Narodowe Muzeum Morskie świętowało jubileusz 60-lecia istnienia

1 października 2020, 19:25
Magda Mielke

W czwartek, 1 października odbyły się uroczyste obchody 60-lecia Narodowego Muzeum Morskiego w główniej siedzibie placówki - w Spichlerzach na Ołowiance. Udział w jubileuszu wzięli m.in. wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Senator RP Kazimierz Kleina i zastępca Prezydent Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk.Narodowe Muzeum Morskie


To już 60 lat, odkąd istnieje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, posiadające dziewięć oddziałów - m.in. stojący nad Motławą Żuraw, dwa statki "Sołdek" i "Dar Pomorza" oraz placówki w Helu, Kątach Rybackich i Tczewie. Muzeum może pochwalić się setkami zrealizowanych wystaw, własną pracownią rentgenowską, zaawansowanymi skanerami do budowania trójwymiarowych modeli zabytków, urządzeniami do próżniowego osuszania dużych elementów drewnianych wraków, załogą smoczej łodzi, zdobywającą od lat puchary w regatach na Motławie i niemal 500 tys. odwiedzających rocznie.

Obchody jubileuszu 60-lecia Narodowego Muzeum Morskiego otworzył i powitał zaproszonych gości Dyrektor NMM w Gdańsku dr Robert Domżał. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Senator RP Kazimierz Kleina, Dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego Tomasz Gieszcz, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół NMM dr Fryderyk Tomala, jak i dyrektorzy zaprzyjaźnionych muzeów. Pomimo zapowiadanej wizyty, na uroczystościach nie pojawili się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński oraz Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, którą zatrzymały obowiązki związane z ogłoszeniem wprowadzenia żółtej strefy w Gdańsku.

- 60 lat w życiu muzeum to chwila, na którą składa się ciężka praca wielu pokoleń muzealników, gromadzących świadectwa morskiej przeszłości Polski i Europy. Nie byłoby muzeum bez muzealiów, ale przede wszystkim bez muzealników. Nasza instytucja miała to szczęście, że posiadała świetną kadrę kierowaną na przestrzeni tak długiego czasu przez kilka osób - mówił dyrektor muzeum dr Robert Domżał, wspominając osoby sprawujące przed nim tę funkcję.
Początki istnienia Muzeum przypomniał obecny na uroczystości wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

- 60 lat temu rozpoczął się ten rejs Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku po muzealnej mapie Polski. Wtedy to właśnie - 1 października 1960 roku - powołano do życia oddział pod nazwą Dział Morski przy Muzeum Pomorskim - mówił Jarosław Sellin, podkreślając, że NMM jest jedną z najlepiej i najprężniej działających instytucji kultury w kraju. - Można powiedzieć - perła na mapie muzeów. 500 tys. odwiedzających rocznie to jedna z najlepszych frekwencji muzealnych w Polsce - dodał.
Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk w czasie uroczystości odczytał list gratulacjami od prezydent miasta, Aleksandry Dulkiewicz. Dziękowała w nim pracownikom placówki za "troskę o dziedzictwo naszego miasta, a szczególnie za opiekę nad tablicami 21 postulatów z Sierpnia'80".

Z okazji jubileuszu pokazany został film upamiętniający 60 lat istnienia Muzeum. Dyrektor muzeum w krótkim wykładzie przybliżył historię powstania i ofertę wszystkich oddziałów muzeum, a także opowiedział o planach na przyszłość m.in. o przygotowaniach do powstania nowego oddziału NMM w Łebie oraz o budowie nowego, ekologicznego promu "Motława". Uroczysty mini-recital zagrali Katarzyna Golecka i Ignacy Jan Wiśniewski.

O wystawie "Do DNA" w Narodowym Muzeum MorskimNa zakończenie uroczystości nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy czasowej "Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku", która przedstawia unikatowe eksponaty wydobyte z dna Bałtyku.