Jeszcze tylko dzisiaj można obejrzeć online seanse 18. DocFilm Festival

2 grudnia 2020, 10:00
Julia Rzepecka

Jeszcze do środy można oglądać seanse w ramach 18. Gdańsk DocFilm Festival, w którym o statuetkę Bramy Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. złotych rywalizują obrazy dokumentalne z całego świata. W Konkursie Głównym znalazło się 15 tytułów. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej, odbywa się w całości online.Nadchodzące imprezy online


Już po raz osiemnasty odbywa się Gdańsk DocFilm Festival, czyli święto filmów dokumentalnych w Trójmieście. Wydarzenie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Edukacji Filmowej, w tym roku rozgrywa się pod hasłem Godność i Praca. Impreza ma szczególny charakter i ze względu na trwającą pandemię koronawirusa odbędzie się po raz pierwszy w całości wyłącznie online.

- Praca jest szczególnym dobrem i przywilejem człowieka. Powinna być podstawą godnego życia rodziny, stabilnej sytuacji społecznej - mówią organizatorzy wydarzenia. - Ale często w dzisiejszym świecie praca, a także jej brak, stają się przyczyną ludzkich tragedii i społecznych konfliktów. Dyskryminacja, łamanie prawa, przedmiotowe traktowanie człowieka w pracy coraz częściej zagrażają rozwojowi społeczeństw, a pośrednio podważają wiarę w demokrację i ład moralny.
Pomysłodawcy podkreślają znaczenie miasta, w którym przeprowadzane jest wydarzenie.

- To właśnie tutaj w Gdańsku ludzie pracy rozpoczęli walkę o godność i godne warunki pracy, przeciwko systemowi, który te wartości niweczył. Tak powstała "Solidarność". Ważne, aby w tym właśnie miejscu, w gronie międzynarodowym i na wielu płaszczyznach: naukowej, artystycznej, społecznej i politycznej, kontynuować dyskusję na ten temat. Sierpień 1980 roku wymaga bowiem nie tylko pamięci, wymaga też mądrej kontynuacji. Taka jest geneza naszego festiwalu. Chcemy go realizować poprzez prezentację dorobku światowego kina i debatę o roli i znaczeniu człowieka w miejscu pracy w kontekście gospodarki globalnej, jednoczącej się Europy, na tle fuzji przedsiębiorstw, eksplozji technologii, ale i biurokracji czy oligarchizacji gospodarki.

15 tytułów z całego świataW tym roku w Konkursie Głównym o statuetkę Bramy Wolności oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł ufundowaną przez prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz rywalizować będą dokumenty z całego świata. Konkursowych obrazów dokumentalnych jest 15, a wśród nich tytuły m.in. z Holandii, Włoch, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Chorwacji, Węgier czy Słowacji. Jak zawsze silną reprezentację posiada rodzime kino dokumentalne.

Krótki metrażW Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, który odbywa się w tym roku po raz trzeci, również znalazło się 15 tytułów zrealizowanych przez studentów szkół filmowych oraz w Studiu Munka w ramach programu "30 minut". Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę Gdańskie Dźwigi i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł.

W jury oceniającym oba konkursy zasiądą: reżyser, scenarzysta i producent Wiesław Saniewski jako przewodniczący oraz montażystka filmowa Katarzyna Boniecka i niemiecki reżyser filmów dokumentalnych Andreas Voigt jako członkowie. Oprócz projekcji filmów konkursowych organizatorzy festiwalu zaplanowali pokazy specjalne, które złożą się na retrospektywę przewodniczącego Jury 18. GDFF Wiesława Saniewskiego.

BiletyWszystkie filmy konkursowe, a także pokazy specjalne można oglądać online na platformie mojeekino.pl po wcześniejszym wykupieniu biletu. Karnet festiwalowy kosztuje 15 zł i zapewnia dostęp na wszystkie filmy zgodnie z programem festiwalu. Jednorazowy bilet festiwalowy kosztuje 5 zł i jest to dostęp na jeden film do obejrzenia w ciągu 24 godzin.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w środę, 2 grudnia, o godzinie 20:00 podczas gali rozdania nagród. Więcej informacji, pełen program godzinowy oraz opisy filmów dostępne są na stronie internetowej.
Jak często uczestniczysz w wydarzeniach kulturalnych online?
8%

kilka razy w miesiącu lub więcej, lubię tę formę wydarzeń

10%

dość często, to dobra alternatywa

14%

od czasu do czasu

18%

raz czy dwa mi się zdarzyło

50%

nigdy lub prawie nigdy, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 50