• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powstanie książka o kpt. Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz

Aleksandra Wrona
1 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na pokładzie jachtu Mazurek Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na pokładzie jachtu Mazurek

W zeszłym roku na stronach naszego portalu opisywaliśmy losy kapitan Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz , która jako pierwsza kobieta opłynęła samotnie kulę ziemską. Historią odważnej żeglarki zainteresowała się dziennikarka Paulina Reiter, która dzięki wsparciu organizacji Soroptimist International pracuje nad książką na jej temat. W poniedziałek, 7 października, podczas recitalu Krystyny TkaczTeatrze Muzycznym odbędzie się spotkanie z autorką. Dochód ze spotkania zostanie przeznaczony m.in. na wsparcie pracy nad książką.



- Myślę, że to niezwykle ważne, by opowiadać o takich kobietach, nie dać o nich zapomnieć. To nasze bohaterki. Dostrzegłam też niezwykłą niesprawiedliwość dziejową w tym, że świat nie zapamiętał wyczynu Chojnowskiej i większość ludzi na świecie uważa do dziś, że pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat, jest Naomi James, Nowozelandka, która startowała z brytyjską banderą i była konkurentką Chojnowskiej, lecz przypłynęła miesiąc po niej. Uważam, że czas zawalczyć o miejsce Krystyny Chojnowskiej w naszej pamięci - zapowiada Paulina Reiter.

Więcej o rejsie dookoła świata


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się w Warszawie, jednak później przeniosła się na Wybrzeże, gdzie podjęła studia na wydziale Budownictwa Okrętowego Politechniki Gdańskiej. Zafascynowała się żeglarstwem i wieku 30 lat uzyskała patent kapitana jachtowego, a w roku 1971 z trzema koleżankami na pokładzie jachtu "Szmaragd" wyruszyła w rejs ze Szczecina do Niemieckiej Republiki Demokratycznej, co zagwarantowało jej rozgłos w środowisku żeglarskim.

W 1975 r. Polski Związek Żeglarski wytypował kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz jako kobietę, która w ramach obchodów Roku Kobiet wyruszy w samotny rejs dookoła świata. W ten sposób 10 marca 1976 r. na pokładzie jachtu Mazurek kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wypłynęła z portu w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. Niestety szybko musiała zawrócić, bo awarii uległ samoster. Po niezbędnych naprawach rejs ponownie rozpoczął się 28 marca.

W trakcie rejsu nie zabrakło przygód, przeciwności losu i awarii, ostatecznie jednak cała przygoda zakończyła się sukcesem. 20 marca 1978 r. kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta na świecie zamknęła pętlę okołoziemską. W sumie przepłynęła 28 696 mil morskich, a na morzu spędziła 401 dni. Miesiąc później wróciła do portu w Las Palmas.

W trakcie rejsu dookoła świata kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz przepłynęła 28 696 mil morskich, a na morzu spędziła 401 dni. W trakcie rejsu dookoła świata kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz przepłynęła 28 696 mil morskich, a na morzu spędziła 401 dni.
Historia odważnej żeglarki natchnęła Paulinę Reiter, redaktorkę "Wysokich Obcasów", do napisania reportażu oraz rozpoczęcia prac nad książką o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz.

- Książka głównie będzie oparta na moich rozmowach z Krystyną Chojnowską-Liskiewicz i jej mężem Wacławem Liskiewiczem, również żeglarzem, a przede wszystkim konstruktorem Mazurka - jachtu, na którym Chojnowska dokonała swojego wyczynu. Rozmawiam też z przyjaciółmi i rodziną pani kapitan. Staram się odnaleźć kontakt do osób, które spotkała w podróży. Na Facebooku zaapelowałam o pomoc w znalezieniu kontaktu do Leonii Płaczek, która gościła Krystynę na Tahiti - nie liczyłam na wiele. Nie minęło kilka godzin, gdy miałam na nią namiar, co więcej - okazało się, że udało mi się połączyć ją z rodziną z Polski, z którą nie miała kontaktu od lat. Okazało się, że prawdą jest to, co mówią - świat jest mały - mówi Paulina Reiter.
Czym powstająca książka będzie różniła się od zbioru wspomnień "Pierwsza dookoła świata" napisanego osobiście przez p. Krystynę?

- Książka Krystyny Chojnowskiej, którą bardzo polecam, to znakomita lektura, to właściwie pamiętnik z rejsu. Moja opowieść będzie szersza. Opowiem również o dzieciństwie pani kapitan, o jej studiach inżynierskich, jest wszak jedną z pierwszych kobiet, które studiowały inżynierię okrętową na Politechnice Gdańskiej, o małżeństwie, o tym, co wydarzyło się w czasie rejsu, jak i po nim. To będzie opowieść o dzielnej kobiecie, "bohaterce mimo woli" - jak mówi o sobie sama, ale też o tamtejszym świecie, o żeglarzach, o Gdańsku, o Polsce - mówi Paulina Reiter.
Pomoc w wydaniu książki zaoferował klub Soroptimist International.

