Kobiety o kobietach dla... wszystkich

7 marca 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Borys Kossakowski

Po raz siódmy pracownice i studentki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego wykopują topór wojenny przeciwko stereotypom i uprzedzeniom dotyczącym kobiet. Konferencja "Kobieta w Kulturze" w tym roku odbędzie się pod hasłem "Kobiety dla Świata". W programie panel dyskusyjny, wideokonferencja, warsztat i projekcja. Impreza odbędzie się w czwartek, 8 marca.Gdy zapytano kilkuletnie dzieci w USA, okazało się, że taka sama liczba dziewczynek, jak i chłopców marzy o tym, by zostać prezydentem. Marzenia te brutalnie weryfikuje rzeczywistość. Choć kobiety stanowią 51 proc. populacji USA, w parlamencie zasiada ich tylko 17 proc. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szukała Jennifer Siebel Newsom autorka filmu dokumentalnego "Miss Representation", od którego rozpocznie się konferencja.

- Media są marionetkami w rękach reklamodawców - twierdzi dr Natasza Kosakowska, organizatorka konferencji. - Prezentują odrealnione sylwetki ciał kobiet, ale i mężczyzn. Tworzy się błędne koło, bowiem standardy piękna są nieosiągalne.

Choć kobiety pokazują się w życiu publicznym coraz częściej, traktowane są inaczej. Te, które trafiają do świata polityki zdecydowanie częściej są oceniane pod względem ubioru, fryzury, stylu, niż mężczyźni. Rzadziej mówi się o ich kompetencjach. Sukcesy ładnych kobiet przypisuje się ich urodzie. Brzydkie są oskarżane o niechlujstwo.

Film skomentują przedstawiciele świata nauki i mediów, którzy pochylą się nad rolą urody kobiet w życiu publicznym. W dyskusji udział wezmą: prof. Bogdan Wojciszke (wybitny psycholog społeczny), profesor UG Anna Zawadzka (specjalistka od zachowań konsumenckich), Wiesław Kosakowski (dyrektor III LO w Gdyni), Magdalena Wróbel (fotomodelka pracująca m.in. dla Victoria's Secret i Christian Dior) oraz Iwona Guzowska (mistrzyni świata w kickboxingu, posłanka).

- W latach 60. Jane Elliott zorganizowała ćwiczenie dla dzieci - opowiada dr Natasza Kosakowska. - Podzieliła je na dwie grupy na podstawie koloru oczu. Jedna z grup przez cały dzień miała władzę. Druga była dyskryminowana, podobnie jak w tamtych czasach dyskryminowano czarnoskórych. Segregacja była niezwykłym doświadczeniem dla uczestników eksperymentu, które zmieniło ich stosunek do dyskryminowanych mniejszości.

Uczestnicy spotkania połączą się przez internet w ramach wideokonferencji z Jane Elliott, która jest nadal aktywna naukowo, choć ma prawie osiemdziesiąt lat. Eksperyment "Niebieskoocy/Brązowoocy" był mocno krytykowany ze względów etycznych, ale okazał się skuteczny, jeśli chodzi o zmianę poglądów. Niektórzy twierdzą, że powinien być obowiązkowym punktem programu nauczania. Jak twierdzi Jane Elliott, "rasizm nie jest zapisany w genach, uczymy się go; możemy się więc także uczyć tolerancji".

W holu Wydziału Nauk Społecznych UG będzie wyświetlana prezentacja "Girl Power" będąca kolażem zdjęć, wypowiedzi, filmów i sylwetek kobiet, które były inspiracją dla innych kobiet. To praca zbiorowa, a jej autorem (autorką) może być każdy. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone karnetami na Festiwal Progressteron oraz książkami.

Konferencja "Kobieta w Kulturze" odbędzie się w czwartek, 8 marca, o godz. 15 na Wydziale Nauk Społecznych UG zobacz na mapie Gdańska. Wstęp jest wolny.

Trailer filmu "Miss Representation" o krzywdzącym wizerunku kobiet w mediach.