Kultura otwarta dla widzów. Plany teatrów na najbliższy czas

5 lutego 2021, 17:40
Mateusz Groen
Weronika Nawieśniak i Krzysztof Berendt w spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż" z Teatru Miejskiego w Gdyni. Więcej zdjęć (4)

Weronika Nawieśniak i Krzysztof Berendt w spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż" z Teatru Miejskiego w Gdyni.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Weronika Nawieśniak i Krzysztof Berendt w spektaklu "Nastazja wychodzi za mąż" z Teatru Miejskiego w Gdyni.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Od piątku, 12.02, planowane jest otwarcie takich miejsc kultury jak: kina, teatry, filharmonie i opery, jednak przy zachowaniu 50 proc. publiczności. Wstępnie kultura została otwarta na dwa tygodnie i nadal nie wiadomo, czy obecne regulacje nie ulegną zmianie z uwagi na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość pandemiczną. Sprawdziliśmy, jak rysują się plany w trójmiejskich teatrach w najbliższych tygodniach.Imprezy w Trójmieście


Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 12 lutego, oprócz wspomnianych na wstępie instytucji kultury, warunkowo otwarte zostaną też hotele, kina, teatry, stoki i baseny. Warunkowo, bo po dwóch tygodniach rząd dokona weryfikacji tego rozwiązania i w przypadku znacznego pogorszenia lub też polepszenia sytuacji związanej z pandemią warunki otwarcia tych branż mogą zostać zmienione. Otwarte miejsca będą działać z zachowaniem wszelkich norm związanych z bezpieczeństwem epidemicznym.

Od momentu ogłoszenia decyzji rządu w trójmiejskich placówkach trwają intensywne prace nad wznowieniem działalności. Nie wszędzie jeszcze znane są szczegóły, sytuacja będzie się klarować w najbliższych dniach, niemniej sporo szczegółów udało się nam ustalić.

Czytaj więcej: Muzea i galerie sztuki otwarte dla publiczności. Ale nie wszystkie

Opera Bałtycka- Aktualnie czekamy na publikację oficjalnego rozporządzenia i zgodnie z nim planować będziemy nasz dalszy repertuar. 12 lutego mamy w planie Fidelio w formie online, ale być może uda się go pokazać w tradycyjnej formie z publicznością. W weekend, najpóźniej na początku tygodnia, okaże się, czy zdołamy tak się przeorganizować, by już 12 lutego zaprosić publiczność do Opery Bałtyckiej z zachowaniem możliwie największych zasad bezpieczeństwa. Nie zmienia to faktu, że 20 i 21 lutego mamy zaplanowany "Sen nocy letniej" - robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wystawić go dla publiczności na widowni! Sprzedaż biletów ruszy już wkrótce. Wydarzenia edukacyjne zaplanowane na luty utrzymujemy w przyjętym wcześniej reżimie sanitarnym - "Opera? Si!" oraz "Pomposo i..." wyemitowane zostaną online. W kolejnych tygodniach, jeśli będzie to możliwe, będziemy grać spektakle z zaplanowanego repertuaru - mówi Anna Niwińska z Opery Bałtyckiej.

Aktualny repertuar Opery BałtyckiejFilharmonia Bałtycka- Z wielką radością Polska Filharmonia Bałtycka wraca do grania i koncertowania dla melomanów na Sali Koncertowej. Zapraszamy publiczność do swojej siedziby na koncerty symfoniczne od 12 do 26 lutego. Oznacza to, że na pewno z publicznością odbędą się koncerty Opening Mozart Year (12 lutego), Koncert Symfoniczny - Pietro de Maria (19 lutego) oraz Koncert Symfoniczny - Romain Leleu (26 lutego). Już teraz gorąco na nie zapraszamy - mówi Łukasz Rudziński z Filharmonii Bałtyckiej.

