Legendarna Randy Crawford zaśpiewa w Gdyni

15 maja 2009 (artykuł sprzed 12 lat)
Katarzyna Moritz, Małgorzata Kaliszewska

"Almaz", "Street Life" czy "Imagine" to tylko nieliczne wielkie światowe hity, które rozsławiły Randy Crawford. 15 lipca po raz pierwszy w Polsce odbędzie się koncert tej legendarnej i od lat oczekiwanej w naszym kraju wokalistki. Wystąpi w ramach Ladies' Jazz Festival w Gdyni.Jej występ to dla fanów jazzu będzie jedno z największych wydarzeń w Polsce. Po raz pierwszy w Polsce i to na Ladies' Jazz Festival w Gdyni będziemy mogli podziwiać na scenie posiadaczkę jednego z najoryginalniejszych głosów na świecie Randy Crawford. Randy ma na swoim koncie genialne wykonania m.in takich utworów takich jak "Street Life" wykonanego z zespołem Crusaders (można go usłyszeć choćby w ścieżce dźwiękowej filmu Quentina Tarentino "Jackie Brown"), pięknych ballad, takich jak "Almaz", "Imagine" czy Boba Dylana "Knockin On Heaven's Door". W swojej 30-letniej karierze współpracowała z takimi sławami jak: George Benson, Quincy Jones, Al Jarreau, Ray Charles czy Joe Sample. Z tym ostatnim wystąpi w Gdyni 15 lipca.

Zmysłowy głos, niebanalna uroda i imponująca biografia artystyczna - Carmen Cuesta Loeb, która wystąpi 10 lipca, będzie drugą wielką gwiazdą tegorocznego festiwalu. Wychowanka słynnego amerykańskiego klubu Blue Note, słynie z gorącego hiszpańskiego temperamentu, który doskonale godzi z delikatnymi smooth jazzowymi nutami śpiewanych przez siebie utworów.

Ladies' Jazz Festival, to unikalna w skali Europy impreza. Dlaczego? Bo gwiazdami są na nim panie, a rola panów ogranicza się wyłącznie do akompaniamentu. Tegoroczny festiwal z okazji jubileuszowej, piątej edycji, do skromnych nie będzie należał.

- Dlatego można po niej spodziewać się wielu niespodzianek - zapewnia organizator festiwalu Piotr Łyszkiewicz. - Obok gwiazd takich jak Randy Crowford i Carmen Cuesta chcemy zaprezentować jedną z polskich sław - tajemniczo dodaje Łyszkiewicz. - Kogo? To jeszcze przez chwile utrzymam w tajemnicy. Szykujemy wiele polskich niespodzianek w tym co najmniej jedno wydarzenie, które dla miłośników jazzu może okazać się nie małym zaskoczeniem.

Festiwal 9 lipca otworzy występ amerykańskiej wokalistki Me'Shell N'degocello z programem "Om Supreme" poświęconym Alice Coltrane. Me'Shell to wokalistka i kompozytorka, która w swojej twórczości z dużą łatwością i interesująco zestawia czasami aż psychodeliczny soul-jazz z rockiem i drum&n&bassem. O jej talencie świadczy choćby 10 nominacji do nagrody Grammy i współpraca z takimi gwiazdami jak Prince, Lenny Kravitz, The Rolling Stones, Herbie Hancock, Marcus Miller, Chaka Khan czy Madonna.