stat

Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski dla uczczenia urodzin kompozytora

27 września 2019, 10:00
Ewa Palińska

Zgodnie z uchwałą sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 ustanowiony został Rokiem Stanisława Moniuszki. W obchody te włącza się Akademia Muzyczna w Gdańsku, organizując 27-28 września, we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i Instytutem Muzykologii UAM w Poznaniu, Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski. W programie znajdą się wykłady autorytetów w dziedzinie muzyki i muzykologii, wystawa, a także nietuzinkowe koncerty.Twórczość Stanisława Moniuszki to nasz narodowy skarb i jeden z najcenniejszych towarów eksportowych, dlatego dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora, która przypada w tym roku, instytucje kulturalne na całym świecie postanowiły przypomnieć nie tylko jego znakomitą muzykę, ale i propagować wiedzę na temat jego dorobku.

Wykłady i koncertyHołd swojemu patronowi postanowiła złożyć też Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, organizując - wspólnie z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i Instytutem Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski "Stanisław Moniuszko w kulturze polskiej i światowej. Nowe perspektywy i interpretacje" - jedno z najważniejszych wydarzeń wpisanych w ogólnopolskie obchody Roku Moniuszkowskiego.

- W związku z przypadającą w 2019 roku dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki (1819-1872) - ojca polskiej opery narodowej, jednego z najważniejszych polskich kompozytorów - głównym zakresem problematyki kongresu będą jego biografia i twórczość, jednak dokonania artystyczne Moniuszki będą rozpatrywane zarówno w kontekście narodowo-kulturalnym, jak i w perspektywie sytuacji społeczno-estetycznej w Europie jego czasów - informuje Sylwia Holeksa-Wilkowska z Akademii Muzycznej w Gdańsku. - W programie kongresu znajdą się dwa wykłady plenarne oraz kilkadziesiąt referatów. Obrady zaplanowano w czterech blokach złożonych z czterech równoległych sekcji, podczas których międzynarodowe grono prelegentów podejmie zagadnienia z sześciu zakresów tematycznych związanych z Moniuszką.

Kongresowi będą towarzyszyć dwa koncerty organizowane przez jego gdańskich partnerów. W piątek, 27 września, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert z muzyką Fryderyka Chopina. Dzień później natomiast, 28 września 2019, na Galę Moniuszkowską, inaugurującą sezon artystyczny 2019/2020, zaprasza Opera Bałtycka w Gdańsku.

Moniuszko na carillonachDwusetne urodziny Moniuszki uczczą też gdańskie carillony.

- Z okazji tego ważnego jubileuszu oraz odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku kongresu w repertuar naszych weekendowych koncertów carillonowych włączone zostaną utwory mistrza - zarówno wokalne, jak i fortepianowe. A zabrzmią na aż czterech koncertach, na wszystkich naszych carillonach - mówi Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska Gdańska.
W piątek, 27 września, o godz. 12.30 na dziedzińcu Akademii Muzycznej (ul. Łąkowa 1-2) na carillonie mobilnym "Gdańsk" zagrają Anna Kasprzycka i Monika Kaźmierczak

Również w piątek o godz. 14.45 na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Monika Kaźmierczak (w ramach cotygodniowych koncertów carillonowych).

W sobotę o godz. 12:05 na wieży Ratusza Głównego Miasta zagra również Monika Kaźmierczak (i również w ramach cotygodniowych koncertów carillonowych).

W niedzielę o godz. 15 na wieży Ratusza Głównego Miasta zagra Anna Kasprzycka - w ramach Niedzielnych koncertów carillonowych.