• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Literacki Sopot 2020 w kanadyjskim wydaniu

Mateusz Groen
17 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Na zdjęciu: Literacki Sopot 2019, edycja brytyjska. W tym roku festiwal się odbędzie, choć musimy przygotować się na zmiany, m.in. lokalizacji. Na zdjęciu: Literacki Sopot 2019, edycja brytyjska. W tym roku festiwal się odbędzie, choć musimy przygotować się na zmiany, m.in. lokalizacji.

W dniach 20-23 sierpnia odbędzie się dziewiąta edycja festiwalu Literacki Sopot, organizowanego przez Goyki 3 Art Inkubator oraz miasto Sopot. W programie sporo nowości, choć nie na tak dużą skalę jak w poprzednich latach. Uczestnicy imprezy jednak cieszą się, że festiwal w ogóle się odbędzie. W tym roku wiodącym motywem literackim została Kanada. Leslie Scanlon - Ambasador Kanady będzie tegorocznym gościem festiwalu.



Szczegółowy program festiwalu Literacki Sopot 2020

Jak często sięgasz po książkę?

Uczestnicy festiwalu jak co roku będą mieli możliwość zagłębić się w literaturę, kulturę, sztukę innego kraju. Tym razem, po edycji polskiej, skandynawskiej, czeskiej, rosyjskiej, izraelskiej, hiszpańskiej, francuskiej i brytyjskiej, nadeszła kolej na kanadyjską. Dzięki zaplanowanym debatom uczestnicy będą mieli okazję podyskutować m.in. na temat roli mediów, zmian klimatu, ochrony środowiska, praw człowieka oraz traktowania w Kanadzie rdzennej ludności kraju.

- Hasłami wiodącymi edycji kanadyjskiej będą dystopia i manipulacja, rozumiane jako immanentny element współczesnych mediów - wyjaśnia wybór Joanna Cichocka-Gula pomysłodawczyni festiwalu Literacki Sopot. - Na Targach Książki we Frankfurcie, podczas których Kanada przejęła tytuł gościa honorowego na rok 2020, finalizowaliśmy rozmowy z agentami wielu pisarzy czy dramaturgów, których chcielibyśmy gościć w obecnym roku w Sopocie. Możemy potwierdzić, że nasze zaproszenie przyjął Derrick de Kerckhove - ostatni żyjący asystent Marshalla McLuhana - oraz wnuk, Andrew McLuhan, zajmujący się spuścizną naukową ojca globalnej wioski w Instytucie McLuhana w Ontario.- Na wydarzeniu oprócz wspomnianych powyżej, swój udział potwierdziło jeszcze wielu autorów.

Najbliższe spotkania, debaty i wystawy w Trójmieście


Na zdjęciu: Literacki Sopot 2019, edycja brytyjska. W tym roku festiwal się odbędzie, choć musimy przygotować się na zmiany, m.in. lokalizacji. Na zdjęciu: Literacki Sopot 2019, edycja brytyjska. W tym roku festiwal się odbędzie, choć musimy przygotować się na zmiany, m.in. lokalizacji.

Nowości podczas festiwalu Literacki Sopot



W tym roku, z uwagi na panującą sytuację, organizatorzy Literackiego Sopotu musieli wprowadzić zmiany w niektórych kwestiach, aby festiwal mógł odbyć się w bezpiecznych warunkach. Po raz pierwszy uczestnicy będą mieli możliwość uczestniczyć w jego hybrydowej odsłonie . Autorzy, którzy nie mogli pojawić się na miejscu, zostaną na żywo transmitowani prosto z Kanady. Wybrane transmisje zostaną zapisane i udostępnione na platformach Facebook oraz YouTube, aby wszystkie osoby, które nie mogły wziąć udziału, mogły nadrobić zaległości w późniejszym czasie (Jak co roku wybrane wydarzenia zostaną przetłumaczone na polski język migowy).

Oprócz streamowanych spotkań odbędą się oczywiście spotkania na żywo - z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarno-epidemiologicznych oraz ze zmniejszoną publicznością.

- Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do modyfikacji programu tylko pod względem technologicznym i realizacji wersji hybrydowej - spotkań z gośćmi w wersji online poprzez łączenia z Kanadą oraz offline - podczas spotkań w Sopocie" - wyjaśnia w oficjalnym komunikacie Joanna Cichocka-Gula. - Nie chcieliśmy rezygnować z żadnego z zaplanowanych od roku wydarzeń, stąd mimo zmniejszonej liczby uczestników, których możemy wpuścić do poszczególnych festiwalowych miejsc, wszystkie odbędą się zgodnie z naszymi założeniami, w obecnym reżimie sanitarnym.
Tegoroczna edycja to także dwie nowe lokalizacje: Łysa Góra oraz Hipodrom oraz nowe cykle: Debiuty i (Nie)pamięć. Debiuty mają skłonić uczestników do czytania również młodych twórców. Wśród debiutantów zatem poznamy m.in. takich autorów, jak: Jędrzeja Napiecka, Barbarę Sadurską, Natalię Suszczyńską oraz wielu innych. Cykl (Nie)pamięć to spotkania z przedstawicielami kultury, m.in. Małgorzatą Żerwe i Marią Stiepanową.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny, konieczne są jednak wcześniejsze zapisy. Więcej informacji tutaj.

  • Na zdjęciu: Literacki Sopot 2019, edycja brytyjska. W tym roku festiwal się odbędzie, choć musimy przygotować się na zmiany, m.in. lokalizacji.
  • Na zdjęciu: Literacki Sopot 2019, edycja brytyjska. W tym roku festiwal się odbędzie, choć musimy przygotować się na zmiany, m.in. lokalizacji.
  • Na zdjęciu: Literacki Sopot 2019, edycja brytyjska. W tym roku festiwal się odbędzie, choć musimy przygotować się na zmiany, m.in. lokalizacji.

Wydarzenia

Literacki Sopot 2020 (1 opinia)

(1 opinia)
wieczór literacki, spotkanie

Zobacz także

Opinie (7) 7 zablokowanych

  • Zapisy na wydarzenia (2)

    Ha Ha Ha na nic już nie ma wolnych miejsc ;-(

    • 7 1

    • dokładnie

      • 0 0

    • wersja online

      Większość spotkań będzie albo transmitowana albo nagrywana do późniejszego odtworzenia.

      • 0 0

  • "Jest też innowacja wprowadzona specjalnie dla osób głuchoniemych" - proszę zmienić na "dla osób głuchych" :) osoby głuche nie są nieme, słowo "głuchoniemy" jest już archaizmem.

    • 4 3

  • Jeżeli literatura kanadyjska to obowiązkowo jeżeli nie panel, to chociaż westchnienie, nad cyklem o Ani z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery. Klasyka, ale czy młode współczesne dziewczęta (młodzieńcy jeżeli tylko chcą to również) chcą jeszcze czytać o losach Ani? Gdzie realia opisywane w książce a gdzie AD 2020? Z drugiej strony być może w tym tkwi urok tego cyklu? Czy tłumaczenie Rozalii Bernsteinowej czy późniejsze? Czy Rachela czy Małgorzata? Czy wierzycie w przyjaciółkę od serca, pokrewną duszę? Byle tylko nie Andzia!

    • 6 0

  • Ubolewam, ale nie mam czasu na czytanie. Praca, dom, trening, randki, kolacje, śniadania... dzieje się w Weju!

    • 1 7

  • dystopia i manipulacja

    - na tym w Sopocie się dobrze znają!

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Od lat Gdynia jest gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju Open’er Festival. Gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy?

 

Najczęściej czytane