Marszałek oraz prezydenci Gdańska i Gdyni rozdają nagrody

28 marca 2011 (artykuł sprzed 10 lat)
Łukasz Rudziński
aktualizacja:15:56 (28 marca 2011)
Spektakl "Le Sacre" Teatru Dada von Bzdülöw został wybrany najlepszym spektaklem w Gdańsku w ubiegłym roku. Więcej zdjęć (7)

Spektakl "Le Sacre" Teatru Dada von Bzdülöw został wybrany najlepszym spektaklem w Gdańsku w ubiegłym roku.

fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

Spektakl "Le Sacre" Teatru Dada von Bzdülöw został wybrany najlepszym spektaklem w Gdańsku w ubiegłym roku.

fot. Łukasz Unterschuetz / trojmiasto.pl

Koniec marca jest dla twórców teatralnych czasem podsumowań i rozliczeń. Marszałek województwa pomorskiego nagrodził Gdynię. Poza konkurencją była "Lalka" Teatru Muzycznego, która niczym faworyt Oskarów, otrzymała trzy z czterech nagród. Ostatnia nagroda trafiła do Teatru Miejskiego. Swoje nagrody rozdają również prezydenci Gdańska i Gdyni.Laureatów wybrała kapituła powołana przez marszałka Mieczysława Struka, w skład której wchodzili przedstawiciele departamentu kultury i sportu Urzędu Marszałkowskiego, kierowanego przez Władysława Zawistowskiego, środowiska akademickiego, gdańskiego oddziału ZASP-u (Halina Słojewska) oraz reprezentanci pomorskich mediów.

Trzy równorzędne nagrody teatralne, o wartości 7 tys. zł, otrzymali:

Wojciech Kościelniak (za reżyserię spektaklu "Lalka" w Teatrze Muzycznym) - reżyser teatralny, specjalizujący się w tworzeniu musicali. W Gdyni wyreżyserował broadwayowski "Hair", "Sen nocy letniej" do muzyki Leszka Możdżera, "Francesco" i "Lalkę" do muzyki Piotra Dziubka. Więcej informacji o Wojciechu Kościelniaku w naszym "Gwiazdozbiorze".

Rafał Ostrowski (za rolę Stanisława Wokulskiego w spektaklu "Lalka") - solista Teatru Muzycznego w Gdyni. Występuje m.in. w "Lalce", "Skrzypku na dachu", "Francesco", "Szalonych nożyczkach" i "Tajemniczym Mr Love". Więcej informacji o Rafale Ostrowskim w naszym "Gwiazdozbiorze".

Piotr Cieplak (za reżyserię spektaklu "Fantazy" w Teatrze Miejskim w Gdyni) - reżyser teatralny, od lat współpracujący z Leszkiem Bzdylem, który przygotowuje ruch sceniczny do spektakli Kościelniaka (m.in. "Albośmy to jacy, tacy" Teatru Powszechnego w Warszawie, "Opowiadania dla dzieci" Teatru Narodowego w Warszawie", "Przed południem, przed zmierzchem" Teatru Nowego w Łodzi); w Trójmieście w 2010 roku zrealizował dwa przedstawienia - "Fantazego" Teatru Miejskiego i "Charlie bokserem" Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Spektaklem roku w województwie pomorskim wybrany został musical "Lalka" Teatru Muzycznego w Gdyni.

Swoje nagrody rozdał również prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Powołana przez niego kapituła Nagrody Teatralne Miasta Gdańska przyznała twórcom:

Dorota Androsz - aktorka Teatru Wybrzeże, w zespole gdańskiego teatru od 2007 roku. Dotychczas wystąpiła w "Zwyczajnych szaleństwach", "Grupie Laokoona", "Komedii omyłek", "Onych", "Poskromieniu złośnicy", "Pieszo", "Zawiszy Czarnym", "Orgii" i "Per procura". Obie jej ubiegłoroczne role - Manduły w "Zawiszy Czarnym" i Kobiety w "Orgii" - wyróżniały się wielkim zaangażowaniem, były niebanalne, przyciągały uwagę.

Wiktor Rubin - reżyser teatralny, absolwent socjologii na Uniwersytecie Jageillońskim i reżyserii na krakowskiej PWST, asystent Krystiana Lupy i Pawła Miśkiewicza. Najciekawsze spektakle tworzył wspólnie z dramaturgiem Bartoszem Frąckowiakiem ("Tramwaj zwany pożądaniem", "Przebudzenie wiosny", "Drugie zabicie psa" - wszystkie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz "Terrordrom Breslau" w Teatrze Polskim we Wrocławiu). W Trójmieście zrealizował dotychczas "Lillę Wenedę" i "Orgię" - oba w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Beata Giza - tancerka Bałtyckiego Teatru Tańca Izadory Weiss, działającego w Bałtyckiej Operze Bałtyckiej. Solistka BTT od 2008 roku. Występuje w spektaklach Izadory Weiss - "Eurazja", "4&4", "Romeo i Julia", "Out", jednoaktówce Romana Komassy "Tango Life", brawurowym "Chopinarcie" w choreografii Emila Wesołowskiego oraz w "Śnie" Wojciecha Misiury. Więcej informacji o Beacie Gizie w naszym "Gwiazdozbiorze".

Spektaklem roku w Gdańsku wybrano "Le Sacre" Teatru Dada von Bzdülöw, zrealizowanego na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Oprócz Honorowej Nagrody za spektakl roku Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl otrzymali także Specjalne Nagrody Prezydenta Gdańska za dotychczasowe dokonania sceniczne ze specjalnym uwzględnieniem spektaklu "Le Sacre".

