Murale inspirowane zdjęciami Kosycarzy w Budżecie Obywatelskim

1 października 2021, 12:15
Ewa Palińska
Prace Zbigniewa i Macieja Kosycarzy to istne kompendium wiedzy na temat trójmiejskiej codzienności, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. W hołdzie tym zasłużonym dokumentalistom ma powstać galeria murali, inspirowana ich twórczością. Więcej zdjęć (6)

Prace Zbigniewa i Macieja Kosycarzy to istne kompendium wiedzy na temat trójmiejskiej codzienności, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. W hołdzie tym zasłużonym dokumentalistom ma powstać galeria murali, inspirowana ich twórczością.

mat. prasowe

Prace Zbigniewa i Macieja Kosycarzy to istne kompendium wiedzy na temat trójmiejskiej codzienności, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. W hołdzie tym zasłużonym dokumentalistom ma powstać galeria murali, inspirowana ich twórczością.

mat. prasowe

Czy w Gdańsku powstanie seria murali inspirowanych zdjęciami Zbigniewa i Macieja Kosycarzy? Taki projekt na rozdysponowanie pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego złożył fotoreporter Jacek Koślicki. Na początek ma powstać mural na ścianie kamienicy przy Podwalu Staromiejskim 89 Mapka, a później kilka podobnych prac na terenie całego Gdańska. Wykonawcą muralu ma zostać profesor Jacek Zdybel. Czy pomysł zyska poparcie mieszkańców?Wystawy i spotkania w Trójmieście - kalendarz imprez


Budżet obywatelski to demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście, w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Oznacza to, w dużym skrócie, że mieszkańcy zgłaszają propozycje, a urzędnicy następnie je analizują pod kątem możliwości realizacji i te, które uznają za możliwe do zrealizowania, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie.

W efekcie projekty, które osiągnęły najlepszy wynik, aż do wyczerpania puli środków przeznacza się do realizacji - wpisując je do uchwały budżetowej.

BO: mieszkańcy Sopotu wybrali, w Gdańsku zaczynająGaleria murali pamięci Zbigniewa i Macieja KosycarzyW tym roku Gdańsk oddał do dyspozycji mieszkańców 21 mln zł. Wśród projektów znalazła się też propozycja, której założeniem jest uhonorowanie dwóch znakomitych fotoreporterów i dokumentatorów życia społecznego w Trójmieście - Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. Z inicjatywą wyszedł trójmiejski fotoreporter, Jacek Koślicki. Pomysł zrodził się w jego głowie dość spontanicznie.

- Wracając z pracy jechałem za autobusem, w którym znajdowała się reklama budżetu obywatelskiego. W mojej głowie pojawiła się myśl, że świetnie byłoby, z jego wykorzystaniem, uhonorować Zbigniewa i Macieja Kosycarzy - opowiada Jacek Koślicki, pomysłodawca Miejskiej Galerii Kosycarzy. - Po powrocie do domu zacząłem rozpisywać projekt i zgłosiłem go. Zakładał on wtedy stworzenie czterech murali w różnych częściach miasta. Niestety okazało się, że Gdańskie Nieruchomości nie dysponowały w tamtym czasie żadną ścianą, którą można by wykorzystać do tego celu. Planów jednak nie zarzuciliśmy. Pewnego dnia zadzwoniła do mnie pani Hania Kosycarz, żona ś.p. Macieja, z informacją, że załatwiła nam miejsce. Udało jej się bowiem przekonać do mojego pomysłu mieszkańców i zarząd kamienicy przy Podwalu Staromiejskim 89 - miejsca niesamowicie ważnego, bo właśnie tam mieści się agencja KFP i to tam żył oraz pracował Maciej Kosycarz.

