Janda i inni. Jakie premiery w tym sezonie w Teatrze Wybrzeże?

11 września 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Udaną premierą spektaklu "Trojanki" w reż. Jana Klaty sezon 2018/2019 zainaugurował Teatr Wybrzeże. Zobacz czego jeszcze można się spodziewać w Wybrzeżu w najbliższym czasie.Pierwszym ważnym wydarzeniem będzie otwarcie nowej sceny Teatru Wybrzeże - Starej Apteki. Otwarcie zaplanowano 18 października, potem przez weekend odbywać się będą atrakcje z tym związane, między innymi dni otwarte nowej sceny. Jednak na pierwszą premierę w Starej Aptece poczekamy do 11 listopada. Wtedy spektakl "Ruscy" na podstawie tekstu Radosława Paczochy wyreżyseruje Adam Orzechowski. Ma to być sztuka o Polakach, potomkach repatriowanych przez Stalina do Kazachstanu mieszkańców obecnej Ukrainy.

- 18 października otwieramy Starą Aptekę i przecinamy wstęgę. Z tej okazji organizujemy też dni otwarte. Powstanie nowej sceny to przecież wydarzenie zasługujące na stosowną oprawę, więc wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć to miejsce po remoncie. Dzięki temu dysponujemy kolejną małą, kameralną sceną, ze stałą amfiteatralną widownią. Na artystyczne otwarcie Starej Apteki przygotowujemy prapremierę tekstu Radosława Paczochy "Ruscy" w mojej reżyserii. Porusza on kwestie odzyskania niepodległości, więc termin premiery - 11 listopada - nie jest przypadkowy - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
Premiera "Ruskich" otworzy przegląd dla uczczenia obchodów Święta Niepodległości "...do Polski", w ramach którego zobaczyć będzie można spektakle Teatru Wybrzeże związane tematycznie z kwestią narodową: "Przedwiośnie", "Broniewski", "Willkommen w Zoppotach", "Święto Winkelrida" oraz "Śmierć białej pończochy".

Na nowej scenie szybko pojawi się również kilka innych tytułów. Kolejna premiera czeka nas już na początku grudnia - będzie to "My little pony" Paco Bezerry w reżyserii Rudolfa Zioły - sztuka o problemie szkolnej przemocy oraz jej konsekwencjach. W połowie grudnia odbędzie się trzecia premiera w Starej Aptece. Będzie to spektakl "Tam i z powrotem" w reżyserii Ukrainki Oleny Apchel do tekstu Michała Buszewicza, opartego na autobiograficznych zapiskach i relacjach Oleny Apchel.

Na początku 2019 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie nad nowym spektaklem będzie pracował Grzegorz Wiśniewski. W marcu w Starej Aptece debiutujący absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Radosław Stępień wyreżyseruje jedno z arcydzieł dwudziestowiecznej dramaturgii amerykańskiej - "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera z udziałem Mirosława Baki w roli Willy`ego Lomana.

Również w marcu na Dużej Scenie Ewelina Marciniak zaprezentuje swój autorski spektakl, którego jednym z motywów będzie "Pani Dalloway" Virginii Woolf.

- "Pani Dalloway" to ostatnia premiera na Dużej Scenie. Będziemy chcieli dogrywać to, co dotąd tam wyprodukowaliśmy, bo Duża Scena powinna zostać wyłączona z eksploatacji w niedalekiej perspektywie. Wszyscy wiemy, że od dawna wymaga ona remontu, ale ostateczne decyzje w tej mierze zależą od władz samorządu województwa pomorskiego - dodaje Adam Orzechowski.
W maju czeka nas piąta w sezonie premiera w Starej Aptece. Jarosław Tumidajski wystawi tam "Niezwyciężonego", drapieżną tragikomedię społeczno-obyczajową nieznanego w Polsce, zdobywającego uznanie brytyjskiego dramatopisarza Torbena Bettsa.

W czerwcu na Dużej Scenie premierę będzie mieć komedia "Jak wam się podoba" Williama Szekspira w reżyserii Krystyny Jandy. Z kolei w wakacje na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim przygotowana zostanie premiera połączona z obchodami Roku Moniuszkowskiego - "Karmaniola czyli od sasa do lasa", operettę wielce narodową Stanisława Moniuszki z librettem Joanny Kulmowej w reżyserii Pawła Aignera. To operetka komiczna z elementami historii, polityki i licznymi odniesieniami do czasów obecnych.

Zaprzyjaźniony z Teatrem Wybrzeże Teatr Dada von Bzdülöw swoją premierę będzie mieć 28 września spektakl "One" według koncepcji i realizacji Katarzyny Kani, Katarzyny Ustowskiej, Piotra Stanka i Patryka Durskiego w wykonaniu Katarzyny Ustowskiej, Piotra Stanka i Patryka Durskiego. Spektakl grany będzie w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże.

Plany artystyczne Teatru Wybrzeże w sezonie 2018/2019:

8 września - "Trojanki" Eurypidesa, reż. Jan Klata (Duża Scena)
28 września - "One" - spektakl Teatru Dada von Bzdülöw (Czarna Sala)
18 października - otwarcie sceny Stara Apteka
11 listopada - "Ruscy" Radosława Paczochy, reż. Adam Orzechowski (Stara Apteka)
20 grudnia - "My little pony" Paco Bezerry, reż. Rudolf Zioło (Stara Apteka)
6 stycznia 2019 - "Więzi" Michała Buszewicza, reż. Olena Apchel (Stara Apteka)
luty/marzec - spektakl w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Scena Kameralna w Sopocie)
marzec 2019 - "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera, reż. Radosław Stępień (Stara Apteka)
marzec 2019 - "Pani Dalloway" Virginii Woolf, reż. Ewelina Marciniak (Duża Scena)
maj 2019 - "Niezwyciężony" Torbena Bettsa, reż. Jarosław Tumidajski (Stara Apteka)
czerwiec 2019 - "Jak wam się podoba" Wiliama Szekspira, reż. Krystyna Janda (Duża Scena)
wakacje 2019 - "Karmaniola czyli od sasa do lasa" Stanisława Moniuszki, reż. Pawel Aigner (Scena Letnia w Pruszczu Gdańskim)