Koncertowe otwarcie Amifiteatru Orana w parku Oruńskim

13 maja 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Alicja Olkowska
Nowy Amfiteatr Orana w parku Oruńskim:

Występem Andrzeja Sikorowskiego wraz z jego córką Mają Scena Muzyczna Gdańsk oficjalnie otworzyła nową przestrzeń kulturalno-rozrywkową, czyli Amfiteatr Orana w parku Oruńskim zobacz na mapie Gdańska. Zainaugurowała również cykl spotkań z piosenką aktorską, który zakończy się 8 września. Łącznie zaplanowano siedem koncertów w wybrane weekendy o godz. 18. Na każdy wejdziemy za darmo.Amfiteatr Orana (w legendzie Orana była jedyną siostrą pięciu braci, będących właścicielami terenów, na których dziś znajduje się Orunia) z zadaszoną sceną i miejscami dla widzów to część inwestycji, w ramach której zrewitalizowano za 6,6 mln zł oruński park (m.in. wyremontowano również starą wozownię, odnowiono zniszczone alejki, postawiono nowe ławki i zainstalowano monitoring). Teren ma sprzyjać nie tylko relaksowi na świeżym powietrzu, ale także być miejscem spotkań ze sztuką i kulturą. Dla dzieci i młodzieży zaplanowano m.in. warsztaty z muzyczne, zaś dorośli melomani będą mogli wziąć udział w cyklu bezpłatnych koncertów, które potrwają przez całe lato i zakończą się 8 września.

Zobacz także: Niepewna przyszłość gmachu Sceny Muzycznej GAK

Pierwszy, występ Andrzeja Sikorowskiego z córką, już za nami - odbył się w sobotni wieczór i przyciągnął tłum zainteresowanych w każdym wieku, nie tylko z okolic Oruni. Nie powinno to dziwić: letnia wręcz pogoda sprzyjała imprezie pod chmurką, a łagodna muzyka lidera Grupy Pod Budą zachęcała do wypoczynku. Część widzów zawitała do Amfiteatru Orana właśnie ze względu na artystę, inni byli ciekawi jak sprawdzi się nowa scena, jeszcze inni po prostu mieli ochotę na miły wieczór w pięknych okolicznościach przyrody i wygodnie rozsiedli się na pobliskich trawnikach. Publiczność wyglądała na zadowoloną, a w rozmowach przeważały zachwyty nad parkiem i nowym cyklem koncertów.

Jedna ze słuchaczek, choć pochwaliła inwestycję, zwróciła uwagę na problem, który zaobserwowali zwłaszcza okoliczni mieszkańcy:

- Mieszkamy na Oruni Górnej i bardzo cieszymy się z odnowionego parku, a to, że ruszyły koncerty, jest genialnym pomysłem i czekaliśmy na to. Chodzimy tu na spacery z psem, ale mamy też delikatny problem, ponieważ nie można tu przejść od strony działek i od strony pięknego zbiornika wodnego, który jest w pobliżu. Trzeba iść przez bloki, co dla spacerowiczów jest niekomfortowe.
Poza tym słychać było same zadowolone głosy, wśród których przeważały opinie, że oruński park jest miejscem "dla ludzi", gdzie swobodnie można wypoczywać leżąc na trawie, urządzać pikniki, spacerować i uprawiać sport. Podoba się również to, że choć jest zadbany i wypielęgnowany, to zachował odrobinę "dzikości" i różni się od parku Oliwskiego.

- Dla mnie ten park jest fantastyczny: ludzie z małymi dziećmi, rowery, spacery... Pamiętam ten park sprzed lat i podoba mi się, że został naturalny. Mąż powiedział, że jest piękniejszy od parku Oliwskiego - usłyszeliśmy od jednej z rozmówczyń.
Kolejny koncert odbędzie się 3 czerwca - tego dnia zaplanowano Urodziny Oruni oraz występ Gdańskiej Orkiestry Promenadowej. 24 czerwca wystąpi Katarzyna Dąbrowska, 15 lipca Sonia Bohosiewicz, 4 sierpnia Emilian Kamiński, 25 sierpnia Stanisława Celińska, a 8 września Zbigniew Zamachowski, który jednocześnie zamknie letni cykl piosenki aktorskiej w Amfiteatrze Orana. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Park Oruński im. Emilii Hoene to jeden z najstarszych parków i drugi co do wielkości park miejski w Gdańsku (po Oliwskim). Położony - niedaleko kanału Raduni, malowniczo otulony wzgórzami morenowymi, zajmuje ok. 11 hektarów doliny potoku oruńskiego. Jego historia sięga XVI wieku, gdzie w tym czasie istniał dworek myśliwski. W XVII w. rezydencja parkowa stała się miejscem spotkań artystów i elity. Scena Muzyczna GAK, tworząc projekt imprez w amfiteatrze oruńskim chciałaby nawiązać programem właśnie do takich spotkań. Amfiteatr Orana ma być miejscem spotkań mieszkańców Gdańska, gdzie wśród przyrody i muzyki można spędzić rodzinny czas.
Czy zamierzasz odwiedzić odnowiony park Oruński?
83%

tak, koniecznie

11%

może jak będę w okolicy

6%

raczej nie, to mnie nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 813