Literacki Sopot po francusku

14 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Łukasz Rudziński

Literacki Sopot co roku przenosi uczestników imprezy w inny, nie tylko literacki, obszar Europy. Tym razem podczas spotkań z twórcami i socjologami poznać można bliżej literaturę i sytuację kultury we Francji. Impreza potrwa od 16 do 19 sierpnia na terenie Sopotu.Literacki Sopot co roku poświęcony jest innym zagadnieniom, od drugiej edycji (w 2013 roku) skupionym wokół literatury i kultury wybranego obszaru językowego i kulturowego. Przybliżono już literaturę skandynawską, rosyjską, izraelską i hiszpańskojęzyczną. Tym razem przeniesiemy się do Francji.

- To Francja, z jej przeszłością, nie zawsze łatwą, tradycją i potencjałem intelektualnym, ale też formułą debaty publicznej, stała się dla nas punktem wyjścia do rozważań uniwersalnych, ale też bardzo konkretnych na temat współczesnej Polski. Rok 2018 przynosi wiele pytań związanych zarówno ze współczesnością, jak i nawiązujących do licznych rocznic roku 1918, 1968. Historia, jak to ma w zwyczaju, zdaje się zataczać koło. Wracają pytania o granice wolności "człowieka i obywatela", prawo kobiet do walki o własną podmiotowość. Powraca, ze zdwojoną siłą, pojęcie "obcego". Budzą się uśpione demony ksenofobii, rasizmu, nacjonalizmów - mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu.
Zobacz pełny program Festiwalu Literacki Sopot

W tegorocznej edycji wezmą udział laureaci licznych nagród literackich. Pierre Lemaitre, autor "Do zobaczenia w zaświatach", jest laureatem prestiżowej Nagrody Goncourtów (spotkanie w piątek 17.08, godz. 19:30 w Państwowej Galerii Sztuki), Nagrodę Pierre`a Guénina otrzymał Édouard Louis (za "Historię przemocy"), z którym spotkać się będzie można w niedzielę 19.08, godz. 19 w PGS. Z kolei Nagrodę Renaudot otrzymał pochodzący z Konga Alain Mabanckou za książkę "Zwierzenia jeżozwierza" - rozmowa z nim odbędzie się w sobotę 18.08, godz. 17:30 w PGS. Prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera dostała w tym roku Olga Tokarczuk (za książkę "Bieguni") - z tą autorką publiczność spotka się w czwartek 16.08 już o godz. 14:30 na plaży za Klubem Atelier.

Inną, niezwykle prestiżową nagrodą - Women's Prize for Fiction (wtedy Orange Prize for Fiction) - może się pochwalić brytyjska pisarka, autorka opowiadań i powieści Zadie Smith. Autorka nagrodzonej tą nagrodą w 2006 roku książki "O pięknie" spotka się z czytelnikami w PGS w sobotę 18.08, godz. 19:30, zapowiadając przyszłoroczną edycję, poświęconą literaturze i kulturze brytyjskiej.

Wśród gości Literackiego Sopotu znajduje się jedna z najsłynniejszych zakładniczek świata - Ingrid Betancourt (spotkanie z nią w PGS w niedzielę 19.08, godz. 17:30) czy wnuk Alberta Camusa - pisarz David Camus (spotkanie z nim w PGS również w niedzielę 19.08, godz. 15:30) czy Jacques de Decker, sekretarz Królewskiej Akademii języka i literatury francuskiej Belgii, który wspólnie z wspólnie z Rémim de Vosem i Małgorzatą Sikorską-Miszczuk zastanowi się nad "Teatrem naszym współczesnym" (czwartek 16.08, godz. 15 w PGS). To jedna z kilku zaplanowanych debat w cyklu "La table ronde". W piątek 17.08, o godz. 13 w PGS tematem debaty będą "Fascynacje i spory. Francja w oczach autorów paryskiej "Kultury" z udziałem Pawła Bema, Brigitte Gautier i Pawła Rodaka. Dwie godziny później (17.08, godz. 15, PGS) odbędzie się dyskusja "Nieszczęsna tożsamość? Gorący spór o kształt wspólnoty w XXI w.", w której wezmą udział Jarosław Kuisz, Bernard Lecomte, Olivier Mongin oraz Florence Noiville.