Aktualny repertuar Filharmonii BałtyckiejTeatr Miejski w GdyniSpektakl "Arszenik i stare koronki" w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Więcej zdjęć (4)

Spektakl "Arszenik i stare koronki" w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

mat. pras

Spektakl "Arszenik i stare koronki" w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

mat. pras

- Na 13 lutego planujemy premierę spektaklu "Arszenik i stare koronki", przesuniętą z grudnia - mówi Marzena Szymik-Mackiewicz z Teatru Miejskiego w Gdyni.

Aktualny repertuar Teatru Miejskiego w GdyniTeatr Muzyczny w Gdyni- 12, 13 i 14 lutego na Dużej Scenie zagramy musical z Nowej Sceny - "Avenue Q". Natomiast w dniach 19,20,21 lutego zapraszamy na "Szalone nożyczki" przeniesione ze Sceny Nowej na Dużą. Podczas kolejnych weekendów planujemy zaprezentować Koncert piosenki francuskiej j polskich hitów lat 70. Z nadzieją patrzymy w przyszłość i oczekujemy momentu, w którym będziemy mogli zaprezentować widzom swoje największe tytuły takie jak m.in. "Hairspray", "Wiedźmin", czy "Chłopi". Obowiązujące obostrzenia ograniczające widownię do poziomu 50% miejsc sprawiają, że z powodów ekonomicznych prezentacja wieloobsadowych musicali jest niemożliwa. Jako jeden z nielicznych teatrów w Polsce pokrywamy koszty spektakli wpływami z biletów. Dlatego też nie możemy pozwolić sobie na generowanie strat i zadłużać instytucji- mówi Mateusz Gigiewicz z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Aktualny repertuar Teatru MuzycznegoTeatr Gdynia Główna- Chociaż dzisiejsze wiadomości przyjęliśmy z radością i nadzieją, to na razie rozpoczniemy skromnie: 21 lutego zaprezentujemy spektakl dla najmłodszych widzów "Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku". Spektakl pokażemy dwukrotnie, o godz. 12 oraz 14 oczywiście zgodnie z aktualnymi obostrzeniami, czyli 50 proc. widowni, maseczki, dystans. Będziemy obserwowali sytuację i jeżeli otwarcie instytucji kultury będzie dłuższe niż dwa tygodnie, wprowadzimy kolejne pozycje do naszego repertuaru. Nie zabraknie spektakli dla dorosłych oraz dzieci. Powrócimy z cyklem "Bajkowe niedziele" oraz edukacyjną częścią naszej działalności, czyli "Lekcjami teatralnymi". Nie zabraknie też nowych propozycji oraz projektów - mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.
Aktualnie zespół Teatru Gdynia Główna pracuje nad czterema spektaklami na podstawie twórczości Stanisława Lema w ramach projektu: "2021: Odyseja Lemowska". Rozpoczęły się też prace nad społecznym projektem "Akcja Regeneracja" oraz siódmą edycją Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego "Pociąg do miasta" - w tym roku pod hasłem: Stacja Kosmos.

- Liczymy, że już niebawem będziemy mogli spotykać się z naszymi widzami regularnie. O wszystkich nowych propozycjach będziemy informować w najbliższym czasie na naszym profilu facebookowym.

Aktualny repertuar Teatru Gdynia GłównaSopocki Teatr Muzyczny Baabus MusicalisPrzed nami wiele opowieści, które warto zobaczyć. Więcej zdjęć (4)

Przed nami wiele opowieści, które warto zobaczyć.

mat. pras

Przed nami wiele opowieści, które warto zobaczyć.

mat. pras

- W dniu 26 lutego o godzinie 17 planowana jest premiera spektaklu "Petit Pierre"- najnowsza produkcja Sopockiego Teatru Muzycznego BAABUS MUSICALIS. Termin jednakże może zostać przesunięty z uwagi na ewentualne zmiany w kalendarzu Leszka Możdżera. Sopocki muzyk wtóruje swoją improwizacją fortepianową do poruszającego tekstu Suzanne Lebeau. Petit Pierre to postać prawdziwa. Urodził się przedwcześnie i, jak sam twierdził, był dzieckiem "niedokończonym": jego twarz była zdeformowana. Przygłuchy i prawie niemy, nie ukończył szkoły i został chłopcem od krów. Chłopcem, który bardzo lubił samotność i obserwowanie świata. Z tej fascynacji otaczającą go rzeczywistością narodził się niezwykły pomysł na stworzenie wesołego miasteczka, w którym Petit Pierre umieszczał zrobione z metalu, drewna i puszek postacie i maszyny.

