Literackie wędrówki po Rosji, Afryce i Polsce. Rusza festiwal "Sztuka Czytania"

23 listopada 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Aleksandra Lamek
Jednym z gości festiwalu będzie Jacek Hugo-Bader, znany i ceniony polski reporter. Więcej zdjęć (2)

Jednym z gości festiwalu będzie Jacek Hugo-Bader, znany i ceniony polski reporter.

fot. Przemysław Getka

Jednym z gości festiwalu będzie Jacek Hugo-Bader, znany i ceniony polski reporter.

fot. Przemysław Getka

Z Michałem Olszewskim o małych polskich miasteczkach, z Marcinem Kydryńskim o Afryce, z Krystyną Kurczab-Redlich o tajemnicach Rosji pod rządami Putina. Na te i wiele innych tematów będzie można podyskutować z wybitnymi polskimi pisarzami w ramach rozpoczynającego się w czwartek festiwalu "Sztuka czytania". Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.Organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku festiwal "Sztuka Czytania" to gratka dla tych, którzy bez dobrej literatury nie wyobrażają sobie życia. Spotkania autorskie z polskimi pisarzami i reporterami, warsztaty, spacer literacki - takie atrakcje czekają na czytelników już od czwartku, 24 listopada. Tym razem tematem przewodnim imprezy będzie "Miasto w literaturze. Literatura w mieście".

- Chcemy zwrócić uwagę na miasto w kontekście literatury oraz pokazać je z nowej perspektywy - wyjaśnia Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Inspiracją do rozmowy o literaturze mają być miasta i miasteczka nie tylko w ujęciu architektonicznym, lecz przede wszystkim pokazane oczami ludzi, którzy w nich mieszkają lub je odwiedzają.
Festiwal rozpocznie się mocnym akcentem - spotkaniem z Anną Janko w Bibliotece pod Kotem i Myszą.

W czwartek będzie można spotkać się z Anną Janko, autorką "Małej zagłady" Więcej zdjęć (2)

W czwartek będzie można spotkać się z Anną Janko, autorką "Małej zagłady"

mat. prasowe

W czwartek będzie można spotkać się z Anną Janko, autorką "Małej zagłady"

mat. prasowe

- Autorka w swojej ostatniej powieści "Mała zagłada" brutalnie i  naturalistycznie opisuje historię pacyfikacji polskiej wsi, a ten moment staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności - mówi Przemysław Czaja.

Równie ciekawie zapowiada się spotkanie z Michałem Olszewskim, którego zbiór reportaży "Najlepsze buty na świecie" został wyróżniony Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. O tym, jakie sekrety drzemią w małych, polskich miasteczkach, będzie można porozmawiać z autorem w piątek wieczorem w Filii Gdańskiej.

Tłumy czytelników pojawią się z pewnością w sobotę w Bibliotece pod Żółwiem. Tutaj Krystyna Kurczab-Riedlich opowie o nieznanych faktach z życia prezydenta Rosji, Władimira Putina. Skąd wziął się w KGB, czy rzeczywiście wygrywał wybory, jak naprawdę rozpoczął wojnę w Czeczenii i na Ukrainie, jakie ma związki z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim, jak wiele osób wysłał na cmentarz, jakim był mężem, jakim jest ojcem i czy czuje się samotny? To tylko skromna część pytań, jakie autorka stawia w swojej książce "Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina".

Hitem będzie też z pewnością ostatnie spotkanie kończące tegoroczny festiwal - pojawi się na nim Jacek Hugo-Bader, jeden z najbardziej cenionych polskich reporterów. Autor opowie m.in. o swojej najnowszej książce, zatytułowanej "Skucha" - to historia polskiej opozycji nakreślona przez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50. - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci.

Ale "Sztuka Czytania" to nie tylko spotkania autorskie. Organizatorzy przygotowali też coś dla miłośników sztuki - warsztaty kolażu z Jose Alvarezem, chilijskim artystą, którzy pokaże, jak stworzyć ciekawe literacko-miejskie kolaże oraz przybliży ich historię. A dla tych, którzy lubią poznawać miasto przez bezpośredni kontakt z nim, zaplanowano spacer literacki z Barbarą Piórkowską, autorką "Szklanki na pająki".

- Porozmawiamy o gdańskich pisarkach i pisarzach, ulubionych przez artystkę. Poznamy literackie tajemnice niektórych obiektów, poczytamy najlepsze fragmenty wybranych książek. Połączymy przyjemne z pożytecznym - pieszą podróż po mieście z podróżą między słowami - zapowiada Przemysław Czaja.
Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu "Sztuka Czytania" wstęp jest wolny.