Najstarszy gdański fortepian zagra już w sobotę. Masz szansę go posłuchać

20 października 2020, 15:30
FK
artykuł historyczny

Ma prawie 190 lat, a dzięki pieczołowitej konserwacji wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku. Świadczy też o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. W najbliższą sobotę na najstarszym zachowanym fortepianie zagra Maciej Gański - dziekan Wydziału II - Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W koncercie będzie można wziąć udział dzięki transmisjom online.Wydarzenia online w Trójmieście


Dawny Gdańsk słynął m.in. z wykonywanych fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcę instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Wytwórnia działała od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126.

Popularny w XIX w. instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. W 2019 r. przejęło go Muzeum Gdańska. Rewitalizacja fortepianu w pracowni Andrzeja Włodarczyka trwała wiele miesięcy. Inauguracyjny koncert na wykonanym z wielu gatunków drewna, zdobionym okładziną z kości słoniowej instrumencie odbył się 23 września br. Podczas obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska zagrał na nim pianista jazzowy Sławek Jaskułke.

Drugi, nadchodzący koncert zagra na tym niezwykłym instrumencie pedagog dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, dr Maciej Gański.

Przywrócony do życia będzie grał cykliczne koncerty- Gromadząc świadectwa przeszłości, myślimy nie tylko o ich prezentacji w naszym muzeum, ale chcemy, by sprawiały radość mieszkańcom Gdańska i umożliwiły osobisty kontakt z historią - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Instrument "ożywiliśmy" z intencją, by jego gra cieszyła miłośników muzyki fortepianowej oraz pokazywała kunszt i fach dawnych gdańszczan. Koncert Macieja Gańskiego, młodego i już uznanego pianisty, to zapowiedź przyszłorocznego cyklu koncertów na najstarszym gdańskim fortepianie.
Koncerty, wykonywane przez pianistów z Europy, Polski oraz Gdańska, będą odbywały się co miesiąc w Dworze Artusa w formule otwartych spotkań bądź transmisji online.

Mozartowsko-chopinowska "Fantazja o dawnym Gdańsku"Podczas recitalu, który odbędzie się 24 października o godz. 16 w Dworze Artusa w Gdańsku, wykonane zostaną kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ferenca Liszta, Jacoba Arcadelta oraz Fryderyka Chopina.

- Długo zastanawiając się nad wyborem repertuaru, finalnie postanowiłem zestawić utwory, które, z racji uboższej faktury, zabrzmią dobrze na fortepianie z epoki romantyzmu i zostały napisane w czasie zbliżonym do daty budowy instrumentu - mówi dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. - Postawiłem też na różnorodność form, których zaprezentowanie - mam nadzieję - pozwoli słuchaczom przenieść się w wyobraźni do dawnego Gdańska z czasów I poł. XIX, kiedy to gdańszczanie mieli okazję słuchać muzyki fortepianowej na instrumentach m.in. Wiszniewskiego.
Koncertu będzie można posłuchać online - transmisja, realizowana przez Gdańskie Centrum Multimedialne, rozpocznie się w sobotę, 24 października o godz. 16. Do dyspozycji zostaną oddane dwa źródła: na stronie internetowej www.gdansk.pl.pl oraz w mediach społecznościowych na facebookowym profilu Muzeum Gdańska.
Czy śledzisz transmisje koncertów online?
23%

nie, wolę muzykę wykonywaną na żywo

36%

tak, ale tylko dlatego, że nie mam możliwości wybrać się na tradycyjny koncert

8%

tak, bo taka opcja jest dla mnie wygodniejsza - nie muszę ruszać się z domu

13%

nie, ponieważ nic nie zastąpi muzyki wykonywanej na żywo

20%

nie, bo mnie to nie interesuje

zakończona

łącznie głosów: 114

FK