- Soroptymistki wierzą w edukację i rozwój talentów artystycznych. Z tej wiary powstał autorski program grantowy - Bank Ambitnych Kobiet - tłumaczy Magdalena Szkarłat-Meszczyńska, prezydentka Klubu Soroptimist International w Gdańsku. - Dzięki wspominanemu grantowi udało nam się przez ostatnie sześć lat przyznać młodym, uzdolnionym kobietom 27 stypendiów, m.in. na wydanie płyty, napisanie scenariusza filmowego, stworzenie monodramu czy założenie szkoły jedzenia dla dzieci z problemami. Środki na wszystkie te cele pozyskiwane są ze starań członkiń, działalności statutowej klubu i pomocy darczyńców. Dzięki sprzedaży cegiełek na październikowy recital Krystyny Tkacz w Teatrze Muzycznym - mamy nadzieję - uda nam się wesprzeć książkę Pauliny Reiter o kapitan Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz.

Wieczory literackie w Trójmieście


Pracę nad książką można wspomóc na dwa sposoby. Przede wszystkim kupując bilet - cegiełkę (cena: 90-120 zł) na poniedziałkowy recital Krystyny Tkacz w Teatrze Muzycznym i spotkanie z autorką. Bilety można rezerwować telefonicznie pod nr 606 325 964 lub przez wiadomość na Facebooku.

Paulina Reiter szuka też kontaktu do osób, które pracowały z Krystyną Chojnowską, pływały z nią w rejsy, wspólnie studiowały lub były jej uczniami.

- Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc, każde wspomnienie (proszę pisać na paulina.reiter@agora.pl). Oczywiście bazuję też na starych materiałach telewizyjnych, nagraniach radiowych, artykułach archiwalnych z prasy polskiej i zagranicznej oraz na książce pani kapitan, nie chcę jednak, rzecz jasna, powtarzać jej zapisków - mówi autorka.

Wydarzenia

W drodze pod wiatr - recital Krystyny Tkacz (2 opinie)

(2 opinie)
90-120 zł
recital, imprezy i akcje charytatywne

Miejsca

Opinie (21) 6 zablokowanych

  • Pani Krystyna (2)

    Mnie uczono w szkole o Krystynie Chojnowskiej-Listkiewicz ,wspaniałej kobiecie.

    • 12 2

    • Oj tam, się czepiasz!

      To jest takie nowoczesne dziennikarstwo - ma się kojarzyć, a nie być prawdziwe.

      • 1 3

    • Która to szkoła?

      Źle Cię uczono, pani kapitan nazywa się Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

      • 4 0

  • Pomysł nietrafiony. Nie ma sensu tworzyć nowej legendy, czy może raczej propagandowego mitu.

    Mamy ich aż nadto. Mamy też dość pisania historii na nowo.

    • 6 22

  • książka już została napisana

    "Pierwsza dookoła świata" ma tytuł.
    Wspomnienia bohaterki.
    Może warto by wznowić?

    • 15 1

  • Zesłana

    Pani Kapitan była przez lata zesłana w zapomnienie.Nigdy nie mogłam tego zrozumieć.Lansuje się Rozenek ,Chajzera syna,ludzi nieciekawych.A taki wspaniały człowiek,kobieta kapitan,nasza gdańszczanka,samotny rejs i dopiero po latach coś drgneło.A gdzie jest ulica Liskiewicz,gdzie honory i chwała????Serce pęka

    • 26 1

  • Niestety

    zapowiada sie ideologiczna paplanina.
    A potrzebna jest seria monografii ludzi sławiących polską banderę. Moze marszałek województwa powiniem ufundować jakiś grant na ten cel? Dla historyków, nie aktywistów ...

    • 8 1

  • Czy w rejsie wszystko było OK (4)

    Czy nie było zgrzytów w rejsie dookoła świata,chodzi o problemy z łącznością radiową i pomoc
    udzieloną przez radiooficera z traulera na Wyspach Kanaryjskich a jak to zostało przedstawione
    w książce przez Panią Kapitan,szacunek za rejs,ale było w tym rejsie dużo propagandy.

    • 2 0

    • a moze ktos przyblizy okolicznosci wyboru na rejs (2)

      Przeciez pierwotnie miala plynac Teresa Remiszewska a podobniez zadecydowala ideologia.
      Osobiscie nie znam zadnej ale chcialbym znac prawde.

