stat

Mural we Wrzeszczu z aktorem Teatru Muzycznego

14 sierpnia 2019, 15:30
Łukasz Rudziński

Film Mateusza Rybki, dokumentujący powstanie muralu przygotowanego przez Tuse.

W Gdańsku Wrzeszczu ze ściany budynku przy ul. Do Studzienki 31 na przechodniów spogląda wizerunek uśmiechniętego młodego mężczyzny. To mural poświęcony zmarłemu przed sześciu laty aktorowi Teatru Muzycznego w Gdyni, Sebastianowi Münchowi. Autorem dzieła jest znany malarz graffiti Piotr "Tuse" Jaworski.



Sebastian Münch był aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni o szczególnym talencie komediowym. Bardzo dobrze wypadał w rolach charakterystycznych, wzbudzając salwy śmiechu u publiczności. Dlatego też utrwalony wizerunek aktora, zmarłego w wieku 32 lat wskutek choroby, jest pogodny i uśmiechnięty.

O muralu w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu


Na pomysł, by taki malunek powstał, wpadła Katarzyna Wojasińska, solistka Teatru Muzycznego w Gdyni.

- Wspólnie z przyjacielem, z którym poznaliśmy się dzięki Sebastianowi, zaczęliśmy któregoś dnia wspominać Sebastiana, naszego wspólnego przyjaciela. Niedługo potem w strugach deszczu jechałam SKM-ką do Gdańska i zobaczyłam graffiti na ścianie, z napisem "RIP". Pomyślałem wtedy, że chciałabym zrobić Sebastianowi tego typu laurkę. Popytałam znajomych o kogoś, kto mógłby się podjąć takiej pracy. Ktoś rzucił: Tuse, co oczywiście było jak olśnienie. Szybko z Piotrkiem Jaworskim dogadaliśmy szczegóły - mówi Katarzyna Wojasińska.
Mural powstał we Wrzeszczu, gdzie oglądać można wiele prac Tuse. Niecałe 200 metrów dalej (przy zbiegu ulic Generała Józefa Fiszera i Do Studzienki ) znajduje się m.in. mural ze Zbigniewem Wodeckim.

Murale w sercu Wrzeszcza


- Piotrek podpowiedział mi, jak załatwić pozwolenie na mural, sam przygotował projekt i znalazł lokalizację przy ul. Do Studzienki 31. To wyjątkowe miejsce, bo Sebastian pochodził z Wrzeszcza. Chociaż Tuse chciał użyć swoich ulubionych żółci i czerwieni, w ostatniej chwili zdecydował się na fiolet i brudny róż, nie wiedząc, że filetowy był ulubionym kolorem Sebastiana. Chociaż nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, okazało się, że mural powstał dokładnie w dniu urodzin Sebastiana - dodaje Katarzyna Wojasińska.

Port Wrzeszcz pełen statków


Sebastian Münch był absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Aktorem Teatru Muzycznego został w styczniu 2010 roku. Grał m.in. w musicalu "Spamalot" barwny epizod barta Maynarda, wcielił się w rolę ekscentrycznego Anioła w musicalu "Grease" czy postać Henryka Szlangbauma w "Lalce". Jako świetny wokalista dał się poznać również w przedstawieniach "Błogosławieni Pieśni Gospel" i "Bal w Operze". Zmarł w 2013 roku.