Muzeum od kuchni. Co kryją podziemia Muzeum II Wojny Światowej?

17 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Alicja Olkowska

Wystawa stała, która na co dzień jest dostępna dla zwiedzających, to tylko część wszystkich cennych eksponatów zgromadzonych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Kolejne tysiące są ukryte i starannie przechowywane w podziemnych magazynach. Postanowiliśmy zabrać czytelników na wycieczkę po zakamarkach muzeum, do których wstęp mają tylko nieliczni. Wybraliśmy również zestawienie "ukrytych" przedmiotów, z którymi wiąże się niezwykła historia.Nieznane oblicze Muzeum II Wojny ŚwiatowejMuzeum II Wojny Światowej w liczbach (podsumowanie 2018 roku). Więcej zdjęć (26)

Muzeum II Wojny Światowej w liczbach (podsumowanie 2018 roku).

Trojmiasto.pl

Muzeum II Wojny Światowej w liczbach (podsumowanie 2018 roku).

Trojmiasto.pl

Podróż po muzeum zaczynamy od przestronnej rozładowni. To właśnie tutaj trafiają nowe eksponaty, często imponujących gabarytów, m.in. samochody wojskowe. Mimo wielkiej bramy wjazdowej, nie wszystkie przedmioty udało się tą drogą przetransportować.

Dwa czołgi (amerykański Sherman i radziecki T-34/85) oraz wagon kolejowy, który symbolizuje wywózki Polaków i Żydów dokonywane przez Niemców, zostały "zamontowane" we wnętrzu muzeum za pomocą dźwigu zanim zamknięto strop. Obecnie znajdują się 14 metrów pod ziemią i są jednymi z najbardziej okazałych muzealnych egzemplarzy.

Pracownia konserwacji to miejsce, w którym historyczne przedmioty zyskują drugie życie. Praca merytoryczna nad opracowaniem eksponatu może zająć od kilku godzin do nawet kilku tygodni, zaś prace konserwatorskie od kilku godzin do kilku miesięcy.

Ciekawostką nie związaną bezpośrednio z historią II wojny światowej jest przestrzeń, do której mają dostęp goście korzystający z oferty hotelowej, czyli apartamenty należące do Muzeum. Tuż obok znajduje się zadbane ukwiecone patio. Jeśli pogoda sprzyja, można tu zjeść śniadanie albo odpocząć na leżaku.

Każde pomieszczenie, przez które przechodzimy robi wrażenie, jednak dopiero w magazynach dociera do nas, jak wiele eksponatów jest "uśpionych" i niewidocznych dla oczu zwiedzających. Jak wiele ludzkich historii w sobie mieszczą, będąc jednocześnie często jedynym śladem po ich życiu.

Od samego wejścia zaskakuje nie tylko ciąg metalowych regałów i szaf wypełnionych eksponatami, ale też niska temperatura, która jest tu warunkiem koniecznym - zabezpiecza przedmioty przed destrukcyjnym upływem czasu. Pracownicy starają się utrzymywać stałą temperaturę oscylującą między 18 a 20 st. Celsjusza, natomiast bardzo duże znaczenie ma wilgotność względna powietrza (%Rh), utrzymywana na poziomie 55-60 proc., jedynie w przypadku metali jest ona niższa i wynosi ok. 45 proc.

W podziemnych halach składowane są meble, elementy wyposażenia domu, przedmioty codziennego użytku, pierwsze urządzenia AGD, naczynia i porcelana, ubrania i mundury, broń, flagi, fotografie, prywatne pamiątki, dzieła sztuki oraz dziecięce zabawki. Rzeczy, które trafiły do Muzeum bezpośrednio od darczyńców i kolekcjonerów chcących uchronić je przed zapomnieniem oraz takie, które znaleziono na śmietniku. Pochodzą z Polski, Europy i Świata.

Wśród tysięcy przedmiotów wypatrzyliśmy kilkanaście, które zwróciły naszą uwagę. Prezentujemy je poniżej.


Muzeum II Wojny Światowej w liczbachKolekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na dzień 31 grudnia 2018 r. liczyła 50 213 obiektów, w tym 28 340 nabytych w drodze zakupów i 21 873 darów. Na przestrzeni ostatniego roku zbiory powiększyły się o 4054 nowych eksponatów, z czego 2560 otrzymano jako darowizny, a 1494 zakupiono. Ponadto 136 obiektów pozyskano w formie depozytu.

Najcenniejsze eksponaty w trójmiejskich muzeach


Dział Zbiorów prowadzi aktywne działania na rzecz pozyskiwania eksponatów i utrzymuje stałe kontakty z Darczyńcami z Polski, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Australii. Zajmuje się również pozyskiwaniem, ewidencjonowaniem oraz gromadzeniem eksponatów, na które składają się dary, zakupy oraz depozyty. Eksponaty przechowywane są w magazynach, opracowywane merytorycznie oraz poddawane procesowi digitalizacji.

Opowiedz swoją historię razem z Muzeum II Wojny ŚwiatowejWszyscy, którzy chcą wzbogacić zbiory muzeum oraz zachować historię dla przyszłych pokoleń, mogą wziąć udział w specjalnej zbiórce eksponatów w roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wszystkie przedmioty, które trafią do muzeum w ramach akcji "Przyjmiemy Twoją historię...", zostaną otoczone staranną opieką i zabezpieczone przed skutkami upływu czasu.

Akcja już trwa i od początku cieszy się zainteresowaniem. W ciągu pierwszego miesiąca od inauguracji ogólnopolskiej zbiórki eksponatów członkowie zespołu zbiórkowego odbyli kilkanaście spotkań z darczyńcami, co poskutkowało pozyskaniem 345 eksponatów do zbiorów gdańskiego muzeum. Wśród nich znalazły się m.in.: 42 odznaczenia, medale, naszywki mundurowe i inne elementy umundurowania; 181 fotografii; 22 publikacje; kilkanaście dokumentów i ponad 70 przedmiotów codziennego użytku pochodzących z okresu przedwojennego i II wojny światowej.

Najcenniejsze eksponaty mają szansę znaleźć się na wystawie głównej i wystawach czasowych organizowanych przez muzeum. Staną się także kanwą publikacji albumowej. Akcja potrwa do końca bieżącego roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Ogólnopolska Zbiórka Eksponatów "Przyjmiemy Twoją Historię...":