Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic

7 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Palińska

Zobacz fragmenty prezentacji na przedprożach gdańskich kamienic

Dziś, w sobotę 7 lipca, w godz. 11-18 z przedproży trzech gdańskich kamienic rozbrzmiewa muzyka wykonywana przez pedagogów i studentów Akademii Muzycznej oraz uczniów szkół muzycznych. W programie znalazły się nie tylko utwory Fryderyka Chopina, którego nazwiskiem firmowane jest wydarzenie, ale także dzieła kompozytorów tworzących w XIX i XX wieku.Muzyka wykonywana na gdańskich ulicach, szczególnie w sezonie letnim, nikogo nie dziwi - zazwyczaj możemy posłuchać sporej dawki popu, szlagierów muzyki klasycznej czy disco polo. Wokół wykonawców niejednokrotnie zbiera się spora grupka słuchaczy, prowadzone są dyskusje na temat prezentowanych utworów, a po zakończeniu występu uliczni artyści są brani przez słuchaczy w krzyżowy ogień pytań.

Bezpośredni kontakt z odbiorcą jest dla każdego artysty na wagę złota, dlatego wyjść do słuchaczy - i to już osiem lat temu - postanowili gdańscy pianiści. Po sukcesie pierwszej edycji projektu "Muzyka Chopina na przedprożach gdańskich kamienic" w 2010 roku, Gdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina postanowiło podtrzymać rozpoczętą tradycję, poszerzając w późniejszych latach repertuar o dzieła kompozytorów XIX- i XX-wiecznych. A że przedproża wykorzystywano w przeszłości jako plenerowe sceny służące promocji młodych artystów, postanowiono przywrócić im ich pierwotną funkcję.

Tegoroczna odsłona wydarzenia rozpoczęła się o godz. 11 na przedprożu Glaza Expo Design przy ul. Długi Targ 20/21 zobacz na mapie Gdańska. Do godz. 18, w 14 półgodzinnych blokach, pianiści, kameraliści i wokaliści prezentują się też na przedprożach Galerii Wydra przy ul. Mariackiej 49 zobacz na mapie Gdańska oraz przed Art Jubiler S.K. Jacobson przy ul. Mariacka 35 zobacz na mapie Gdańska.
Wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym kalendarzu imprez oraz cyklach Planuj tydzień i Miesiąc melomana.

Organizatorzy zapewnili bardzo dobre nagłośnienie, dzięki czemu wykonywana muzyka nie miała problemu z przebiciem się przez dźwięki ulicy. Znakomicie poradzili sobie również młodzi artyści, którzy niestremowani niecodziennymi warunkami koncertowymi oraz tak bliską obecnością słuchaczy, po swoich występach chętnie odpowiadali na pytania dociekliwych melomanów oraz przysłuchiwali się się prezentacjom kolegów.

W sumie, na scenach przy ul. Mariackiej oraz Długi Targ wystąpi około 60 muzyków. Wykonawcami są uczniowie szkół muzycznych Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz studenci, absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Plan występów ułożony jest tak, że na każdym przedprożu koncert trwa około 30 minut, po czym słuchacze wędrują do kolejnego przedproża. Muzyka przenosi się z ulicy Mariackiej na ulicę Długi Targ, choć może się zdarzyć, że na obu ulicach będzie rozbrzmiewała równocześnie.

Czas pokaże, czy zgodnie z założeniem organizatorów uda się dzięki takiej akcji przyciągnąć słuchaczy do sal koncertowych. Z pewnością jest to jednak wydarzenie niecodzienne, unikatowe, w piękny sposób promujące muzykę fortepianową wśród tych, którzy być może nigdy nie mieli z nią kontaktu. Stanowi też fantastyczną odskocznię od muzyki, która z reguły jest serwowana na gdańskich ulicach. A niejednokrotnie nie jest to muzyka najwyższych lotów.