Młodzi wirtuozi z BalticAlians zagrają Bacha i Vivaldiego

13 marca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Ewa Palińska

Muzyka jest ich wspólną pasją, a że najlepiej uprawia się ją w grupie, postanowili stworzyć orkiestrę. Obrali sobie przy tym za główny cel nieustanne dążenie do perfekcji i podnoszenie artystycznej poprzeczki. Z jakim skutkiem? O tym będziemy mogli się przekonać już w najbliższy czwartek o godz. 19 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, kiedy to młodzi wirtuozi z Orkiestry Kameralnej BalticAlians zagrają pod dyr. Georga Cziczinadze kompozycje Bacha i Vivaldiego. Wstęp jest wolny.Orkiestra kameralna BalticAlians powstała w listopadzie ubiegłego roku z inicjatywy Janiny Olszewskiej, Jana Starucha i Rafała Marka Wiśniewskiego. Tworzą ją młodzi, utalentowani muzycy, studiujących w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

- Idea stworzenia zespołu zrodziła się ze wspólnej pasji, jaką jest muzyka, i chęci dzielenia się nią z innymi - mówi skrzypaczka Janina Olszewska, współzałożycielka orkiestry. - Muzycy grający w orkiestrze to wszechstronni artyści otwarci na nowe doświadczenia. Dzięki takim atutom jak młodość, zapał i talent grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu.
Dobrym duchem orkiestry jest prof. Karolina Piątkowska-Nowicka, która od samego początku wspiera młodych wirtuozów w ich dążeniu do perfekcji.

- Gdyby nie pomoc pani profesor, która od samego początku bezinteresownie kieruje orkiestrą i wspiera naszą działalność, nie dalibyśmy rady funkcjonować i bylibyśmy dziś w przysłowiowym lesie - przyznaje Rafał Marek Wiśniewski, współzałożyciel orkiestry.

Główny cel? Najbardziej prestiżowe sceny świataWykorzystując doświadczenie i wiedzę profesjonalnych muzyków, orkiestra dąży ze swoją innowacyjnością do przełamania szablonowych koncertów muzyki klasycznej. Jej głównym celem jest połączenie kunsztu instrumentów smyczkowych z nowatorskim podejściem do muzyki.

- Naszym celem jest wykonywanie muzyki kameralnej na najwyższym poziomie, we współpracy z muzykami światowej klasy, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Europie - mówi Rafał Marek Wiśniewski. - Mamy już na koncie dwa koncerty z liderami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: liderem drugich skrzypiec PFB, pierwszą skrzypaczką kwartetu smyczkowego Neo-Quartet, ad. dr. hab Karoliną Piątkowską-Nowicką oraz koncertmistrzem PFB, współtwórcą orkiestry kameralnej Hanseatica, ad. dr. hab Robertem Kwiatkowskim.

Koncerty muzyki poważnej w Trójmieście


Rodzina, z którą dobrze wychodzi się nie tylko na zdjęciachRazem na zajęciach, na próbach, na imprezach, a niejednokrotnie i na wakacjach, bo przecież orkiestra, która aktywnie działa, nie siedzi na miejscu, tylko koncertuje w różnych zakątkach kraju czy świata. Taka zażyłość wielu osobom wydaje się nie do zniesienia. Czy w ogóle da się wytrzymać, spędzając czas wciąż z tymi samymi osobami? Oczywiście, że się da, jednak aby obyło się bez ofiar, należy wypracować szczególny rodzaj relacji.

- Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach i podobno jest w tym sporo prawdy. W BalticAlians najlepiej wychodzi na koncertach - śmieje się skrzypek Jan Staruch, współzałożyciel BalticAlians. - W trakcie trwania projektu jesteśmy jak wielka rodzina przygotowująca się do świąt. Każdy ma swoje określone zadanie i każdy próbuje je wykonać jak najlepiej. Oczywiście nie może się obejść bez sprzeczek, wymiany zdań czy chwili dekoncentracji, jednak wtedy do głosu dochodzi zarząd, którego członkowie są jak ojciec surowo pilnujący porządku i jak mama dbająca o to, żeby wszyscy mieli zęby na miejscu. Dziecięca radość wynikająca ze wspólnego grania w połączeniu z surowością rodzicielską względem siebie, prowadzi poprzez próby do "muzycznego zdjęcia", jakim jest każdy nasz koncert.

Muzyka baroku pod batutą dyrektora orkiestry PFBJuż 14 marca o godzinie 19 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (budynek żółty, 1 piętro) BalticAlians zaprezentuje się w repertuarze barokowym, wykonując utwory mistrzów takich, jak Jan Sebastian Bach czy Antonio Vivaldi. Orkiestrę poprowadzi Georg Cziczinadze - dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wstęp, jak podczas wielu wydarzeń organizowanych przez Akademię Muzyczną, jest darmowy.

A jak maluje się przyszłość orkiestry?

- Oprócz kilku mniejszych wydarzeń, we wrześniu planujemy zorganizować festiwal prowadzony przez światowej sławy skrzypka Jakuba Jakowicza oraz wiolonczelistę Christiana Elliotta, członków słynnego kwartetu smyczkowego Zehetmair Quartet - informuje Jan Staruch.