Opowieść o Petit Pierrze i miasteczku służy Suzanne Lebeau jako pretekst do przedstawienia młodym widzom historii XX wieku. Skomplikowana maszyna Pierre'a odzwierciedla otaczającą nas rzeczywistość, bo powstaje razem z nią. W ten oto sposób powstała piękna metafora naszych czasów, zaklęta w karuzelę napędzaną starym rowerem - mówi Jagoda Jagson z Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis.

Teatr Miniatura w GdańskuMeluzyna, czyli Magdalena Żulińska w spektaklu "Akademia Pana Kleksa",  który niedługo powróci na deski Teatru Miniatura. Więcej zdjęć (4)

Meluzyna, czyli Magdalena Żulińska w spektaklu "Akademia Pana Kleksa", który niedługo powróci na deski Teatru Miniatura.

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Meluzyna, czyli Magdalena Żulińska w spektaklu "Akademia Pana Kleksa", który niedługo powróci na deski Teatru Miniatura.

fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

- 13 lutego pokażemy "Czarnoksiężnika z Krainy Oz", a w następny weekend "Akademię pana Kleksa". 13 lutego odbędzie się także premiera online drugiego odcinka naszego cyklu wspomagającego rodziców w procesie wychowania "E-mocje", tym razem bierzemy na warsztat temat grzeczności - mówi Agnieszka Kochanowska z Miejskiego Teatru Miniatura.

Aktualny repertuar Teatru MiniaturaTeatr Wybrzeże- Teatr Wybrzeże szykuje bardzo mocne otwarcie. Startujemy już w przyszłą sobotę. W najbliższym czasie zaprezentujemy aż trzy premierowe spektakle - "Emigrantki" Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty, "Sztuka" Yasminy Rezy w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz "Lillę Wenedę" Juliusza Słowackiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Szczegółowy repertuar ogłosimy już na początku przyszłego tygodnia - mówi Grzegorz Kwiatkowski z Teatru Wybrzeże.

Aktualny repertuar Teatru WybrzeżeGdański Teatr Szekspirowski- Gdański Teatr Szekspirowski od dnia 12 lutego 2021 planuje uruchomić zwiedzanie teatru z przewodnikiem. Będzie się ono odbywać z ograniczeniem ilości zwiedzających do 50 proc. w grupie (maksymalnie 15 osób). Goście będą zobowiązani do zasłaniania ust i nosa przez cały czas trwania spaceru, do zachowania dystansu, dezynfekcji dłoni przed wejściem do obiektu oraz do wypełnienia pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia i akceptacji "Zasad uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych GTS". Zapraszamy również na "Lekcje szekspirowskie" online - mówi Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Quiz Teatralne Trójmiasto Średni wynik 65%

Teatralne Trójmiasto

Rozpocznij quiz
Czy masz w planach wybrać się do otwartych miejsc kultury?
65%

tak, długo na to czekałe(a)m

19%

raczej tak

16%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 372

Opinie wybrane


wszystkie opinie (45)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Krzysztof Kowalski i Modest Ruciński

Krzysztof Kowalski i Modest Ruciński

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Buczek-Żarnecka i Eugeniusz Krzysztof Kujawski

Beata Buczek-Żarnecka i Eugeniusz Krzysztof Kujawski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Eugeniusz Krzysztof Kujawski, Bogdan Smagacki i Beata Buczek-Żarnecka

Eugeniusz Krzysztof Kujawski, Bogdan Smagacki i Beata Buczek-Żarnecka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Krzysztof Berendt i Olga Barbara Długońska

Krzysztof Berendt i Olga Barbara Długońska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Olga Barbara Długońska

