stat

Książki dla małych i dużych. Festiwal Literatury Dziecięcej w Gdyni i Sopocie

16 lipca 2019, 8:00
ws

10 miast, 10 miesięcy, trzy generacje - już w tym tygodniu w Gdyni i Sopocie rozpocznie się największa impreza promująca czytelnictwo - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Festiwal będzie promował wartościową literaturę i jej twórców. Zaplanowane są interaktywne spotkania z literatami, warsztaty z artystami, happeningi, wystawy, gry i konkursy literackie. Sprawdźcie sami.Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej będzie promował wartościową literaturę i jej twórców, szczególnie wśród najmłodszych, ale nie tylko. Ma również pomóc we wzmacnianiu relacji rodzinnych, które stanowią konkurencję wobec szybkich zmian i nowinek technologicznych. Oferta wydarzenia jest bogata i interesująca. To jedna z największych imprez tego typu dla całych rodzin.

- Nie ma nudy, każda książka to przygoda, a każdy twórca książek wciela się w rolę przewodnika po świecie wyobraźni. Fundacja zaprasza szczególnie na festiwalowe spotkania dziadków z wnukami, podkreślając rolę książki jako łącznika między pokoleniami - przekonują organizatorzy.
Festiwal ma być sposobem na spędzenie czasu z książką i ze sobą nawzajem inspirująco, literacko i rodzinnie.

- Działania skierowane są do dzieci głównie w kontekście rodziny, jako miejsca, w którym wykształcane i utrwalane są nawyki czytelnicze. Rodzina to system wartości, pamięć o korzeniach i historii. Wspólne, aktywizujące działania wokół książek mają wspierać rodziców i dziadków w ich rolach - dodają.
Wydarzenie potrwa od piątku do niedzieli. Co znajdziemy w programie? W jakich warsztatach będziemy mieli okazję wziąć udział? Z jakimi autorami będziecie mieli szansę porozmawiać?

Czego nie można przegapić już pierwszego dnia?19 lipca w Sopocie powstanie wielkoformatowy komiks autorstwa Tomasza Samojlika i dzieci. Zostanie tak przygotowany, by mógł być uzupełniany kredą przez młodych artystów. A skoro kredą, to oczywiście na placu. Odsłonięcie komiksu i inauguracja Festiwalu w Sopocie odbędzie się w piątek o godz. 19.

Gdynia w tym samym czasie przyprawi uczestników festiwalu o zawrót głowy. W piątek w Gdyni festiwal otworzy brytyjska autorka - gość specjalny - Sylvia Bishop.

O godz. 17:30 Muzeum Miasta Gdyni na chwilę zamieni się w królestwo wyobraźni. Poza spotkaniem, podczas którego organizatorzy festiwalu udowodnią, że wyobraźnia jest najważniejsza, na dzieci czekają literackie zabawy, poczęstunek i oczywiście upominki.

O godz. 17 w Gdyńskim Centrum Filmowym na dzieci będzie czekał Maciej Jadowski - aktor, poeta, dramaturg, który w ramach cyklu "Męskie czytanie" udowodni, że książki to także męska sprawa i przeczyta fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa, a następnie przeprowadzi z dziećmi (i rodzicami) warsztaty aktorskie.

W tym samym czasie (godz. 17) na 8. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym spotkania ze starszymi dziećmi zainauguruje Rafał Dębski - autor bestselerowych książek fantasy.

Wśród festiwalowych autorów pojawią się ponadto: Michał Leśniewski, Małgorzata Swędrowska, Renata Kijowska, Jarosław Kaczmarek, Rafał Kosik, Łukasz Kosik, Magdalena Kiełbowicz, Aleksandra Struska-Musiał. Wśród artystów, którzy przygotowali i poprowadzą warsztaty dla dzieci są: Krystyna Lipka-Sztarbałło, Agata Królak, Dominika Czerniak-Chojnacka.

- Nad wszystkim czuwa niezawodny Ostry Dyżur Literacki, na którym specjaliści literatury dziecięcej będą leczyć nietolerancje czytelnicze i zapisywać książki na receptach - zapowiadają organizatorzy festiwalu.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny po uprzedniej obowiązkowej rezerwacji miejsca na stronie festiwalu - Gdynia i Sopot.
Czytasz swojemu dziecku?
91%

tak, od małego

5%

zdarza się, ale rzadko

1%

nie, książki nie interesują mojego dziecka

3%

zamierzam zacząć

zakończona

łącznie głosów: 279

ws