Kryminały, thrillery i nie tylko. Ciekawe książki z Trójmiasta

17 stycznia 2021, 15:00
Magdalena Raczek
Nie ma to jak dobra książka, dlatego nowy rok warto zacząć od ciekawej lektury, a w Trójmieście znajdziecie wiele interesujących propozycji. Więcej zdjęć (12)

Nie ma to jak dobra książka, dlatego nowy rok warto zacząć od ciekawej lektury, a w Trójmieście znajdziecie wiele interesujących propozycji.

fot.Vadim Georgiev /123rf.com

Nie ma to jak dobra książka, dlatego nowy rok warto zacząć od ciekawej lektury, a w Trójmieście znajdziecie wiele interesujących propozycji.

fot.Vadim Georgiev /123rf.com

Początek nowego roku to dobry moment na zmiany, a także czas, gdy zwykle podejmujemy jakieś postanowienia noworoczne. Dla tych, którzy chcieliby w najbliższych miesiącach zacząć więcej czytać, ale nie chcą zaczynać od lektur cięższego kalibru, mamy propozycję kilku tytułów książek z zakresu literatury popularnej z Trójmiasta, wydanych w ubiegłym roku. Są to powieści ciekawe, napisane lekkim piórem i przyjemne w lekturze, choć niejednokrotnie podejmujące trudne i zupełnie nielekkie tematy.Recenzje książek z TrójmiastaW Trójmieście nie brak ciekawej oferty wydawniczej i każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno wielbiciele literatury pięknej, jak i fani literatury popularnej mają w czym wybierać. Jeśli chodzi o tych drugich, to trzeba przyznać, że nie mają powodów do narzekań - kolejne kryminały, thrillery i powieści obyczajowe lokalnych autorów lub z trójmiejskim akcentem wciąż powstają i niejeden czytelnik ma zapewne kłopot z nadążaniem z lekturą. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych tytułów, które zostały niedawno wydane.

Nowe kryminały z TrójmiastaPisarz, autor opowiadań grozy, horrorów i bestsellerowej trylogii kryminalnej z komisarz Agatą Stec: "Boska proporcja", "Materiał ludzki" i "Białe kłamstwa" - Piotr Borlik w ubiegłym roku wydał kolejne dwie książki, a premiera trzeciej czeka nas już w marcu. Będzie to "Skłam, że mnie kochasz", druga część nowego cyklu, którego bohaterem jest były policjant Jakub Ramon. Pierwsza nosi tytuł "Zapłacz dla mnie" i mogliśmy ją przeczytać w czerwcu. Bohater po dziewiętnastu latach spędzonych w zakładzie karnym wychodzi na wolność. Policjant został skazany za zabójstwo partnera z patrolu. Zarówno jego proces sprzed niemal dwóch dekad, jak i wcześniejsze zwolnienie warunkowe są owiane tajemnicą. Jako czytelnicy poznajemy Ramona w dniu zabójstwa i wiemy, że jest niewinny. Co się wtedy dokładnie wydarzyło, jakie są przyczyny skazania policjanta i jak bardzo zmieniło go więzienie, dowiecie się z książki. Z kolei "Wymazani z pamięci" to tytuł poza seriami. Fabuła dotyczy zaginionych dzieci, które odnajdują się po czasie, ale nie pamiętają nic z tego, co się działo, gdy były porwane. Są w różnym wieku, zaginęły w różnym czasie, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach, które wciąż pozostają dla policji nierozwiązaną zagadką.

Przeczytaj także: Mistrz kryminałów mieszka w Trójmieście

W minionym roku ukazał się także nowy kryminał Krzysztofa Bochusa - z zawodu dziennikarza, publicysty i wykładowcy akademickiego, współautora książek o profilu historycznym, autora popularnych kryminałów - szczególnie serii kryminalnej z radcą Christianem Abellem w roli głównej. Jego nowa książka pt. "Wachmistrz" to 5. część tego cyklu. Bochus podobnie jak w "Martwym błękicie" (tom 2.) akcję osadza w Wolnym Mieście Gdańsku, tworząc sugestywny obraz miasta oraz pieczołowicie oddany klimat tamtych lat.

