Narodowe Muzeum Morskie: Sala BHP nowym oddziałem

3 września 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
OSA

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się o nowy oddział: historyczną Salę BHP przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6. W wyniku decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa z 2 sierpnia, instytucja otrzymała do prowadzenia kolejny, ósmy już obiekt.W najmłodszym oddziale muzeum będzie nadal prowadzona działalność wystawiennicza, naukowa i muzealna. W planach są spotkania solidarnościowych stowarzyszeń kombatanckich, pokazy grup rekonstrukcyjnych, będą też organizowane uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia, jak podpisanie porozumień sierpniowych w 1980 roku czy rocznica wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia 1981 roku.

Historyczna sala BHP ma być "wydobyta z mroku"


- Nasza instytucja zawsze będzie współpracować z podmiotami, dla których ważne jest zachowanie materialnej i niematerialnej spuścizny po działaniach prowadzonych na terenie Stoczni Gdańskiej, a tego rodzaju dziedzictwem, a jednocześnie miejscem o szczególnym znaczeniu jest Sala BHP - informuje w komunikacie prasowym dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Dyrektor zapewnia, że będzie dążyć do kontynuacji tradycji, z jaką związana jest Sala BHP.

- Chcemy, żeby ta ważna dla historii Gdańska przestrzeń nadal funkcjonowała jako miejsce debat i pamięci o wydarzeniach, do których doszło w sierpniu 1980 roku, a także później, już po podpisaniu porozumień kończących strajki. Sala BPH to także jeden z najważniejszych materialnych symboli przypominających ponad 170-letnią tradycję przemysłu stoczniowego funkcjonującego na terenie miasta.
Wstęp do Sali BHP nadal będzie bezpłatny.


Sala BHP Stoczni Gdańskiej jest miejscem integralnie związanym z powstawaniem ruchu Solidarności. W sierpniu 1980 roku w tym miejscu miał swoją siedzibę MKS i tutaj 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienia sierpniowe.

Sala BHP to zabytkowy budynek z przełomu XIX i XX wieku, który powstał w czasie przebudowy gdańskiej Stoczni Cesarskiej. Po II wojnie światowej odbywały się w niej szkolenia na potrzeby Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W 1979 roku część budynku zaadaptowano na salę konferencyjną, a z niektórych stworzono muzeum zakładowe. W sierpniu 1980 roku Sala BHP była siedzibą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a 31 sierpnia 1980 podpisano w niej porozumienia sierpniowe.

Od 2004 roku właścicielem Sali jest Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Obecnie organizowane są w niej panele dyskusyjne, spotkania oraz konferencje. Pełni ona również funkcję muzeum.

OSA