Lipiec melomana: Roberto Alagna i festiwale

3 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Zobacz naszą relację z inauguracji XXI. Gdańskiego Festiwalu Carillonowego

W lipcu kalendarz imprez wypełnią głównie koncerty odbywające się w ramach licznych, często plenerowych festiwali. Największą atrakcją będzie inauguracja NDI Sopot Classic, podczas której wystąpi światowej sławy tenor Roberto Alagna.Gwiazdorski 9. NDI Sopot ClassicWystępy gwiazd światowych scen operowych podczas Sopot Classic stają się tradycją. Dotychczas mieliśmy okazję posłuchać m.in. Piotra Beczały i Aleksandry Kurzak, a już pod koniec miesiąca w Operze Leśnej wystąpi Roberto Alagna, prywatnie mąż wspomnianej artystki.

Gwiazd, jakie wystąpią w lipcu w Sopocie w ramach festiwalu jest jednak znacznie więcej. W poniedziałek 29 lipca odbędzie się koncert muzyki barokowej w wykonaniu Il Pomo d'Oro - europejskiej orkiestry założonej przez Gesine Lübben i Giulio d'Alessio w 2012 r. w Wenecji, a dwa dni później w Sali koncertowej PFK zobacz na mapie Sopotu przy Operze Leśnej Włodek Pawlik zaprezentuje swój najnowszy projekt, zatytułowany "Pawlik/Moniuszko - Polish jazz".

Festiwale - nie tylko organy i carillonyTrudno wyobrazić sobie lato w Gdańsku bez słynnych festiwali organowych i rozbrzmiewających w przestrzeni miejskiej carillonów. Na szczęście powodu do obaw nie mamy, bo i w tym roku muzyki wykonywanej na tych monumentalnych instrumentach nie zabraknie.

W miniony piątek zainaugurowano XXI. Gdański Festiwal Carillonowy, który potrwa do 28 sierpnia. Przed nami 20 koncertów - 10 na dzwonach kościoła św. Katarzyny (każdy piątek o godz. 21), 10 pozostałych na dzwonach Ratusza Głównego Miasta (każda sobota o godz. 12:05) oraz koncert specjalny z okazji 15-lecia Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, połączony z warsztatami milongi. Czekają nas również widowiskowe pokazy przy fontannie Heweliusza w ramach cyklu "Wodowanie Sztuk". Wstęp wolny.

Przez całe wakacje, w każdy wtorek i piątek, będą się odbywały koncerty w ramach 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Archikatedrze Oliwskiej, podczas których zaprezentują się wirtuozi światowej sławy. W piątki natomiast będzie można posłuchać muzyki (nie tylko) organowej w bazylice Mariackiej, podczas festiwalu raptem dwie dekady młodszego niż ten oliwski - 42. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Sporej dawki muzyki kameralnej dostarczy też VIII Euro Chamber Music Festival. Imprezę zakończy Koncert w hołdzie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, podczas którego wystąpią Cappella Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko, Jerzy Stuhr (recytacje) oraz artyści ECMF.

Muzyka poważna w Trójmieście


Muzyka dawnaChoć w bazylice Mariackiej trwają prace konserwatorskie, organizatorzy cyklu Capella Angelica właśnie w takiej scenerii postanowili zorganizować swoje "małe dziesięciolecie". Koncerty, podczas których delektować się będziemy ciemnym brzmieniem - barokowym i współczesnym, poznamy celtycką tradycję muzyczną oraz posłuchamy kantat Bacha wykonywanych na instrumentach historycznych, odbędą się 6, 13 i 27 lipca o godz. 20.30.

Kolejnej, solidnej dawki muzyki dawnej dostarczy ósma już edycja kameralnego festiwalu Europa +/- 1700, którego koncerty odbędą się w wyjątkowych miejscach Gdańska: Muzeum Nauki Gdańskiej (poddasze kościoła św. Katarzyny), Piwnicy Romańskiej oraz Sali Kolumnowej Muzeum Archeologicznego. Ideą festiwalu jest prezentacja dzieł wybitnych kompozytorów działających na dworach całej Europy w XVII i XVIII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem tych mało znanych i rzadko prezentowanych na scenach muzycznych. Utwory wykonywane są na instrumentach historycznych lub ich kopiach, zgodnie z praktyką wykonawczą tamtych czasów.

Z fortepianem w roli głównejFilharmonia Bałtycka tradycyjnie, od 14 do 28 lipca, zaprasza na cykl Chopin nad wodami Motławy, podczas którego zaprezentują się laureaci konkursów pianistycznych, a także absolwenci i profesorowie Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncerty będą odbywały się w foyer, z którego rozpościera się widok na Długie Pobrzeże.

Fortepiany Wolności to natomiast cykl kameralnych koncertów zainaugurowany w ubiegłym roku dziesięcioma recitalami. Występy odbywały się w przestrzeni miejskiej Łodzi, w miejscach, które były zaskakujące i dla publiczności, i dla wykonawców. Innowacyjne podejście do formuły koncertów sprawiło, że cieszyły się one powodzeniem wśród publiczności oraz zainteresowaniem mediów. Występy w 2018 r. były oryginalnym, artystycznym cyklem wydarzeń, które wpisywało się w rocznicę obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Koncerty w ramach tegorocznej, gdańskiej edycji, odbędą się 5 lipca w Muzeum Emigracji (Joanna Duda), 6 lipca w Konsulacie Kultury (Małgorzata Walentynowicz) oraz 7 lipca w Muzeum Miasta Gdyni (Kuba Sokołowski).

W plenerzePrzez wszystkie soboty lipca, w samo południe, w altanie parku Oliwskiego odbywają się tradycyjne koncerty gości Polskiego Chóru Kameralnego.

W najbliższa niedzielę, 6 lipca, odbędzie się również kolejny, edukacyjny koncert carillonu mobilnego. Monice Kaźmierczak, miejskiej carillonistce, towarzyszyć będzie Emil Miszk - tegoroczny laureat Fryderyka w kategorii "Debiut roku - jazz".