Z kolei autor "Czarnej wołgi" wydanej przez Oficynkę - Maciej Żurawski (dziennikarz, reżyser i dokumentalista) pod koniec 2019 r. wydał kolejną powieść pt. "Molo śmierci". Akcja książki dzieje się przede wszystkim w latach 80. w Sopocie. Bohaterem jest oficer MO major Kazimierz Zgrobel, a wątek kryminalny skupia się wokół zabójstwa muzyka szwedzkiej grupy rockowej podczas festiwalu piosenki w Sopocie.

Thrillery z Trójmiastem w tleThrillery psychologiczne to jej specjalność. Ewa Przydryga po "Zatrutce" i "Bliżej, niż myślisz" powraca z kolejną historią o kobietach. "Miała umrzeć" to trzymająca w napięciu historia dwóch kobiet, których na pierwszy rzut oka nic nie łączy. Wychowywały się w innych częściach kraju, w różnych rodzinach, dzielą je też dwie dekady historii. Ich losy przetną się za sprawą skrywanych przez lata tajemnic.

Przeczytaj także: Ewa Przydryga: Moja Gdynia przybiera różne oblicza - wywiad z autorką thrillerów

"Otchłań grzechu" to pierwsza powieść z cyklu "Reporter", fabularny debiut reportera śledczego - Janusza Szostaka, który uczynił swym bohaterem dziennikarza śledczego Michała Rajskiego. Otrzymuje on zlecenie odnalezienia sprawców napadu i uprowadzenia wielkopolskiego biznesmena. Ślady prowadzą do Trójmiasta, a potem za wschodnią granicę Polski. Reporter trafia na trop przerażającej historii rodziny znanych trójmiejskich jubilerów. Rajski rusza w pościg za prawdą. Akcja toczy się na przestrzeni blisko 30 lat.

Literatura obyczajowa z TrójmiastaGdyńska pisarka Anita Scharmach wydała w ubiegłym roku aż dwie powieści. Pierwsza ukazała się w maju pt. "Mam na imię Ania". Druga w październiku pt. "Co dwie głowy, to nie jedna". Obie opublikowało wydawnictwo Lucky. Bohaterką pierwszej jest Anna Mikołajska - młoda, zdolna dziennikarka. Jej życie wydaje się idealne: przy kochającym mężu, w przepięknym mieszkaniu. Nikt jednak nie wie, że to tylko pozory. Kobieta opanowała swoją rolę do perfekcji, a za zamkniętymi drzwiami własnego domu przeżywa piekło. Pewnego dnia trafia do ośrodka leczenia uzależnień, z którego ma napisać reportaż. Staje się to zaczynem do zmian, a także uświadamia dziewczynie, że sama jest uzależnioną ofiarą. Z kolei w "Co dwie głowy, to nie jedna" bohaterkami są pisarki, dawne przyjaciółki. Gosia jest bestsellerową autorką powieści obyczajowych, Maria pisze poczytne kryminały. To ciepła opowieść o sile przyjaźni, miłości i zdradzie.

Przeczytaj także: Czytelnik jest najważniejszy - rozmowa z Anitą Scharmach

Gdańska pisarka Hanna Cygler w czerwcu wydała natomiast ostatnią część trylogii powieściowej "W cudzym domu", zatytułowaną "Po cudze pieniądze". Jej bohaterami jest rodzina Szuszkinów, która próbuje się odnaleźć w realiach gwałtownie rozwijającej się Ameryki. Maksymilian hrabia Kwilecki na krańcach Afryki szuka fortuny, a w sobie resztek człowieczeństwa. Hannelore Hallmann natomiast stara się dowiedzieć, czego może się spodziewać po swoim prawdziwym ojcu. "Po cudze pieniądze" to barwna opowieść o świecie u progu XX stulecia.

Przeczytaj także: Hanna Cygler: Gdańsk to źródło mojej inspiracji

Z kolei Anna Sakowicz, poczytna autorka, której pierwszy tom "Jaśminowej sagi" pt. "Czas grzechu" mieliśmy okazję czytać w ubiegłym roku, napisała w ostatnim czasie ponadto powieść pt. "Zatrzymać czas". To trzecia część "Planu Agaty", kontynuacja losów dwóch sióstr Żółtaszek. Akcja książki obfituje w zabawne, ale i wzruszające momenty. Są aresztowania, seanse uzdrawiające, pogoń za wychowanką domu dziecka, rozstania i powroty. Ja osobiście jednak wyczekuję kontynuacji sagi o siostrach Jaśmińskich, która ma się ukazać w tym roku.