      • 1 1

      • Ok (1)

        Nie kombinuj

        • 0 1

        • nie kombinuje

          tylko pamietam te czasy i co sie wtedy mowilo na ten temat ale moze ktos zna szczegoly.

          • 0 0

    • Ale

      Kochamy Panią Kapitan.Nie było propagandy wtedy i dziś Ale była i jest w naszych sercach i pamięci rodaków.

      • 1 0

  • Oczywista oczywistość

    My mamy wesprzeć, a zyski ze sprzedaży dla wspieranego.Fajne wsparcie.PS.Bohaterów i wspaniałych ludzi u nas aż nadto.

    • 3 0

  • Historia nie łatwa (1)

    Pani, która przeżyła okrucieństwo wojny, dziwne czasy powojennej Polski, zdobywa cenne wykształcenie i pracuje w przemyśle okrętowym. Mężem jej, zostaje inżynier z branży. Hobbystycznie zajmują się żeglarstwem. Zbiegiem wielu okoliczności, nakładem dewiz i wsparciu partii, dochodzi do wielkiego rejsu. Bohaterka w wieku około 40tu lat osiąga osiąga żeglarski szczyt, propagandowo wykorzystany przez ówczesne władze. Wyczyn jednak zostaje bagatelizowany przez środowisko międzynarodowe ze względu na nieco późniejszy sukces konkurentki Naomi James, która opłynęła kulę ziemską trasą przez Horn. Nasza bohaterka opłynęła Glob szybciej ale trasą przez kanał panamski. Pani Krystyna jest przykładem tego że pomimo komunistycznego zacofania i biedy udało się międzynarodowy sukces osiągnąć. Problemy osobiste i samego rejsu opisuje książka bohaterki. Czy po wielu latach uda się przedstawić jak doszło do wyboru żeglarki, jak pozyskano finansowanie i jak na prawdę działało wsparcie brzegowe? Z upływam lat sława tej historii cichła. Bohaterka wielkiego żeglarstwa nie rozwijała. Wszyscy się postarzeli, niektórzy zgorzkniali. Poza zdrowiem chyba wszystko straciło na znaczeniu. Czy potrzebna jest kolejna laurka dotycząca rejsu życia, czy może warto opisać losy człowieka w podróży przez życie w różnych historycznych realiach? Ja wolę to drugie. Trzymam kciuki.

    • 5 0

    • Krystyna przepłynęła szybciej? Chyba ci się pomyliło - płynęła przez kanał panamski, ponad rok

      Naomi płynęła trasą kliprów i to właśnie za szybkość - 9 m-cy wszyscy jej rejs cenili

      • 2 0

  • (2)

    A o pozasportowym wyścigu z Teresą Remiszewską będzie? O tym, jak pieszczoch ówczesnych władz z pewnej stoczni jachtowej, odpowiednio skierowanym pisemkiem rozwalił zaawansowany projekt pierwszego kobiecego rejsu dookoła świata z p. Teresą za sterem?
    Teraz jest moda na odkrywanie historii, więc fałszywy oskarżyciel Jerzego Damsza powinien zostac ujawniony, prawda?
    Zainteresowani niech doczytają, trop został wskazany...

    • 5 3

    • Litości (1)

      Nie szukajmy minusów,lepiej szanujmy Panią Kapitan za trud i bohaterstwo

      • 0 1

      • ... i operatywnego męża...

        • 1 0

  • (2)

    O takich akcjach jak ta, ekipa ''Śmiałego'', rejs Teligi na ''Opty'' czy wyciąganiu Józka z dna Atlantyku to powinni w szkołach uczyć. Wtedy trzeba się było z władzami dogadać żeby cię wypuścili. Dzisiaj za to trzeba być milionerem żeby jachtem podróżować, nie o sam sprzęt chodzi a o koszty utrzymania się, np. nigdzie na świecie już nie ma darmowych kotwicowisk dla jachtów. W 60-70-80 kawałek łódki i można było być wolnym, kupa dziewiczych wysp czekała, dzisiaj tylko hajs.

    • 2 1

    • Tu akurat pudło bo pani Krysia byla pupilem władzy. (1)

      Pierwotnie płynąć miała Teresa Remiszewska, ale jej nowego męża jakiś życzliwy oskarżył o szpiegostwo, a w tamtych dziwnych czasach to wystarczyło by skreślić człowieka.
      A Remiszewska była lepszym żeglarzem, do tego miała za sobą udział w OSTAR 72, które to regaty ukończyła, pokonując wiele przeciwności, w tym kolejne awarie na jachcie który oględnie mówiąc cudem ówczesnej techniki nie był.

      • 2 0

      • Nie "jakiś życzliwy", a inny pupilek - żywo zainteresowany tym, aby to właśnie pani Krysia była pierwsza...

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku powstało Muzeum Narodowe w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane