Miliony złotych za prace gdańskiej artystki. Ewa Juszkiewicz podbija świat

23 listopada 2021, 12:20
Ewa Palińska
Ewa Juszkiewicz od lat należy do najbardziej obiecujących i cenionych młodych artystek w Polsce. Podczas aukcji w październiku i w listopadzie jej prace osiągnęły zawrotne ceny. Więcej zdjęć (5)

Ewa Juszkiewicz od lat należy do najbardziej obiecujących i cenionych młodych artystek w Polsce. Podczas aukcji w październiku i w listopadzie jej prace osiągnęły zawrotne ceny.

fot. Ewa Juszkiewicz

Ewa Juszkiewicz od lat należy do najbardziej obiecujących i cenionych młodych artystek w Polsce. Podczas aukcji w październiku i w listopadzie jej prace osiągnęły zawrotne ceny.

fot. Ewa Juszkiewicz

W październiku br. obraz "Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)", który wyszedł spod pędzla Ewy Juszkiewicz, osiągnął na aukcji zawrotną cenę 2 mln zł. W listopadzie natomiast inny obraz tej samej artystki - "Girl in Blue z 2013 r. - zlicytowano za 730 800 dolarów, czyli ponad 3 mln zł, przy estymacji 80 tys. - 120 tys. dolarów. Podczas aukcji dzieła młodej gdańszczanki były licytowane obok prac m.in. Banksy'ego i de Kooninga.Wystawy w Trójmieście - kalendarz imprezEwa Juszkiewicz urodziła się 3 września 1984 roku w Gdańsku. Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem i animacją. W latach 2004-2009 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a doktoryzowała się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 r. była laureatką nagrody specjalnej konkursu Artystyczna Podróż Hestii.

- Ewa Juszkiewicz maluje monumentalne postaci, które jakby pochodzą z muzealnych zbiorów, ale głowy portretowanych na nas nie patrzą. Nie mają oczu, a w ich miejsce pojawia się monstrualny grzyb lub starannie upięta draperia - mówiła o pracach artystki Anna Nawrot, zasiadająca w jury 41. Biennale Malarstwa "Bielska jesień 2013" - Juszkiewicz nagrodzono wówczas Grand Prix za dwa stylizowane portrety: "Girl in Blue" oraz "Bez tytułu/ według Rogiera van der Weydena". - Styk tych dwóch kontrastowych światów: figury i "głowy/nie głowy" powoduje stworzenie galerii postaci według własnych reguł. Jest w nich coś niezwykle intrygującego i majestatycznego. Powrót do źródeł z dość zaskakującym efektem wizualnym i malarskim jednocześnie.

Potęga wyobraźni - wystawa Tomasza Sętowskiego w Ratuszu Głównego MiastaQuiz Artyści z Trójmiasta. Ilu z nich kojarzysz? Średni wynik 48%

Artyści z Trójmiasta. Ilu z nich kojarzysz?

Rozpocznij quiz


Miliony za obrazy gdańskiej artystkiTej jesieni obrazy Ewy Juszkiewicz pojawiły się w ofercie najbardziej znanych domów aukcyjnych świata, bijąc rekordy cenowe. W połowie października na Sotheby's Contemporary Art Evening Auction wystawiono obraz "Maria (After Johannes Cornelisz Verspronck)" z 2013 roku. Choć prognozowano, że licytatorzy zapłacą za niego ok. 40 tys. funtów, nabywca podbił cenę znacznie wyżej - do 352 800 funtów.

Dwa dni później, 16 października, na aukcji Christie's poszedł pod młotek "Grove" z 2014 roku. Tym razem cenę podbito do 437 tys. funtów, czyli prawie 2,4 mln zł, przy estymacji 30 tys. funtów.

W listopadzie natomiast do gry powróciła "Girl in Blue", prowokując licytatorów biorących udział w aukcji Phillipsa w Nowym Jorku do podbicia ceny aż do 730 800 dolarów, czyli ponad 3 mln zł. To sześciokrotnie więcej niż szacowana pierwotnie kwota (między 80 tys. a 120 tys. dolarów).

Jedna z niewielu na świecieO sukcesie wybitnej gdańszczanki i zarazem swojej absolwentki poinformowała w mediach społecznościowych Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Przypomniano też o największych sukcesach Ewy Juszkiewicz.

- Polska malarka, jako jedna ze 130 artystów z całego świata, zaproszona została do udziału w zbiorowej wystawie "Archibald Face to Face" w Centre Pompidou Metz we Francji - czytamy na stronie facebookowej ASP w Gdańsku. - Przełomowym momentem dla jej międzynarodowej kariery była ubiegłoroczna indywidualna wystawa w prestiżowej amerykańskiej Galerii Gagosian. Wcześniej artystka znalazła się w gronie najbardziej obiecujących młodych malarzy świata, przedstawionych w książce "100 Painters of Tomorrow" autorstwa cenionego w świecie sztuki Kurta Beersa. Malarka zauważona została również przez opiniotwórczy "New York Times", a amerykański "Galerie Magazin" zaliczył ją do grona dziewięciu wyjątkowych artystów.
Na wylicytowanie czekają "Dziewczyny do wzięcia". Można się spodziewać, że po ostatnich sukcesach innych prac Ewy Juszkiewicz cena mocno pójdzie w górę. Więcej zdjęć (5)

Na wylicytowanie czekają "Dziewczyny do wzięcia". Można się spodziewać, że po ostatnich sukcesach innych prac Ewy Juszkiewicz cena mocno pójdzie w górę.

fot. Desa

Na wylicytowanie czekają "Dziewczyny do wzięcia". Można się spodziewać, że po ostatnich sukcesach innych prac Ewy Juszkiewicz cena mocno pójdzie w górę.

fot. Desa

"Dziewczyny do wzięcia" za...?Już w najbliższy czwartek, 25 listopada, na organizowanej przez Desa Unicum aukcji "Sztuka współczesna. Nowe pokolenie po 1989" pod młotek pójdzie kolejna praca Ewy Juszkiewicz - "Dziewczyny do wzięcia". Choć cenę wyjściową ustalono na 150-250 tys. zł, wcześniejszy kasowy sukces innych prac artystki pozwala nam zakładać, że i tutaj nastąpi kilkukrotne podbicie.
Czy brałe(a)ś kiedykolwiek udział w aukcji dzieł sztuki?
4%

tak, robię to systematycznie

5%

robię to sporadycznie, tylko wtedy, kiedy coś naprawdę mnie zainteresuje

6%

tylko raz

30%

nie, ale chętnie się wybiorę na taką aukcję

55%

nie i nie zamierzam - nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 740

Opinie wybrane


wszystkie opinie (169)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.