Kultura i sztuka wchodzą do hal targowych w Gdyni

17 października 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Stafiej
Pierwsze wydarzenia w przestrzeni Halo Kultura pod gdyńską halą odbędą się w styczniu. Więcej zdjęć (3)

Pierwsze wydarzenia w przestrzeni Halo Kultura pod gdyńską halą odbędą się w styczniu.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Pierwsze wydarzenia w przestrzeni Halo Kultura pod gdyńską halą odbędą się w styczniu.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Tysiąc metrów kwadratowych zajmie nowa przestrzeń kulturalna o nazwie Halo Kultura w centrum Gdyni. W podziemiach hal targowych zobacz na mapie Gdyni od stycznia przyszłego roku odbywać się tu będą warsztaty, wystawy i koncerty. Na miejscu swoje studia będą mieli również gdyńscy twórcy.- Halo Kultura powstała z głębokiej potrzeby zjednoczenia gdyńskich twórców i pilnej potrzeby posiadania jednej przestrzeni, która będzie ich integrować i twórczo napędzać - mówi prezes Stowarzyszenia Halo Kultura i pomysłodawczyni przedsięwzięcia, Diana Lenart. - Naszym celem jest wypracowanie silnej i mądrej strategii kuratorskiej, która będzie zachęcać lokalnych artystów, aby ze sobą współpracowali i wspólnie tworzyli nowe projekty.
Czytaj też: Cykl artykułów o pracowniach artystów z Trójmiasta

Artyści dostaną do dyspozycji około 1 tys. m kw. przestrzeni. To ponad 20 boksów w podziemiach gdyńskich hal targowych, gdzie wcześniej swoje zaplecza mieli kupcy. Pomieszczenia zostaną odnowione i zaaranżowane na potrzeby malarzy, grafików, fotografików czy muzyków. Będą mogli korzystać z tej przestrzeni do tworzenia, ale również prezentowania swoich prac.

Lenart dodaje: - Halo Kultura będzie nie tylko przestrzenią warsztatową dla twórców. To będzie w równym stopniu przestrzeń otwarta dla widzów. Planujemy organizować wystawy, koncerty czy warsztaty dla mieszkańców.
Z przestrzenią związani będą m.in. tacy twórcy, jak muralista Mariusz Waras, pianistka Joanna Duda, muzyk Michał Miegoń, malarka Magdalena Król czy performerka Angelika Fojtuch. Miejsce otwarte jest też na młodych i początkujących artystów.

Czytaj też: Kim są kupcy na hali w Gdyni?

Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta miasta Gdyni ds. kultury, która wspierała projekt od strony miasta opowiada: - Łączenie przestrzeni poświęconej zakupom z funkcjami kulturami jest jednym z ciekawszych globalnych trendów miejskich. Ta synergia dwóch światów kształtuje zupełnie nowy wizerunek danego miejsca i przyciąga nowych odbiorców. Jest to też szansa, że po godzinach pracy hali górnej klienci będą przychodzili na dół, aby kontynuować swój pobyt na hali, ale w nowym aspekcie - kulturowym i edukacyjnym.
Halo Kultura zacznie działać w styczniu przyszłego roku. Miasto zobowiązało się finansować aspekty związane z obsługą tej przestrzeni i dotować niektóre wydarzenia, ale o większość funduszy stowarzyszenie będzie musiało ubiegać się w konkursach grantowych czy u sponsorów.
Czy przestrzeń kulturalna w hali targowej to dobry pomysł?
52%

tak, w Gdyni brakuje takiego miejsca

20%

nie, powinien tam rozwinąć się handel

28%

to się okaże, jak zacznie działać

zakończona

łącznie głosów: 374

Opinie (54) 5 zablokowanych

 • czyms to trzeba bylo zapelnic (1)

  • 26 0

  • Super pomysł moim zdaniem

   Mam nadzieje że powstanie fajne miejsce.

   • 6 1

 • Kolejne miliony na remont (4)

  trupa jakim są Hale zarządzane przez miasto, a kupcom notabene też się nie chce pracować np. po 16-17. Sprzedać je za sensowne pieniądze i nie dokładajmy do tego kolejnej kasy z naszych podatków.

  • 28 16

  • A ceny poszybuja w górę!!!

   • 3 1

  • Remont zero zł- to co powiesz?

   • 1 1

  • (1)

   kazde porzadne miasto ma hale targowe , gdzie mozna kupic swieze owoce i warzywa,a ty durniu wszystko bys sprzedal i do markietu ,francuskiego albo niemieckiego. pozdrawiam d*pku.

   • 5 3

   • Kupisz może i świeże ale na hali 2_3 razy drożej,dlatego wybieram niemieckie.Obniżcie ceny pazeroty to będę kupował na hali,a nie czarne banany co nadają się do śmietnika pazeroty z hali oferują jeszcze za 3 Zeta

    • 1 3

 • Wiata

  A nie lepiej od razu pod wiatkę z performatorskimi działaniami!?

  • 14 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.