Specjalną Nagrodę Miasta Gdańska na wniosek Artystów Scen Polskich otrzymał również inspicjent Teatru Wybrzeże, Jerzy Kosiła.

W gdyńskim klubie "Charlie" odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas której prezydent Gdyni wręczył nagrody artystom z obu miejskich scen. Przyznano również nagrody dyrektorów Teatru Muzycznego i Miejskiego.

Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni
:

Rafał Ostrowski - za brawurowo zagraną postać Stanisława Wokulskiego w musicalu "Lalka", za odwagę kreacji i popis możliwości aktorskich;
Marta Smuk - za rolę Pani Jeziora w spektaklu "SPAMALOT, czyli Monty Python i święty Graal", za temperament, wdzięk i kunszt wokalny;
Andrzej Śledź - za mistrzowskie wyczucie postaci Tomasza Łęckiego w spektaklu "Lalka" i znakomity talent komediowy;
Rafał Kowal - za wybitny pokaz umiejętności warsztatowych w spektaklu "Scenariusz dla trzech aktorów";
Grzegorz Wolf - za świetną kreację w spektaklu "Kamienie w kieszeniach";
Piotr Michalski - za znakomitą rolę w spektaklu "Kamienie w kieszeniach".

Laureaci Nagrody Dyrektora Teatru Muzycznego:

Zbigniew Sikora - aktor i reżyser;
Eliza Kujawska - tancerka;
Marcin Bożek - muzyk i gitarzysta;
Elżbieta Cegiełka - specjalista ds. sprzedaży i obsługi widzów;
Krystyna Jaworowska - główny specjalista w dziale technicznym;
Elżbieta Lesiuk - specjalista ds. księgowości;

Baduszki, czyli Anioły Teatru Muzycznego otrzymali:

Michał Dzwonkowski - oświetleniowiec;
Dariusz Kruszyniak - dział eksploatacji budynku;
Krzysztof Wojciechowski - aktor, muzyk.

Laureaci Nagrody Dyrektora Teatru Miejskiego:

Bogdan Smagacki - za rolę Ojca w spektaklu "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Aktor w spektaklu "Ślub" w niezwykle przekonujący i wyrazisty sposób powołał na scenie postać Ojca - jedną z głównych postaci dramatu Witolda Gombrowicza.

Mariusz Żarnecki - za rolę Pierwszego w spektaklu "Scenariusz dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera w reżyserii Waldemara Raźniaka oraz za rolę Policjanta w spektaklu "Liliom" Ferenca Molnara w reżyserii Grażyny Kani. Aktor w ubiegłym roku stworzył dwie, jakże odmienne charakterem, role. W "Scenariuszu..." brawurowo wykreował postać Pierwszego - reżysera, marzącego o teatrze doskonałym. W spektaklu "Liliom" natomiast bardzo przekonująco wcielił się w osobę wulgarnego Policjanta.

Monika Gałkowska - malarz - butafor Teatru Miejskiego w Gdyni. Od wielu lat współrealizuje wizje artystyczne, pracujących w naszym teatrze scenografów. Nagrodę otrzymała za nieoceniony wkład pracy na rzecz naszego teatru.

Opinie (31) 2 zablokowane

 • ktos pyta w innym temacie jak wygrywaja ciagle ci sami ludzie we wladzach miasta? (2)

  wybralaja ich urzednicy to proste. coraz wiecej budzetowki takiej jak straz miejska siedzi w kieszeni u adamowicza. Dalsza czesc wyborcow to tzw artysci mlodzi zdolni z trojmiasta, ktorym adamowicz finansuje stypendia i

  wybralaja ich urzednicy to proste. coraz wiecej budzetowki takiej jak straz miejska siedzi w kieszeni u adamowicza. Dalsza czesc wyborcow to tzw artysci mlodzi zdolni z trojmiasta, ktorym adamowicz finansuje stypendia i nagrody. teraz juz wiesz jak dziala ten system?

  Marszalek Struk - zawodowy rybak z Jastarni. Porzucil tradycje rodzinne zwiazane z tym zawodem kiedy zaczeto sie przygotowywac do wejscia do uni europejskiej.

  najpierw jako burmistrz jastarni zerwal z polowami i przypial sie do polityki.
  Teraz gdy rybacy bankrutuja przez politykow on moze sie nie martwic tylko rozdawac nagrody z placonych pod przymusem haraczów od mieszkancow wojewodztwa pomorskiego.

  Wniosek:
  Chcesz miec prace nie badz czlowiekiem pracy zostan politykiem.
  A jak juz nim zostaniesz nie zapominaj oplacic swoich przyszlych wyborców. Stad tez takie nagrody.

  • 1 5

  • (1)

   typowe wiejskie gadanie....

   • 0 1

   • jaki marszalek

    takie pisanie o takie nagrody

    • 0 1

 • artysci nie dajdzie sie kupic politykom (2)

  "Swoje nagrody rozdał również prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Powołana przez niego kapituła Nagrody Teatralne Miasta Gdańska przyznała twórcom"

  nie badzcie jak w piosence Kazika na Zywo ci artysci z teledysków popierajacy wladze.

  • 1 7

  • weź idź sie do Jarka poskarż (1)

   Gdańsk to bastion PO i to sobie zapamiętaj chłystku

   • 0 2

   • bastion to zubr

    a to nie jest niczyje pastwisko prywatne.

    • 0 0

 • :-)

  oczywiście wszystkim serdecznie gratuluję :-)

  • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.