Olga Barbara Długońska

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bogdan Smagacki

Bogdan Smagacki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Krzysztof Berendt

Krzysztof Berendt

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Buczek-Żarnecka i Dorota Lulka

Beata Buczek-Żarnecka i Dorota Lulka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Buczek-Żarnecka, Bogdan Smagacki i Dorota Lulka

Beata Buczek-Żarnecka, Bogdan Smagacki i Dorota Lulka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Bogdan Smagacki

Bogdan Smagacki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dorota Lulka

Dorota Lulka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Monika Babicka

Monika Babicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Buczek-Żarnecka i Szymon Sędrowski

Beata Buczek-Żarnecka i Szymon Sędrowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Buczek-Żarnecka i Szymon Sędrowski

Beata Buczek-Żarnecka i Szymon Sędrowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Monika Babicka

Monika Babicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Szymon Sędrowski i Monika Babicka

Szymon Sędrowski i Monika Babicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Monika Babicka i Szymon Sędrowski

Monika Babicka i Szymon Sędrowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Monika Babicka i Szymon Sędrowski

Monika Babicka i Szymon Sędrowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Szymon Sędrowski i Monika Babicka

Szymon Sędrowski i Monika Babicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Szymon Sędrowski

Szymon Sędrowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Buczek-Żarnecka

Beata Buczek-Żarnecka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dorota Lulka

Dorota Lulka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dorota Lulka, Szymon Sędrowski i Beata Buczek-Żarnecka

Dorota Lulka, Szymon Sędrowski i Beata Buczek-Żarnecka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Szymon Sędrowski i Monika Babicka

Szymon Sędrowski i Monika Babicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Monika Babicka

Monika Babicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dorota Lulka, Maciej Sykała i Beata Buczek-Żarnecka

Dorota Lulka, Maciej Sykała i Beata Buczek-Żarnecka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dorota Lulka, Szymon Sędrowski i Beata Buczek-Żarnecka

Dorota Lulka, Szymon Sędrowski i Beata Buczek-Żarnecka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dorota Lulka, Szymon Sędrowski i Beata Buczek-Żarnecka

Dorota Lulka, Szymon Sędrowski i Beata Buczek-Żarnecka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Grzegorz Wolf

Grzegorz Wolf

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Mariusz Żarnecki

Mariusz Żarnecki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Grzegorz Wolf i Mariusz Żarnecki

Grzegorz Wolf i Mariusz Żarnecki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Grzegorz Wolf i Mariusz Żarnecki

Grzegorz Wolf i Mariusz Żarnecki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Grzegorz Wolf

Grzegorz Wolf

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Mariusz Żarnecki, Bogdan Smagacki i Grzegorz Wolf

Mariusz Żarnecki, Bogdan Smagacki i Grzegorz Wolf

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Beata Buczek-Żarnecka i Dorota Lulka

Beata Buczek-Żarnecka i Dorota Lulka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Grzegorz Wolf i Mariusz Żarnecki

Grzegorz Wolf i Mariusz Żarnecki

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dorota Lulka, Bogdan Smagacki i Beata Buczek-Żarnecka

Dorota Lulka, Bogdan Smagacki i Beata Buczek-Żarnecka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Dorota Lulka

Dorota Lulka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Szymon Sędrowski i Monika Babicka

Szymon Sędrowski i Monika Babicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Próba generalna spektaklu "Arszenik i stare koronki" w Teatrze Miejskim w Gdyni

Próba generalna spektaklu "Arszenik i stare koronki" w Teatrze Miejskim w Gdyni

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Szymon Sędrowski

Szymon Sędrowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Monika Babicka i Szymon Sędrowski

Monika Babicka i Szymon Sędrowski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Monika Babicka

Monika Babicka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

Magdalena Żulińska

Magdalena Żulińska

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

fot. Łukasz Unterschuetz

Iga Grzywacka

Iga Grzywacka

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Krzysztof Kowalski

Krzysztof Kowalski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Krzysztof Kowalski

Krzysztof Kowalski

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Zgnilce

Zgnilce

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl