Kajko i Kokosz w serialu dla Netfliksa

7 grudnia 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Magda Mielke
Komiks autorstwa Janusza Christy opowiada o dwójce przyjaciół - Kajku i Kokoszu, słowiańskich wojach, którzy rodzinnego Mirmiłowa bronią przed Zbójcerzami pod komendą Hegemona. To jeden z najpopularniejszych polskich komiksów wszech czasów. Więcej zdjęć (5)

Komiks autorstwa Janusza Christy opowiada o dwójce przyjaciół - Kajku i Kokoszu, słowiańskich wojach, którzy rodzinnego Mirmiłowa bronią przed Zbójcerzami pod komendą Hegemona. To jeden z najpopularniejszych polskich komiksów wszech czasów.

mat. prasowe

Komiks autorstwa Janusza Christy opowiada o dwójce przyjaciół - Kajku i Kokoszu, słowiańskich wojach, którzy rodzinnego Mirmiłowa bronią przed Zbójcerzami pod komendą Hegemona. To jeden z najpopularniejszych polskich komiksów wszech czasów.

mat. prasowe

Platforma Netflix ogłosiła, że w 2021 r. będzie miała premierę animowana seria o Kajku i Kokoszu. Bohaterowie kultowych polskich komiksów, których twórcą był Janusz Christa, wieloletni mieszkaniec Sopotu, doczekali się serialowego debiutu.Cykl Filmowe Trójmiasto - wszystko o lokalnym kinie


- Wiemy, że na mikołajki wręcza się drobniejsze prezenty, ale tego prezentu nie uniesiemy do Wigilii. Serial animowany Kajko i Kokosz już w 2021 r. na Netflix - ogłosił Netflix wczoraj w mediach społecznościowych.
O ambitnych planach zekranizowania komiksu sopocianina, Janusza Christy, pisaliśmy już dwa lata temu, gdy studio Ego Film z Warszawy podpisało umowę z Fundacją Kreska im. Janusza Christy z Gdańska, promującą dorobek artysty. Projekt nabrał wyraźniejszego kształtu, gdy udało się twórcom otrzymać dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację developmentu. Teraz serialowy debiut jest już pewny.

Głównymi bohaterami pierwszej polskiej oryginalnej serii animowanej dla Netfliksa będą znani z komiksów słowiańscy wojowie: Kajko i Kokosz, którzy w towarzystwie wiernego kompana, smoka Milusia, bronią rodzinnego Mirmiłowa przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Tych nie brakuje. Największym zagrożeniem jest oddział rycerzy rozbójników - Zbójcerzy. Otwarte ataki, podstępy i fortele Hegemona - z tym mierzyć się będą Kajko i Kokosz. Każdy z odcinków serii będzie stanowił odrębną historię, a wszystkie będzie łączyć nadrzędna wartość: przyjaźń.

Kim był Janusz Christa, twórca komiksu Kajko i Kokosz?Ten jeden z najpopularniejszych polskich komiksów wszech czasów nakreślony został przez sopocianina, Janusza Christę. Oryginalna seria zadebiutowała na łamach "Wieczoru Wybrzeża" prawie 50 lat temu i z miejsca podbiła serca czytelników, doczekując się 20 tomów.

Czytaj także: Kajko i Kokosz przypominają o noszeniu maseczek

Prawa do adaptacji komiksu zostały nabyte od Fundacji Kreska, którą w sierpniu 2015 r. założyła Paulina Christa, wnuczka twórcy "Kajka i Kokosza" wraz z przyjaciółmi, znawcami i miłośnikami twórczości artysty. W pracę nad serialem zaangażowani zostali twórcy związani ze środowiskiem komiksowym. Wśród nich reżyserzy z gdańskiego studia animacji Grupa Smacznego: Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz i Robert Jaszczurowski, a także: Michał Śledziu Śledziński, Tomasz Leśniak, Marta Stróżycka i Aliaksandr Sasha Kanavalau oraz scenarzyści: Maciej Kur i Rafał Skarżycki. Za produkcję odpowiada studio animacji EGoFILM pod nadzorem Eweliny Gordziejuk - pomysłodawczyni adaptacji komiksu. Muzykę do serialu skomponuje Stefan Wesołowski, rodowity gdańszczanin, jeden z najbardziej wziętych i cenionych za granicą polskich artystów młodego pokolenia.

Premiera animacji na platformie Netflix zaplanowana jest na 2021 r.
Będziesz oglądać ekranizację komiksu "Kajko i Kokosz"?
64%

tak, czekam z niecierpliwością

28%

raczej tak, chociaż mam trochę obaw, czy serial sprosta oczekiwaniom

4%

raczej nie, nie sądzę, że wyjdzie z tego coś dobrego

4%

nie, nie lubię tego komiksu

zakończona

łącznie głosów: 734

Opinie (99) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Lubię tą serię o Kajkoszu. (2)

  • 31 4

  • Też tak mówiłem ;) (1)

   • 4 2

   • bo nie umiales ogarnac wiecej niz jedego wyrazu

    co za pokolenie gimnozy

    • 0 1

 • Super

  • 20 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.