Muzyka organowa zawładnie Gdańskiem

1 lipca 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Ewa Palińska

O tym, że od przybytku głowa nie boli, każdego roku mają okazje przekonać się miłośnicy muzyki organowej w Gdańsku. Choć festiwali i imprez organowych jest kilka, nikt tutaj o przesycie nie mówi - każdy instrument jest bowiem unikatowy, podobnie jak unikatowa jest wykonywana na nim muzyka. Gdzie posłuchamy muzyki organowej tego lata?Najstarszy festiwal w Europie, jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie i niezwykły instrument, w którego brzmienie wsłuchują się każdego roku rzesze melomanów - tak w skrócie można scharakteryzować 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, którego inauguracja odbyła się we wtorkowy wieczór w Katedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska. Dla publiczności przygotowano nie lada gratkę - zabrzmiały nie tylko organy solo, ale również z towarzyszeniem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka. Na organach zagrali rosyjscy wirtuozi: Ludmiła Gołub oraz Aleksiej Szmitow, którzy zaprezentowali nie tylko muzyczne, ale i wizualne możliwości instrumentu. Podczas gry, ku uciesze wielu słuchaczy, wprawili w ruch m. in. postaci aniołów grających na trąbach czy dzwonkach oraz słońca i gwiazdy.

Na tegoroczną edycję MFO składa się 17 koncertów, podczas których zaprezentują się wirtuozi z trzech kontynentów.

- To jedyna okazja, aby w tak krótkim czasie wysłuchać tak wielu koncertów organowych w wirtuozerskich wykonaniach, a wszystko to w pięknych wnętrzach Katedry Oliwskiej - zachęca Roman Perucki, dyrektor festiwalu. - Możemy powiedzieć, że MFO to najważniejsze tego typu wydarzenie kulturalne na Pomorzu i piękna wizytówka Gdańska oraz jego tradycji organowej.

MFO potrwa do 25 sierpnia. Koncerty odbywają się w każdy wtorek i piątek o godz. 20. Bilety w cenie 12zł (ulgowy), 20zł (normalny) i 45zł (rodzinny) będą dostępne w Katedrze Oliwskiej na godzinę przed każdym koncertem.

O dwie dekady młodszy jest natomiast Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Bazylice Mariackiej zobacz na mapie Gdańska, którego 38. edycja rozpocznie się w piątek 3 lipca o godz. 20. 15. Trudno tu mówić jednak o jakiejkolwiek konkurencji wobec Festiwalu Oliwskiego - oba instrumenty są zupełnie różne, podobnie z resztą jak akustyka wnętrz, o czym pisaliśmy w ubiegłym roku. Różny jest również format obu festiwali:

- Na naszych koncertach oprócz utytułowanych wykonawców możemy usłyszeć świetnych muzyków młodego pokolenia, którzy często w pozytywny sposób zaskakują energetyką swoich wykonań - wyjaśnia Sebastian Wilczewski, odpowiedzialny za promocję festiwalu. - Repertuar naszych koncertów jest bardzo zróżnicowany - od dzieł muzyki dawnej, po kompozycje współczesne. Nie brakuje również wielkiej sztuki improwizacji, podczas której wykonawcy mają okazję zaprezentować swój niepowtarzalny styl muzyczny.

Festiwalowe koncerty, niezmiennie od 38 lat, odbywają się w każdy piątek o godz. 20.15. Tegoroczna edycja potrwa do 28 sierpnia. Bilety w cenie: 15 - 25 zł do nabycia na godzinę przed koncertem w bazylice.

Organy piszczałkowe są bez wątpienia największym instrumentem, jaki został wymyślony i to nie tylko pod względem przestrzennym, ale również różnorodności barw i możliwości kolorystycznych. Z racji tego, że tak ogromnego instrumentu, w dodatku zamontowanego "na stałe" nie da się przemieścić, wybitni organiści dają swoje koncerty w miejscach, w których znajdują się najlepsze instrumenty. A że w Gdańsku dobrych instrumentów nie brakuje, lato z muzyką organową nie sprowadza się wyłącznie do dwóch wyżej wymienionych festiwali i kościołów.

Wrzeszczańskie Dni Muzyki Organowej to inicjatywa trwająca już cztery lata, której głównym celem jest zakomunikowanie światu, że oto w kościele p.w. św. Piotra i Pawła zobacz na mapie Gdańska "wskrzeszono" organy, które po rewitalizacji śmiało można nazwać trzecim instrumentem Gdańska:

- Instrument, na którym obecnie odbywają się koncerty, został wybudowany w latach 30. XX w. przez Emmanuela Kempera z Lubeki, w miejscu poprzednich organów Eduarda Wittka z Elbląga, z których zachowała się zabytkowa szafa, idealnie wkomponowana w wystrój architektoniczny wnętrza tegoż kościoła - wyjaśnia Bartłomiej Dratkowski z GAK Winda, koordynator cyklu. - Jest to instrument w dyspozycji nawiązującej do barokowych tradycji brzmieniowych, choć w pełnej romantycznej intonacji. Jego cechą charakterystyczną są walory dynamiczne oraz rozmaite kontrasty brzmieniowe - dodaje.
Walory wrzeszczańskich organów zaprezentują publiczności trójmiejscy artyści: Maciej Zakrzewski (13 sierpnia), Bogusław Grabowski (14 sierpnia) oraz Karol Hilla (15 sierpnia). Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19, wstęp wolny.

Muzyka organowa, tak jak w latach ubiegłych, będzie azylem dla osób chcących oderwać się na chwilę od zgiełku panującego podczas Jarmarku św. Dominika. Schronienia udzieli im Bazylika św. Mikołaja zobacz na mapie Gdańska.

- Turyści i melomani przychodzą na te koncerty często także po to, by po prostu odpocząć - mówi Roman Perucki. - Sprzyjają temu zarówno muzyka organowa w wykonaniu zaproszonych artystów, przepiękne barokowe organy jak i barokowo-renesansowe wnętrza tego kościoła. Warto dodać, że Bazylika św. Mikołaja, to jedyny obok Katedry kościół, który nie uległ zniszczeniom podczas II wojny światowej. Dlatego jeżeli ktoś lubi sztukę tego okresu, to koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika są dodatkową, świetną okazją, aby odwiedzić Bazylikę.

Koncerty będą odbywały się od 26 lipca do 10 sierpnia. Wstęp wolny.

Więcej informacji na temat koncertów organowych oraz innych wydarzeń kulturalnych dostarczy aktualizowany na bieżąco kalendarz imprez.

Zobacz, jak wyglądają oliwskie organy.