Kup bilety na Festiwal Szekspirowski

5 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Rudziński

Trójmiasto w nurcie Głównym Festiwalu Szekspirowskiego reprezentuje "Jak wam się podoba" Teatru Wybrzeże.

Festiwal Szekspirowski już po raz 23. przybliży twórczość Williama Szekspira i tę nim inspirowaną. Novum tegorocznej edycji (26.07-4.08) będzie cykl "Współcześni Szekspirowi", związany z twórcami z epoki stratfordczyka. Po kilku latach przerwy impreza ponownie zagości również w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Można kupować bilety na spektaklu głównego nurtu.Pełny program Festiwal Szekspirowskiego


Ponownie w Konkursie o Złotego Yoricka czekają nas trzy spektakle. Selekcjoner konkursu, Łukasz Drewniak, zakwalifikował "Hamleta" w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu (spektakl zobaczymy dwukrotnie 1 sierpnia w Centrum św. Jana), "Wieczór Trzech Króli" w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie (zagrany będzie 2 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże) oraz "Kupca weneckiego" w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku (do zobaczenia 3 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże).

- Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że w finale Konkursu znalazły się trzy najważniejsze przedstawienia szekspirowskie roku. Siedem lat pracuję jako selekcjoner i zawsze czekałem na takie prowincjonalne przedstawienie, które "włamie się do systemu". I nagle Szymon Kaczmarek, reżyser ciągle na dorobku, robi spektakl z nieznanymi w Polsce aktorami, które okazuje się bardzo ważnym głosem na temat polskiej rzeczywistości. Zawsze mi się marzyło takie przedstawienie, które jakością dorówna największym zespołom teatralnym. I to się "Kupcowi weneckiemu" udało - komentuje Łukasz Drewniak.
Jednak na tym nie kończą się atrakcje imprezy, którą zainauguruje 26 lipca najnowsza premiera Teatru Wybrzeże w reżyserii Krystyny Jandy - "Jak wam się podoba". W programie znajdą się również spektakle w nowym festiwalowym nurcie "Współcześni Szekspirowi".

- Inaugurujemy nowy nurt festiwalowy. Są to sztuki, które powstały w okresie, kiedy William Szekspir działał, albo są to sztuki współczesne, inspirowane Szekspirem, jak na przykład "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" Toma Stopparda. Wśród dzieł z czasów Szekspira znajdują się "Rycerz Ognistego Pieprzu" Francisa Beaumonta - to eksperymentalna komedia z tamtych lat, która do dziś zaskakuje swoim nowatorstwem teatralnym. To koprodukcja słynnego teatru Cheek by Jowl i Moskiewskiego Teatru Puszkina. Twórcy są Anglikami, a aktorzy Rosjanami. Z Chorwacji "Wujaszek Maroje Reaktywacja" na podstawie komedii Marina Držića z XVI wieku - mówi Jerzy Limon, dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego.
Wspomniany "Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją" jest węgiersko-rumuńsko-angielską koprodukcją, w której wystąpi ekscentryczny zespół The Tiger Lillies (spektakl zagrany zostanie 29 lipca w Teatrze Szekspirowskim). Dzień wcześniej (28.07) "Tygrysie Lilie" zagrają w GTS swój koncert, podczas którego spodziewać się można ostrych, rockowych brzmień i jeszcze mocniejszych makijaży trójki artystów. Chorwacka komedia "Wujaszek Maroje Reaktywacja" czeka nas 1 sierpnia (zagrana zostanie dwukrotnie w scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże), zaś "Rycerz Ognistego Pieprzu" zwieńczy festiwal 4 sierpnia.

Nim do tego dojdzie, warto wybrać się na spektakl renomowanego Deutsches Theater z Berlina, który w Teatrze Muzycznym w Gdyni zagra "Rzym" - spektakl inspirowany sztukami "Koriolan", "Juliusz Cezar" oraz "Antoniusz i Kleopatra" w reżyserii Karin Henkel (spektakl zagrany zostanie 4 sierpnia). Chorwacką reprezentację na festiwalu poszerza Teatr Młodych w Zagrzebiu ze swoim "Tytusem Andronikusem" - jednym z najbardziej ponurych i krwawych dramatów Szekspira. Z pewnością oryginalne i odmienne od pozostałych propozycji będzie "Romeo i Julia" z armeńskiego Państwowego Teatru Kameralnego w Erywaniu. Sympatycy tańca powinni rozważyć wizytę na "Lady Makbet" w wykonaniu Włochów z imPerfect Dancers (27 lipca).

W nurcie SzekspirOFF zobaczymy tym razem 12 propozycji. Wśród nich znajdzie się między innymi najmniejszy spektakl świata - czyli "Najkrótszy Szekspir na świecie" - przedstawienie grane przez Huberta Michalaka dla jednego widza na podstawie "Jak wam się podoba". Ponadto w SzekspirOFFie zobaczymy: Akademię Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu z "Burzą", Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie (studentów II roku Wydziału Aktorskiego) z "Duchami Szekspira" na podstawie "Juliusza Cezara", "Makbeta", "Hamleta", "Otella", "Romea i Julii" i "Dwóch panów z Werony", Aleksandrę Grącką ze spektaklem "Kochanka" na podstawie "Poskromienia złośnicy" czy Caroline Pagani z "Hamletelią" na podstawie "Hamleta", "Antoniusza i Kleopatry", "Makbeta", "Romea i Julii" i "Otella".

Recenzja "Jak wam się podoba" Teatru Wybrzeże


Poza tym wystąpi armeński zespół GalfHar ARt z przedstawieniem "The Clown" na podstawie "Króla Leara", Piotra Mateusza Wacha i Jacka Niepsujewicza z przedstawieniem "Sen Kalibana" na podstawie "Burzy", Royal Academy of Dramatic Art z Wielkiej Brytanii, które wystawi "Juliusza Cezara", Shanghai International Study University z Chin ze spektaklem "Shakespeare Shake", Sławomir Krawczyński i jego "Hamlet. Sen", Teatr Bakałarz w Krakowie wraz z "Ecce Homo" na podstawie "Makbeta", "Króla Leara", "Juliusza Cezara" oraz "Faustusa" Ch. Marlowe'a, a także Teatr Polski w Poznaniu - Szkoła Podstawowa nr 83 "Łejery" w Poznaniu z przedstawieniem "Mała premiera - Hamlet" oraz
Teatr R3, który zagra spektakl "RYSZ ARD" na podstawie "Ryszarda III". Szczegółowy program SzekspirOFFa ogłoszony zostanie niebawem.

Budżet festiwalu wynosi około 1 mln 200 tys. zł. Bilety na festiwal w cenie od 20 do 100 zł.