Więcej na temat Literackiego Sopotu dla dzieci i młodzieży przeczytasz TUTAJ

W sobotę tematem debaty "La table ronde" będzie "Rewolucja w cieniu gilotyny", o której porozmawiają Marcin Król, Monika Milewska i Reynald Secher (18.08, godz. 13 w PGS), natomiast w niedzielę (19.08, godz. 13 w PGS) o "Aktualność Camusa - dlaczego nadal czytamy "Obcego", "Dżumę" i "Upadek"?" spierać się będą Marie Blondeau, David Camus i Virginie Lupo. Rozmowę pod przekornym tytułem "Mężczyzno, czy jesteś zdolny do tego, aby być sprawiedliwym? Olimpia de Gouges i pierwsze feministki" poprowadzą Ewa Wierzbowska i Tomasz Wysłobocki w Muzeum Sopotu (17.08, godz. 19). W cyklu "H/historia" odbędą się spotkania z Mikołajem Grynbergiem (16.08, godz. 18, Sopoteka), Tomaszem Pindlem (17.08, godz. 14, Sopoteka), Szwedką Elisabeth Åsbrink (17.08, godz. 16, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże) i Małgorzatą Szejnert (19.08, godz. 16, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże).

Oczywiście Literacki Sopot to nie tylko spotkania z autorami i debaty. Przez cały czas trwania festiwalu na placu Przyjaciół Sopotu odbywać się będą Targi Książki, na których zobaczymy aż 30 wystawców, w tym największe wydawnictwa w kraju (czynne w godz. 11-20 od 16 do 19 sierpnia, chociaż ostatniego dnia niektórzy wydawcy już nie sprzedają książek). Świetnym miejscem na relaks z książką w ręce będzie Park Książki w parku Północnym (godz. 12-18) - przygotowano aż 500 książek, więc będzie w czym wybierać. Z kolei podczas wydarzenia MorskiE-czytanie zaprzyjaźnić się będzie można z e-bookami oraz czytnikami w strefie relaksu, mieszczącej się w pobliżu klubu Atelier. Udostępnione zostaną bezpłatnie wodoodporne czytniki PocketBook Aqua 2 oraz elektroniczne książki z oferty Legimi, zaś gospodarze tej strefy podpowiedzą, jak korzystać z czytników i zasobów Legimi.

Wśród wydarzeń towarzyszących znajdują się również czytanie performatywne "Błagających" Bastiena Fourniera w reż. Radosława B. Maciąga i w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże (16.08, godz. 18, pracownia malarska Marka Okrassy) oraz czytanie performatywne "Zachodu" Rémiego de Vosa w reż. Michała Kurkowskiego również w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże (18.08, godz. 20:30, Willa Bergera). Na koniec festiwalu (19.08, godz. 21) Teatr BOTO zagra na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże "Ćwiczenia stylistyczne" Raymonda Queneau w reżyserii i wykonaniu tercetu Piotr Jankowski, Małgorzata Brajner i Marcin Nenko. Muzycznym akcentem festiwalu będzie Francuski Nieformalny Festiwal Piosenki Aktorskiej, podczas którego wystąpią artyści związani z Trójmiastem w tłumaczeniach piosenek francuskich na język polski (17.08, godz. 20:30, Teatr BOTO).

W cyklu "Literacki filmowy" odbędą się projekcje filmów: "Zwyczajni kochankowie" w reżyserii Philippe Garrela (18.08, godz. Klubokawiarnia Dwie Zmiany), "Zazie w metrze" w reżyserii Louisa Malle (godz. 18:30, Teatr BOTO - liczba miejsc ograniczona), a także specjalne pokazy z udziałem autorów książek: "Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie" w reż. Kena Scotta z udziałem Romaina Puertolasa (17.08, godz. 19, Multikino Sopot) i "Do zobaczenia w zaświatach" w reż. Alberta Dupontela z udziałem Pierre Lemaitre'a.

W programie Literackiego Sopotu nie zabraknie też propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają warsztaty realizowane w ramach pasm "Literacki dla Dzieci" i "Literacki dla Młodzieży".

Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy.