Młodzi Twórcy Kultury nagrodzeni. Znamy tegorocznych laureatów

30 listopada 2019, 9:30
Magdalena Raczek

W piątkowy wieczór 29 listopada w Klubie Żak odbyła się gala konkursowa Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne osobom, które nie przekroczyły 35. roku życia. W tym roku wręczono ją po raz dwudziesty. Laureatami zostali: Patryk Hardziej, Martyna Jastrzębska, Piotr Pawlak i Julia Ciesielska. Dodatkowo przyznano po raz pierwszy nagrodę za promocję kultury. Otrzymał ją Marek Rogala.Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest od 2000 roku. W trakcie dziewiętnastu edycji trafiła już do ponad 100 artystów. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez miasto dla najmłodszych twórców zanim ukończą 35. rok życia. Nagroda ma na celu podkreślić działalność artystów młodego pokolenia z różnych dziedzin (teatr, sztuki plastyczne i wizualne, muzyka itd.) - tych, którzy już zostali zauważeni, jak i tych, którzy jeszcze nie zostali docenieni. Nagrodę tę można otrzymać tylko jeden raz.

Laureaci Nagrody z ubiegłego roku


Do laureatów nagrody z ubiegłych lat należą m.in.: Dorota Nieznalska, Natalia Cyrzan, Barbara Piórkowska, Grzegorz Kwiatkowski, Szymon Wróblewski, Adam Darski, Michał Jaros, zespół Algorhythm i inni. Zwycięzcami ubiegłorocznej edycji byli zaś: Piotr Biedroń - aktor Teatru Wybrzeże, Tomasz Chyła - skrzypek, dyrygent i kompozytor, który otrzymał ponadto nagrodę publiczności oraz dyrygentka Anna Wilczewska.

Kapituła złożona z przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, gdańskich uczelni, przedstawicieli mediów i zeszłorocznych laureatów, wybrała trzech twórców, a na czwartego głosowali czytelnicy "Gazety Wyborczej Trójmiasto". W tym roku nominowani byli: Julia Ciesielska, Magdalena Gorzelańczyk, Patryk Hardziej, Martyna Jastrzębska, Aneta Kublik, Krzysztof Nowicki, Piotr Pawlak i Agnieszka Piasecka.

Wśród tegorocznych zwycięzców znalazło się dwoje artystów wizualnych: Martyna Jastrzębska i Patryk Hardziej, pianista Piotr Pawlak oraz tancerka - Julia Ciesielska, która zdobyła nagrodę publiczności. Odebrali oni nagrody z rąk wiceprezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka, który wręczył je w imieniu prezydent Aleksadry Dulkiewicz.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych, statuetkę zaprojektowaną przez Tomasza Radziewicza, laureata nagrody Młodych z 2001 r., oraz dyplom wykonany przez Marka Rogalę, który notabene został laureatem wręczonej po raz pierwszy Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury im. Martina Opitza. Marek Rogala, który mieszka od 13 lat w Trójmieście, jest twórcą projektu eskaem.pl.

Patryk Hardziej - ur. w 1989 r. gdynianin, ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Założyciel Hardziej Studio. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pomysłodawca i kurator "Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych", międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w sześciu krajach. Nominowany m.in. za kompleksową identyfikację wizualną wielu gdańskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Gdańskie Targi Książki (2018 i 2019) Octopus Film Festival (2018 i 2019), Festiwal Narracja (2018), projekty plakatów filmowych oraz za monograficzną wystawę "Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci".

Martyna Jastrzębska - ur. w 1987 r. artystka intermedialna, absolwentka i doktorantka oraz wykładowczyni na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nominowana za zdobycie nagrody Woman Art Award 2019 podczas wystawy "Woman's Essence" towarzyszącej Pawilonowi Bangladeszu na 58. Biennale Sztuki w Wenecji, udział w finale międzynarodowego konkursu "CFA Artist of the Year 2018 Award" oraz głównej nagrody podczas czwartej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki (2017).

Piotr Pawlak - ur. w 1998 roku w Gdańsku, pianista. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Obecnie kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. Chopin pod Wawelem, Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt czy International Chopin Piano Competition w Budapeszcie. Jest również laureatem konkursów kompozytorskich, a także matematycznych i informatycznych. Koncertuje w wielu miejscach w Polsce i zagranicą. Nominowany m.in. za I nagrodę oraz nagrodę ex aequo za najlepszą improwizację w XI. Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt, II miejsce i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, I miejsce oraz dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" w Krakowie i inne.

Julia Ciesielska - 17-letnia uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Nominowana m.in. za zdobycie nagrody Instytutu Muzyki i Tańca praz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie "Młody Tancerz roku 2019" - Tytuł Młodego Tancerza, udział w międzynarodowym projekcie "Młody Duch Tańca", II miejsce w kategorii taniec współczesny podczas XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłoskiego w Gdańsku - 2019, I miejsce w kategorii taniec współczesny, solo oraz III miejsce w kategorii zespół podczas XV Międzynarodowego Konkursu Choreografii "Riga Springs 2019", Tytuł Młody Talent w Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. G. Balanchine w Kutaisi (Gruzja) - 2018.