w warszawskich teatrach oscylują wokół 100 zł, a nierzadko tę kwotę przekraczają. Piszę to jako mieszkaniec Warszawy, który do Gdańska przyjeżdża od czasu do czasu na spektakle teatralne. Jeśli zaś chodzi o poziom, w Wa-wie bywa z tym różnie, ale nie ma w tym nic dziwnego, bo oferta dość bogata. Natomiast jestem zdecydowanie rozczarowany poziomem przedstawień w Teatrze Wybrzeże. Bywam co jakiś czas i jako widz "z zewnątrz" muszę przyznać, że nie jest z tym najlepiej (widziałem: Marię Stuart (przedwczoraj), Wiśniowy sad, Płatonowa i Tresowane dusze). Ale czasami rozczarowuję się pozytywnie... Robert Ninkiewicz to zdecydowanie aktor niedoceniony...

    • 1 0

 • Spektakle goscinne kojaza mi sie z chalturami (6)

  Najczesciej przyjezdza do miasta na jedno przedstawienie kilku nawet znanych aktorow. Pokazuja komedyjke ograna juz we wlasnym teatrze i kasuja jak za zboze. Nie mowie, ze zle graja, czy ze kiepska sztuka, ale jakos kojarzy mi sie to z wystepowaniem w reklamach tv.

  • 19 4

  • Teatr Narodowy chałturzy komedyjkami?? (2)

   • 0 1

   • Zwracam uwage na kluczowe slowo "najczesciej"

    • 3 0

   • Może nie chałturzy...

    ... ale ostatnio obniżył poziom. Piszę to z wielkim rozczarowaniem. Wszystkie trzy teatry, które jeszcze kilka lat temu miały w nazwie słowo "narodowy" (Narodowy z Wa-wy, Stary z Krakowa i Wybrzeże) obniżyły poziom... W gościach niby nie wypada, ale mam wrażenie, że Wybrzeże najbardziej...

    • 0 0

  • wolałbys..

   ..jechac na ten spektakl do wawy?
   ja wole wieczorkiem podjechac z żonką do teatru i wrócicć do domku :)

   • 1 1

  • nie wszystkie

   "Łysa śpiewaczka" ani "Słoneczna linia" nie brzmią jak chałtury, czy głupie komedyjki. Teatr Narodowy i Wyrypajew to porządne "marki".

   • 2 0

  • Naż klijent naż pań

   Jak to mówią: "Naż klijent naż pań". Jest popyt ? - Jest podaż ! A jak się komuś to nie podoba to ogladać nie musi tylko może poczekać na spektakle Wierszalina w GTS.

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.