Narracje 2020 odbędą się we Wrzeszczu Dolnym

3 września 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Magda Mielke
Narracje od 2009 roku eksplorują miejskie wątki i historie, a artystyczne interwencje nadają codziennym miejscom niezwykły kontekst. Więcej zdjęć (2)

Narracje od 2009 roku eksplorują miejskie wątki i historie, a artystyczne interwencje nadają codziennym miejscom niezwykły kontekst.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Narracje od 2009 roku eksplorują miejskie wątki i historie, a artystyczne interwencje nadają codziennym miejscom niezwykły kontekst.

fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Jaki będzie Gdańsk w 2080 roku? Odpowiedzi na to pytanie będzie można szukać 20 i 21 listopada podczas festiwalu sztuki współczesnej Narracje. 12. edycja imprezy będzie okazją do odbycia podróży w czasie. Do Wrzeszcza Dolnego zabiorą nas kuratorzy tegorocznych Narracji, Karina Kottová i Piotr Sikora.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Wystawy i spotkania w Trójmieście


Organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej z udziałem Gdańskiej Galerii Miejskiej Narracje odbędą się 20 i 21 listopada, tym razem we Wrzeszczu DolnymMapka. Dzielnica była m.in. miejscem narodzin i młodości noblisty Güntera Grassa.

Odbywający się od 2009 roku festiwal eksploruje nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają ponownie odkrywać dzielnice Gdańska.

Zdjęcia z Narracji z ostatnich latJesienny termin wydarzenia dostarcza świetnego pretekstu, aby w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i wnętrz instytucji.

- Festiwal Narracje, jak co roku, odbędzie się w przestrzeni miejskiej, na powietrzu. Regulamin wydarzenia będzie dostosowany do obowiązujących w danym czasie restrykcji sanitarnych i komunikatów rządowych. Planujemy m.in.: zapisy na wycieczki z przewodnikami, żeby uniknąć gromadzenia się zbyt dużej liczby osób czy wprowadzenie oznakowania na trasie i standach informacyjnych dotyczące zachowywania dystansu społecznego. Szczegółowy regulamin Narracji podany zostanie do informacji krótko przed festiwalem po analizie ryzyka związanego z COVID-19 i konsultacji z sanepidem - mówi Marta Bańka, kierownik Działu Komunikacji Instytutu Kultury Miejskiej.
Tak wyglądała 11. edycja Narracji:

W tym roku kuratorzy Festiwalu - Karina Kottová i Piotr Sikora - zabiorą nas w podróż do roku 2080, kiedy zgodnie z prognozami ekologów, część Gdańska ma zostać zalana przez wody Bałtyku. W ich zamyśle nie wywoła to jednak ekologicznej katastrofy, jaką znamy z czarnych scenariuszy. Kuratorzy chcą zbudować wydarzenie, które wybiegając daleko w czasie, zamiast apokalipsy, zaoferuje jasny obraz przyszłości, a jako remedium zainicjuje współpracę mieszkańców, artystów, aktywistów, działaczy miejskich i ekologów.

- W naszej wizji kuratorskiej rok 2080, zamiast akceleracjonistycznej wizji betonowej pustyni, zaoferuje stabilny ekosystem, w którym ludzka ingerencja w przyrodę przynosi pozytywne rezultaty. Stworzona przez nas koncepcja proponuje projekty w przestrzeni miejskiej oparte na spekulacji łączącej pracę artystów, naukowców i aktywistów miejskich. Dla osób zaangażowanych w tworzenie prac wspólnym mianownikiem będzie myślenie o przyszłości zdominowane przez racjonalny optymizm. Proponując pozytywne spojrzenie w przyszłość, chcielibyśmy oprzeć się na koncepcji przemieszczenia, która niesie ze sobą nową interpretację pojęć, takich jak "płynna nowoczesność" czy "akceleracjonizm" - opowiadają Karina Kottová i Piotr Sikora.

Zobacz, jak wyglądały Narracje rok temuWśród artystów, którzy przygotują tegoroczne instalacje, znaleźli się zarówno artyści z Polski: Magda Lazar, Michalina Bigaj, Cecylia Malik, Julita Wójcik, Iza Tarasewicz, Tatuator Maciej, Centrum Centrum - Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur oraz Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, jak i z zagranicy: Mark Fridvalszki z Węgier, Barbora Kleinhamplová, Kateřina Konvalinová i Kateřina Olivová z Czech, The Melancholy of Marissa Cooper: Zuzana Žabková + Nik Timkova oraz Lucia Sceranková ze Słowacji we współpracy z Veronica Strang oraz Egill Sæbjörnsson z Islandii.

Kuratorami 12. edycji Narracji są: Karina Kottová i Piotr Sikora. Więcej zdjęć (2)

Kuratorami 12. edycji Narracji są: Karina Kottová i Piotr Sikora.

mat. prasowe/IKM

Kuratorami 12. edycji Narracji są: Karina Kottová i Piotr Sikora.

mat. prasowe/IKM

Czy byłe(a)ś kiedyś na festiwalu Narracje?
10%

tak, byłe(a)m na wszystkich

48%

tak, kilka razy

14%

byłe(a)m raz

17%

nie, ale chętnie wybiorę się w tym roku

11%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 573

Opinie (34)

 • cieszmy się (2)

  że we Wrzeszczu. Choć i tak, w te dni listopada, część gawiedzi pojedzie na Wrzeszcz

  • 27 4

  • (1)

   Widać, że nie stąd
   Miejscowy powie do Wrzeszcza

   • 1 6

   • nie zrozumiałeś przekazu

    • 3 0

 • Milo

  Wrzeszcz Dolny juz sie cieszy :) milo nam!

  • 15 4

 • Na Siedlcach to była petarda!! (3)

  Najlepsze Narracje do tej pory. Ciekawe jak będzie w tym roku.

  • 24 7

  • (2)

   Z ciekawości - czemu minusujecie przedmówcę? Narracje na Siedlcach w roku 2019 naprawdę były udane i stały się ważnym wydarzeniem dla tej dzielnicy.

   • 4 5

   • (1)

    Spoko. Ale czy były lepsze niż Narracje 2012 - Stare Miasto?
    Co to znaczy najlepsze Narracje?

    • 4 1

    • 1 - 2012 - Stare Miasto - Stocznia,
     2 - 2015 - Nowy Port,
     3 - 2019 - Siedlce

     • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.