Koncert skrzypcowy w zaskakującej scenerii

26 września 2020, 10:00
Mateusz Groen
Skrzypek na dachu. Koncert na Morenie:

W piątkowy wieczór, na... dachu pierogarni na Morenie przy ul. Bulońskiej 3AMapka, odbyło się mini widowisko Skrzypek na Dachu. Tego dnia wiolinistka Marzena Sikała wykonała dla zebranej wokół budynku publiczności znane numery folkowe. Zapowiadany deszcz nie pokrzyżował planów i pozwolił zgromadzonym wysłuchać do końca tego nietypowego koncertu.Koncert zapowiadaliśmy w naszym Kalendarzu imprez

Wydarzenie, które zostało zorganizowanie we współpracy Windy Gdańskiego Archipelagu Kultury i Rady Dzielnicy Piecki Migowo było dość niecodziennym koncertem "pod chmurką". Występ wiolinistki przyciągnął okolicznych mieszkańców, ale nie tylko. Wśród publiczności sporo było też osób, które podczas spaceru przypadkowo natknęły się na występ artystki i zostały na dłużej. Znalazło się również wielu słuchaczy, którzy skorzystali z możliwości i oglądali występ z własnego domu - przez okno.

- Pełen profesjonalizm, świetny koncert. To połączenie rzeczy dziejących się na zewnątrz z klasyką. Jak dla mnie wspaniały pomysł, ponieważ ludzie mogą wyjść z domu i zobaczyć coś nowego. Zwłaszcza, że teraz mniej osób chodzi na koncerty, a tak mogą się trochę zaznajomić z muzyką - powiedziała pani Justyna, jedna z zadowolonych uczestniczek wydarzenia.
Koncert został przyjęty z dużym entuzjazmem, a na wydarzeniu pojawili się młodzi oraz starsi widzowie. Każdy inaczej przeżywał występ. Jedni statecznie, klaszcząc tuż po zakończonych numerach, inni "przebierali nogami" do bardziej skocznych utworów, m.in. piosenek irlandzkich. Instrumentalistka, jak sama wspomniała, inspiracje czerpie z podróży. Uwielbia folk i odwiedzając nowe miejsca stara się wynosić z nich również "muzyczne pocztówki".

Koncerty muzyki poważnej w Trójmieście


Finalnie, nie dość, że sama muzyka prezentowana przez artystkę cieszyła ucho, to zagrana kilka metrów nad głowami publiczności sprawiła, że wydarzenie samo w sobie stało się niezwykłe.

Zapowiadany deszcz na szczęście nie pokrzyżował muzycznego wieczoru w dzielnicy Piecki-Migowo. Jedynie dość intensywny ruch samochodowy i warkot silników mogły przeszkadzać zebranym widzom w odbiorze wydarzenia, jednak jak udało nam się ustalić, nie dla wszystkich był to problem. Wręcz niektórzy uznali to za ciekawe doświadczenie i część plenerowego koncertu w centrum tętniącego życiem miasta.

Plenerowe wydarzenie pozwoliło także każdemu uczestnikowi w wybraniu odpowiedniego dla siebie miejsca, by zachować bezpieczną odległość. Dodatkowo większość osób miała na twarzy maseczki.

Piątkowe wydarzenie nie było pierwszym tego typu w Gdańsku. Niedawno opisywaliśmy koncert fortepianowy na ulicy, który odbył się kilkaset metrów dalej.

Skrzypaczka, pedagog i miłośniczka muzyki - kim jest Marzena Sikała?Marzena Sikała ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku. Dodatkowo pasjonuje się arteterapią. Ma na swoim koncie występy w teatrach, filharmonii i operach. Już w czasie studiów rozpoczęła swoją przygodę z teatrem, gdzie grała m.in. w Polskim Teatrze Instrumentalnym, teatrze dell'arte, Teatrze Miejskim w Gdyni, Teatrze Wybrzeże. Pracowała również przy wielu koncertach i wydarzeniach kulturalnych z innymi trójmiejskimi artystami np. Dominikiem J. Sebastianem, Jackiem Kuleszą, Wandą Staroniewicz.


Wiolinistka ma doświadczenie w graniu w różnorodnej stylistyce, począwszy od muzyki klasycznej, poprzez folk, rock, pop-electronic, aż po muzykę improwizowaną. Była częścią zespołów takich jak Newgrange, Vibrasoniq, Lyonesse, ULTRAmaryna, kwartetu smyczkowego 4 One i 4 Strings Project. Podczas swojej kariery występowała w licznych projektach i koncertowała na największych festiwalach muzycznych w Polsce i Europie m.in na Przystanku Woodstock, Ethnosferze czy Eurotrialo.
Lubisz muzykę poważną?
42%

tak, bardzo

38%

od czasu do czasu posłucham

9%

raczej nie, ale mam kilku ulubionych utworów

11%

nie, to nie moja bajka

zakończona

łącznie głosów: 196