Miejska Galeria Kosycarzy - cz. 1 w Budżecie ObywatelskimMurale mają być inspirowane twórczością Kosycarzy, a nie fotorealistyczną kopią ich prac"Miejska Galeria Kosycarzy" zakłada stworzenie serii murali inspirowanych twórczością Macieja i Zbigniewa Kosycarzy, rozsianych po całym Gdańsku. Ma być to nie tylko wyjście z twórczością tych zasłużonych fotografów, ale także pokazanie miasta z perspektywy czasu. W ramach Budżetu Obywatelskiego miałby powstać pierwszy mural, na ścianie kamienicy przy Podwalu Staromiejskim 89 - Jego wykonawcą miałby zostać profesor Jacek Zdybel.

- Od razu chciałbym podkreślić, że murale mają być inspirowane twórczością Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, a nie być fotorealistyczną kopią ich prac - precyzuje Jacek Koślicki.
Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. W tym roku każdy, kto posiada Kartę Mieszkańca, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu również za pomocą aplikacji mobilnej "Jestem z Gdańska".

Spacer szlakiem trójmiejskich murali36 projektów w kategorii Edukacja i KulturaŁącznie w kategorii Edukacja i Kultura do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zgłoszono 36 projektów. Wśród propozycji, które poddano pod głosowanie mieszkańców, znajdują się m.in. spotkania i warsztaty edukacyjne, autorski kurs rysunku z elementami historii sztuki, stworzenie punktu bookcrossingowego, ale także stworzenie ogólnodostępnych przestrzeni rekreacyjnych i zielonych.

Zobacz projekty z kategorii Edukacja i KulturaDecyzją władz Gdańska w ubiegłym roku Maciej Kosycarz oraz jego ojciec Zbigniew zostali patronami jednego z nowych tramwajów kursujących po mieście. Radni miasta uhonorowali też fotoreportera, nazywając jego imieniem skwer położony naprzeciwko Technikum Łączności, pomiędzy ulicami U Furty, Podwale Staromiejskie i Targ Rybny. W przyszłości ma to być m.in. miejsce wystaw plenerowych. Więcej zdjęć (6)

Decyzją władz Gdańska w ubiegłym roku Maciej Kosycarz oraz jego ojciec Zbigniew zostali patronami jednego z nowych tramwajów kursujących po mieście. Radni miasta uhonorowali też fotoreportera, nazywając jego imieniem skwer położony naprzeciwko Technikum Łączności, pomiędzy ulicami U Furty, Podwale Staromiejskie i Targ Rybny. W przyszłości ma to być m.in. miejsce wystaw plenerowych.

mat. prasowe

Decyzją władz Gdańska w ubiegłym roku Maciej Kosycarz oraz jego ojciec Zbigniew zostali patronami jednego z nowych tramwajów kursujących po mieście. Radni miasta uhonorowali też fotoreportera, nazywając jego imieniem skwer położony naprzeciwko Technikum Łączności, pomiędzy ulicami U Furty, Podwale Staromiejskie i Targ Rybny. W przyszłości ma to być m.in. miejsce wystaw plenerowych.

mat. prasowe

Wernisaż fotograficzny dedykowany Maciejowi KosycarzowiJacek Koślicki nie jest jedynym młodym fotografem, który postanowił uczcić pamięć Macieja Kosycarza. Zasłużonemu fotoreporterowi dedykowany jest też wernisaż wystawy Anny Bobrowskiej, zatytułowanej pt. "When is enough, enough", który odbędzie się 2 października 2021 o godzinie 19 w sopockim Klubie Atelier.

Tematem wystawy jest wpływ cywilizacji na zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie. Artystka w emocjonalny sposób przedstawia głęboką ingerencję człowieka w środowisko naturalne na Pomorzu. Przedstawieni na fotografiach młodzi ludzie są symbolem pokolenia, które jest świadome i "widzi" postępujące zmiany w otoczeniu oraz jest pewne tego, że te zmiany będą miały negatywny wpływ na ich przyszłość. Za pomocą tych fotografii, autorka chce uwrażliwić odbiorców na to, że mamy tylko jedną planetę, o którą musimy zadbać tu i teraz.
Czy planujesz w tym roku zagłosować w Budżecie Obywatelskim?
65%

tak

19%

nie

16%

jeszcze nie wiem

zakończona

łącznie głosów: 247

Opinie wybrane


wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.