stat

Maj melomana: Zimmer, Rieu i Vivaldi wg Kennedy'ego

2 maja 2017, 6:00
Ewa Palińska

26 maja Hans Zimmer zaprezentuje w Ergo Arenie przekrój swojej twórczości. Zobacz naszą relację z ubiegłorocznego koncertu.

Po intensywnym kwietniu nie zwalniamy tempa, ponieważ w maju wystąpią w Trójmieście gwiazdy największego formatu, jak Hans Zimmer, Andre Rieu czy Nigel Kennedy. W repertuarze znajdzie się również sporo koncertów symfonicznych, kameralnych i chóralnych.Gwiazdorski maj

Hans Zimmer - zdobywca wszystkich najważniejszych nagród, w tym Oscara i Złotych Globów, 26 maja ponownie odwiedzi Ergo Arenę, gdzie w towarzystwie orkiestry, chóru oraz 15-osobowego zespołu, z którym tworzy muzykę do najpopularniejszych produkcji, zaprezentuje przegląd swojej twórczości.

Dzień później, 27 maja, w tym samym miejscu wystąpi Andre Rieu ze swoją orkiestrą. Chociaż przeważającą część jego repertuaru stanowi muzyka poważna, sposób jej wykonania jest daleki od przyjętych zwyczajów. W czasie koncertów i na płytach, na przemian z dziełami Straussów i im współczesnych wykonywane są utwory ludowe z różnych krajów, muzyka filmowa oraz utwory powstałe jako składanka kilkunastosekundowych fragmentów kilku utworów. Czym holenderski wirtuoz zaskoczy nas tym razem, przekonamy się już niebawem, ale możemy być pewni, że nie zabraknie okazji nie tylko do posłuchania, ale i zatańczenia walca.

Do Gdańska powróci również Nigel Kennedy, po raz kolejny wykonując m. in. "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego z Cappellą Gedanensis.

27 maja scena Ergo Areny będzie należała do Andre Rieu, króla walca i jego orkiestry. Zobacz, jak bawiła się publiczność w ubiegłym roku.


Muzyka symfoniczna i symfonie organowe

W związku ze 140. rocznicą urodzin Feliksa Nowowiejskiego, Polska Filharmonia Bałtycka organizuje cztery koncerty (trzy recitale i jeden koncert symfoniczny) prezentujące jego twórczość. Do udziału w projekcie, który będzie opierał się na prezentacji dziewięciu symfonii kompozytora, zaproszono mistrzów sztuki organowej oraz popularyzatorów twórczości Nowowiejskiego.

W niedzielę 14 maja natomiast, w Filharmonii Bałtyckiej, trójmiejscy melomani będą mogli posłuchać koncertu w wykonaniu "pomorskich talentów" - najlepszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Młodym solistom będzie towarzyszyła Orkiestra PFB pod dyr. George'a Cziczinadze, a w programie znajdą się takie perełki, jak np. III Koncert fortepianowy d-moll op.30 Siergieja Rachmaninowa, kompozycje Vincenza Belliniego czy "Mirage" na septet jazzowy Szymona Sudora.

Trójmiejscy muzycy włączą się również w obchody 500-lecia Reformacji w Polsce. 19 maja, podczas specjalnego koncertu zorganizowanego z tej okazji, wysłuchamy kompozycji Jana Sebastiana Bacha oraz Feliksa Mendelssohna - Bartholdy'ego. Orkiestra PFB zagra pod batutą australijskiego dyrygenta Daniela Smith'a, a partie solowe wykonają Stefan Tarara i Agata Szymczewska. Wydarzenie poprowadzi Krzysztof Zanussi.

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Filharmonia Bałtycka zaprasza do zajrzenia w niedostępne na co dzień miejsca dawnej Hali Turbin na Ołowiance. Aleksander Masłowski (z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk) przy dźwiękach muzyki klasycznej opowie zwiedzającym o historii miejsca.

W Gdyni, podczas Niedziela Melomana, również posłuchamy orkiestry, jednak w znacznie lżejszym wydaniu, ponieważ zaprezentowane zostaną przeboje okresu międzywojennego. Natomiast w Sopocie 3 maja, w muszli koncertowej, wystąpi Sopocka Orkiestra Promenadowa, prowadzona od przeszło 30 lat przez Mariana Stefanowicza.

Muzyka kameralna i chóralna - od Bacha do współczesności

W niedzielę 28 maja w Centrum św. Jana muzykę Chopina oraz mistrzów baroku zaprezentuje Georgijs Osokins - jeden z najbarwniejszych finalistów XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wcześniej, we wtorek 16 maja, odbędzie się recital pianistyczny Mikołaja Warszyńskiego - zdobywcy złotego medalu na Festival de Musique du Royaume w Quebeku.

Jak każdego roku, od ponad 20 lat, PFB zaprasza do Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku, na koncerty z cyklu "Bliżej Bacha".

Nie zabraknie również okazji, żeby na moment oderwać się od muzyki przeszłości i zaznajomić się z aktualnymi trendami podczas kolejnej odsłony Nowej Muzyki w Starym Ratuszu. Na koncercie nie powinno zabraknąć wielbicieli zespołu NeoQuartet, który bezwzględnie zawładnie sceną, na chwilę oddając ją we władanie klarneciście - Andrzejowi Wojciechowskiemu i wiolonczeliście - Krzysztofowi Pawłowskiemu. Koncert poprowadzi Dariusz Mazurowski, który zaprezentuje słuchaczom autorską kompozycję - Kwartet na 4 gramofony, komputer i środki elektroniczne.

A jeśli jesteście wielbicielami chóralistyki, nie możecie przegapić wydarzeń towarzyszących festiwalowi Mundus Cantat oraz koncertów Chóru Kameralnego "441 Hz", będących kontynuacją ubiegłorocznej Gdańskiej Wiosny Chóralnej.